Cumhurbaşkanı Erdoğan, Partisinin Burdur, Gümüşhane, Kastamonu ve Sinop 7’inci Olağan İl Kongrelerine canlı bağlantıyla katıldı

Türkiye Cumhurbaşkanı ve AK Parti Genel Başkanı Recep Tayyip Erdoğan, partisinin Isparta, Burdur, Gümüşhane, Kastamonu ve Sinop 7. Olağan İl Kongrelerine canlı bağlantıyla katıldı. İlimizde 22 Kasım 2020 Pazar günü Hüsnü Bayer Spor Salonu’nda saat 12.00-17.00 saatleri arasında tek liste halinde Volkan Mengi’nin yeniden başkan seçildiği kongreye canlı bağlantıyla katılan Cumhurbaşkanı Erdoğan “Halk içinde muteber bir nesne yok devlet gibi Olmaya devlet cihânda bir nefes sıhhat gibi’ diyerek dünyada mutluluğun sağlık olduğunu belirten ecdadı, içinden geçtiğimiz şu dönemde daha iyi anlıyoruz. Salgının yeni dalgası tüm Dünya ile birlikte ülkemizi de etkisi altına almıştır. Bu sebeple insan hareketliliğini mümkün olduğu kadar azaltarak virüsün bulaşma hızını düşürecek ilave tedbirler almak mecburiyetinde kaldık. Milletimiz ‘Tamam’  diye ifade ettiğimiz temizlik, maske, mesafe kurallarıyla bu tedbirlere hassasiyetle riayet ederse inşallah birkaç hafta içinde salgın grafiğinin boynunu yeniden aşağı çevirmeyi başaracağız. Aksi takdirde sınırlamalara devam etmek, hatta belki ilave tedbirler almak durumuyla karşı karşıya gelebiliriz. Dünyadaki büyük demografik değişimlerin ve güç kaymalarının bu tür büyük salgınların ardından yaşandığını görüyoruz. Dolayısıyla şayet bu süreçten en az kayıpla ve en önde çıkacak olursak, ülkemizi ve milletimizi aydınlık bir geleceği beklediğine inanıyoruz.  Geçtiğimiz 18 yılda ülkemize  demokraside ve ekonomide kazandırdığımız avantajları yeni dönemde hedeflerimize ulaşmanın ‘İtici gücü’ olarak kullanacağız. Salgın döneminde sadece sağlık alanında yeni hastaneleriyle, donanımlarıyla, personeliyle kurduğumuz  güçlü altyapının ne derece hayati önemi olduğunu hep birlikte gördük.  Aynı şekilde eğitimden ulaşıma, enerjiden sanayiye kadar her alanda benzer yatırımlarla ülkemizi bugünler için hazırladık.  Bir süredir ardı ardına yaşadığımız saldırılar ve karşılaştığımız tuzaklar tıpkı bir asır önce yapılmaya çalışıldığı kadar bizi Anadolu bozkırlarına hapsetme amacı taşıyordu. Milletimizle birlikte İstiklal Harbinden sonraki en büyük mücadelemizi vererek bu kirli senaryoyu yırtıp çöpe attık. Birliğimize, beraberliğimize, kardeşliğimize daha sıkı sarıldık. Vatanımıza, ezanımıza, bayrağımıza daha sıkı sarıldık. Medeniyetimize, tarihimize, kültürümüze, uzunca bir süre bize unutturulmaya çalışılan haklarımıza daha sıkı sarıldık. Kendi vatandaşlarımızla birlikte kalbini ve gözünü bize yöneltmiş tüm dostlarımızın dualarıyla engelleri aşa aşa bugünlere geldik” dedi.
