CHP İl Başkanı İzzet Akbulut, “Tünelin sonundaki ışık artık çok daha yakın ve çok daha parlak”

Cumhuriyet Halk Partisi’nin 98. Kuruluş yıldönümü, yurt genelinde olduğu gibi Burdur’da da kutlandı. Demokrasi ve Özgürlük Meydanı’nda yapılan kutlama töreninde, Atamızın manevi huzuruna çelenk sunuldu. Çelenk sunumunun akabinde CHP Burdur İl Başkanı İzzet Akbulut tarafından günün anlam ve önemi belirten konuşma yapıldı. Başkan Akbulut konuşmasında; “Anadolu ve Rumeli Müdafaa-i Hukuk Cemiyeti’nin işgal güçlerine karşı yaptığı şanlı direnişin emanetçileri olarak bizler, Cumhuriyet Halk Partililer bugün burada dimdik ayaktayız. CHP’nin öncüsü olan Halk Fırkası, Mustafa Kemal’in yönlendirmesi ile bundan tam 98 yıl önce 9 Eylül 1923’te kurulmuştur. Mustafa Kemal Atatürk’ün bizzat kendisinin kaleme aldığı aynı tarihli Halk Fırkası Nizamnamesi’nde şöyle der: Fıkıh’ın amacı: ‘Ulusal egemenliğin halk tarafından halk için gerçekleştirilmesine öncülük etmek’, ‘Türkiye’yi çağdaş bir devlet durumuna yükseltmek’ ve ‘Bütün kuvvetlerin üzerine hukukun egemenliğini kurmaktır’. Bu bilgiler ışığında görüyoruz ki; CHP ideolojisini kurulduğu günden bu yana şanlı bayrağında yaşatmayı sağlayabilen ilk ve tek partidir. Bizler eğer karanlıktan aydınlığa, bilinmezden bilinene, çaresizlikten umuda yol almak istiyorsak, CHP’mizin şanlı bayrağında bulunan her bir okun bize ne anlattığını anlamalıyız, anlamak zorundayız; başka çare yoktur, başka çare arayışımız da yoktur, olmayacaktır da! Altıok’ta bulunan Halkçılık ilkesi der ki; tam bağımsızlık ve özgürlük yolunda tüm güç halktadır, gücün kaynağı halktır. Halk olmadan, siz olmadan, biz olmadan başarı olmaz. Yasalar karşısında tüm insanlar eşit muamele görmek zorundadır.
“CHP’LİLER OLARAK BİZ BURADAYIZ”
Ülkemizde her geçen gün artarak giden ayrımcılığa, ötekileştirmeye, hor görmeye dur demek için CHP’liler olarak biz buradayız. Atatürk’ün deyişiyle, ‘Dünya ile rekabet edebilecek tarzda hareket etmenin koşullarını yaratmanın yolu ve yöntemi’ olarak tanımlanan Devletçilik İlkesi, ekonomi başta olmak üzere, en son uygarlık ve gelişmişlik derecesine yükselmeyi sağlayan politikaların ve önlemlerin tümüdür. Devletin devlet olmaktan çıktığı, bırakın dünya ile rekabet etmeyi, ekonomi olarak kendi kendine yetemediği günlerden geçiyoruz. Bu kara tarihin son bulacağı ve çok özlediğimiz, özendiğimiz sosyal devlet anlayışına kavuşacağımız o şanlı gün için CHP’liler olarak buradayız. Milliyetçilik… Atatürk milliyetçiliği etnik şoven bir milliyetçilik değildir. Aksine; başka uluslara, kültürlere ilgi, saygı ve sevgi duyan, barışçı bir ulusçul milliyetçiliktir. Milliyetçilik ilkesinden nasibini alamamış derebeylerinden kurtulmak için can atan, milli benlik sevdasına düşmüş yüce Türk milleti için CHP’liler olarak buradayız.
“DEMOKRASİ, İNSAN IRKININ ÜMİDİDİR”
Gazi Mustafa Kemal Atatürk demiştir ki; ‘Demokrasi, insan ırkının ümididir’ Demokrasi ile Cumhuriyet, etle tırnak gibidir, Cumhuriyet’in güçlenmesi demokrasinin gelişimine bağlıdır. Kararların tek elden alındığı, halk adına her bir kelimenin tek ağızdan çıktığı bir ülkede demokrasinin içi boşaltılmış demektir. Yeniden, halk için ‘Hâkimiyet kayıtsız şartsız milletindir’ diyebilecek bir anlayışı hâkim kılmak için CHP’liler olarak biz buradayız. Yıllar önce,1925’te,tekke ve zaviyelerin kapatılması ile kurtulduğumuz şeyhlerin mevcut sistemin anlaşılmaz anlayışı yüzünden, tekrar karşımıza gelmesiyle oluşturulan kaos ortamında, masum insanların manevi duygularının sapkın ve cahil cemaat ve tarikat liderlerinin eline bırakılmasına dur demek için, Laik bir Türkiye Cumhuriyeti’ni tekrar inşa etmek için CHP’liler olarak biz buradayız. Mustafa Kemal Atatürk’e göre en büyük devrim Türkiye Cumhuriyeti’nin kurulmasıdır. Devrimcilik sürekli gelişmeyi ve değişmeyi emreder. Gelişme ve değişme ancak ve kati surette ilim ve bilimle olur. Sorgulama, araştırma, muhakeme ve mukayese yapma, öğrenme, gelişme ve değişme güdüsünü korkmadan, büyük bir azim ve cesaretle hayata geçirecek olan Türkiye Cumhuriyeti’nin her bir ferdini can-ı gönülden desteklemek için CHP’liler olarak biz buradayız. Tünelin sonundaki ışık artık çok daha yakın ve çok daha parlak. İçimizdeki umut ve heyecanının hayat bulması için sayılı günler kaldı. Kozasından çıkmayı bekleyen kelebek misali içimiz içimize sığmıyor, yüreğimizde bir deli sevda, kulağımızda eşsiz bir ezgi… Bugün 98. Yaşını kutladığımız CHP’nin 100.yaşını hep birlikte iktidar partisi olarak kutlayacağımız güne kavuşacak olmanın aşkı ile Doğum günün kutlu olsun dünümüz! Doğum günün kutlu olsun bugünümüz! Doğum günün kutlu olsun yarınımız! Doğum günün kutlu olsun ezeli ve ebedi aşkımız! Doğum günün kutlu olsun Cumhuriyet Halk Partisi!” Dedi.

Mine KAYA