“SALDIRILARIN HEP ÜZERİNE GİTTİK”, “HEVESLERİNİ KURSAKLARINDA BIRAKTIK”,
“CUMHUR İTTİFAKI’YLA YÖNETİM SİSTEMİMİZDE TARİHİ BİR DEĞİŞİM GERÇEKLEŞTİRDİK”
“Türkiye’nin kendi iradesini siyasetine, diplomasisine, sahaya yansıttıkça rahatsızlıkların ve tepkilerin dozunun elbette arttı” sözlerinin altını çizen Cumhurbaşkanı Erdoğan, “Ülkemizi eskiden yaptıkları gibi içerideki maşalarını ve dışarıdaki mekanizmalarını kullanarak sinsi oyunlarla ve tuzakla tehditle, tecritle teslim alabileceklerini sananların heveslerini hep kursaklarında bıraktık. Bize yapılan saldırılara, savunmada kalarak cevap vermek yerine üzerine gittik. Sokakları karıştırmaya çalıştılar, ihanetlerini ortaya serdik. Önce emniyet ve yargı, ardından ordu içindeki FETÖ’cüleri kullanarak darbe yapmaya kalktılar. Demokrasiye, milli iradeye ve hukuka daha güçlü şekilde sarıldık. Terör örgütleriyle mahallelerimizi çukurlarla bölmeyi, sınırlarımızı taciz etmeyi denediler. Başlarını ezdik. Siyaseti etkisiz hale getirerek, vesayeti diriltme hesabına girdiler. Cumhur İttifakı’yla yönetim sistemimizde tarihi bir değişim gerçekleştirdik. Irak’ta ve Suriye’de bölgemizin ve medeniyetimizin kalbine bir hançer gibi saplanacak oluşumlar kurmaya kalktılar, önüne geçtik. Ekonomimizi yıkmayı denediler. Yapısal reformlarımızı yeni bir anlayışla hızlandırarak bu saldırıyı da engelleyecek adımları attık. Gelişmiş ülkelerin dahi önüne geçemediği salgın dalgasının altında kalmamızı umdular, tam tersine kendimizle birlikte tüm dostlarımıza el uzattığımız bir mücadele iklimi tesis ettik. Ne yaparsak yapalım,  demokrasiden, milli iradenin üstünlüğünden, hak ve özgürlüklere sahip çıkmaktan, değişim kararlığından vaz geçmedik. Şimdi bu süreci yeni hukuk ve ekonomi reformlarıyla daha da ileriye taşıyacak bir atılım başlatıyoruz” diye konuştu.
“SIR SAMİMİYETTE”
Tüm yapılan hizmetleri samimiyetle yaptıklarının altını çizen Erdoğan, “Biz bugüne kadar sadece Allah’tan yardım bekledik.  millete güvendik, hukuktan ve hakkaniyetten sapmadan doğru bildiğimiz yolda yürüdük. Hamt olsun. Girdiğimiz her mücadelede milletimizi yanımızda bulduk. AK Parti’nin bu güne kadar milletimizin gönlündeki yerini korumasının girdiği her seçimde açık ara birinci çıkmasının sırı ‘Samimiyetindedir” dedi. Milletimize verdikleri her sözde; “samimi” olduklarına vurgu yapan Cumhurbaşkanı Erdoğan, “Biz ülkemize yaptığımız hizmette, her yatırımda, her projede samimiydik. Biz Türkiye’nin bölgesel ve küresel düzeydeki her çıkarını savunurken samimiydik. Biz doğrudan bekamızı hedef alan saldırılar karşısında verdiğimiz her mücadelede samimiydik. Biz 83 milyon vatandaşımızın her birinin özgürlüğünü genişletmek, güvenliğini temin etmek, refahını artırmak için attığımız her adımda samimiydik.
“CUMHUR İTTİFAKI MEMNUNİYETİ”
“Cumhur İttifakı’nı kurarken de samimiydik” sözleriyle konuşmasına devam eden Erdoğan, “Büyük ve güçlü Türkiye’nin inşası mücadelesini, nice sınamaları başarıyla geçerek bugünlere gelen Cumhur İttifakı’nın çatısı altında yürüyoruz. Cumhur ittifakının çatısı altında bütün bu adımları yürütüyoruz.  Ülkenin ve milletin menfaatleri söz konusu olduğunda tüm bireysel ve siyasi farklılıkların üzerine çıkılabileceğinin en güzel örneği olan Cumhur İttifakı’nın gidişinden de gayet memnunuz” açıklamasında bulundu.
“DAHA YAPACAK ÇOK İŞİMİZ VAR”
Cumhurbaşkanı Erdoğan, “Sayın Bahçeli’ye ve tüm MHP camiasına, 15 Temmuz darbe girişimi ve Cumhurbaşkanlığı Hükümet Sistemi başta olmak üzere, ülkenin ve milletin menfaatine olan her hususta yanımızda bulundukları için bir kez daha şükranlarımı sunuyorum. İnşallah hep birlikte daha yapacak çok işimiz, hayata geçirecek çok politikamız var“ sözlerine vurgu yaptı.
“YENİ BİR FİTNE ATEŞİ YAKILMAYA ÇALIŞILDIĞINI GÖRÜYORUZ”, “İSTİKAMETİMİZDE EN KÜÇÜK DEĞİŞİKLİK YOKTUR”
“Son günlerde bizimle asla ilgisi olmayan kimi bireysel açıklamalar ile reform gündemimize yaptığımız vurgular bahane edilerek yeni bir fitne ateşi yakılmaya çalışıldığını görüyoruz” sözlerine binaen Erdoğan; “Velev ki geçmişte birlikte çalışmış olsak bile hiç kimsenin şahsi ifadeleri Cumhurbaşkanı’yla hükümetimizle partimizle ilişkili hale getirilemez. Bizim ne dediğimiz, nerede durduğumuz, nereye gittiğimiz bellidir ve istikametimizde en küçük bir değişiklik yoktur. Teröre bulaşmış ve terörle el ele, kol kola yürüyenlerin hiçbir zaman bizim ne yanımızda nede dirsek teması halinde olduğumuz kişiler olamaz. Şu anda yargının tasarrufu altında olanlar bizim yüzlerce, binlerce insanımızın, Yasin Börü’lerimizin ölümüne neden olanlar, Kobani katliamının failleri hiçbir zaman Tayyip Erdoğan tarafından, dava arkadaşları tarafından asla ve asla savunulamaz” diye konuştu.
“DÜN SÖYLEDİĞİNİ BUGÜN YALAYARAK SİYASET YAPTIĞINI SANANLARIN SONU HÜSRAN..”
CHP’nin ve arkasındaki mahfillerin dümen suyuna girenlere, ‘Siz gidin heykellerinizle, iç kavgalarınızla, karanlık pazarlıklarınızla uğraşın, düşün bu ülkenin ve milletin yakasından.’ diyoruz. Türkiye’yi dışarıya şikayet ederek, başka ülkelerin yönetimlerine bize nasıl ve nerelerden saldıracaklarının akıllarını vererek, dün söylediğini bugün yalayarak siyaset yaptığını sananların sonu hüsran olacaktı” dedi.
“GEZİ OLAYLARININ SAVUNUCUSU OLAMAYIZ”
Konuşmasında Gezi olaylarına da parmak basan Cumhurbaşkanı Erdoğan; “Gezi eylemlerini organize edenlerin savunucusu olamaz ve olamayız. Biz 18 yıldır olduğu gibi bugün de yarın da milletimizin hizmetkarlığını yapmayı en büyük şeref kabul ederek yolumuza devam edeceğiz. Biz özellikle Gezi olaylarının finansörlüğünü yapan ve bunlarla ilgili olarak da şu anda içeride olan özellikle bugün, yarın hiçbir zaman bunları savunucusu olmadık, bundan sonra da olmayız. Bunca yıldır iktidar gücünü kullanan bir parti olarak elbette eksiklerimiz olmuştur, hatta belki hatalarımız da olmuştur. Ama samimiyetimizi, hizmetlerimizi, vizyonumuzu kimse sorgulayamaz, aksini iddia edemez. İstikamet doğru olunca eksikleri tamamlamak mümkün hale geliyor. Bugün de tüm samimiyetimizle çareyi yine milletimizde arıyoruz. Bunun dışındaki her türlü fitne ve fesat girişimlerini reddediyor, sizlerden de dikkatli olmanızı istiyorum. Terör örgütleriyle el ele, kol kola, omuz omuza, Ankara’dan İstanbul’a yürüyenlerle biz birlikte olamayız. Gezi olaylarının finansörü olanlarla, Kavala’larla, onlarla hiçbir zaman bir arada olamayız. Kobani’yi unutamayız. Biz Diyarbakır’da bizim Kürt kardeşlerimizi öldürenlerle, onların savunuculuğunu yapamayız. Hukuku savunarak, hukuka sarılarak onların savunmasını yapmaya girenler kusura bakmasınlar artık şunu bilmeleri lazım ki; AK Parti hiçbir zaman bunları savunmamıştır, savunmaz. Ama AK Parti evet biz Diyarbakır’da öldürülen Yasin Börü kardeşlerimizin yanındadır, yanında olmaya devam edecektir” sözlerine yer verdi.
“AYRIM YOK”, “HEP BİRLİKTE TÜRKİYE’YİZ” VURGUSU
Biz, binlerce yıldır doğu ile bağını güçlü tutarak hep batıya yönelmiş güç lü bir milletiz. Asırlar boyunca  farklı medeniyetler ve kültürler arasındaki ilişkinin vasıtası, hakkın ve hakkaniyetin temsilcisi olarak geniş bir coğrafyaya mührümüzü vurduk.  Bizim için Türk’ü, Kürt’ü,  Laz’ı, Çerkez’i, Gürcü’sü,  Abaza’sı diye bir ayrım yoktur.  Biriz, beraberiz, iriyiz, kardeşiz ve hep birlikte Türkiye’yiz.
AB’YE SÖZÜNÜZÜ TUTUN ÇAĞRISI
Cumhurbaşkanı Erdoğan konuşmasının devamında, “ Daha öncesini bir kenara bıraksak bile sadece Osmanlı’nın Avrupa’da 600 yıllık geçmişi vardır. Bugün de kendimizi Avrupa’nın ayrılmaz bir parçası olarak görüyoruz. Daima NATO başta olmak üzere batı ittifaklarının en güçlü üyesi olduk. Bizi başka arayışlara mecbur bırakmadıkları sürece savunmadan ticarete kadar tercihimizi hep batıdan yana kullandık. Ama bu ülkemize ve milletimize yönelik açık saldırılara, farklı kılıflar altında dayatılan haksızlıklara, çifte standartlara boyun eğeceğimiz anlamına da gelmiyor. Her şeye rağmen hiçbir ülkeyle, kurumla siyaset yoluyla, diyalog, müzakere yoluyla çözülemeyecek sorunumuzun olmadığına inanıyoruz. Bunun için Avrupa Birliği’ne tam üyelikten mülteciler meselesine kadar ülkemize verdiğiniz sözleri tutun, birlikte daha yakın, daha verimli bir iş birliği tesis edelim çağrısında bulunuyoruz” dedi.
“ÇOK İŞİMİZ VAR”
“Aynı temenniyi müttefikimiz Amerika ile olan ilişkilerimiz için de ifade ediyoruz” sözlerini kaydeden Erdoğan, “Türkiye’nin sınırlarının güvenliği ve savunma ihtiyaçları konusundaki hassasiyetine saygı gösteren bir Amerika ile bölgesel ve küresel düzeyde yapabilecek çok işimiz olduğunu düşünüyoruz. Kadim tarihi ilişkilere sahip olduğumuz Türk Cumhuriyetleri, Rusya, Körfez ülkeleri başta olmak üzere tüm Asya ve Afrika coğrafyasıyla önümüzde çok büyük iş birliği potansiyeli olduğunu da biliyoruz. Böylesine geniş bir vizyona sahip Türkiye’yi kendilerinin dahi uymadığı kuralları bahane ederek, köşeye sıkıştırmaya çalışanlardan artık bu yöntemlerden vazgeçmelerini istiyoruz. Bizim hiçbir ülkenin hakkıyla, hukukuyla, hele hele siyasi ve toprak bütünlüğüyle astla sorunumuz yoktur. Tam tersine biz müdahil olduğumuz her yerde bu ilkeler çerçevesinde hareket ediyoruz” açıklamasında bulundu.
“…….SUÇSA! SUÇLUYUZ”
Cumhurbaşkanı Erdoğan konuşmasını şu şekilde sürdürdü, “Ülkemizin karşısına dikilenlerin ise ya terör örgütlerinin ya darbecilerin ya da zalim rejimlerin yanında saf tuttuğunu görüyoruz.  Geçmişleri, sömürge ve zulüm utançları ile dolu olanların bugün aynı düzeni başka görünümler altında sürdürme gayretlerini yüzlerine vurmak bir suçsa, evet suçluyuz. Mazlumların ve mağdurların yanında yer almak, onların sesini dünyaya duyurmak, imkan bulunduğunda da haklarını bilfiil sahada korumak bir suçsa, suçluyuz. Herkes için adalet, herkes için özgürlük, herkes için aydınlık bir gelecek istemek suçsa, evet suçluyuz. Ama bizim için bu şekilde davranmak, medeniyetimizin ve tarihimizin üzerimize yüklediği bir sorumluluktur. Bu sorumluluktan kim ne derse desin, kim ne yaparsa yapsın, kaçmadık ve kaçmayacağız. Genel başkanından mahalle temsilcisine kadar tüm AK Parti mensupları, işte böyle büyük ve tarihi bir vebalin altındadır” dedi.
“ÜYE SAYISI 11 MİLYON 200 BİNİ AŞARAK TARİMİZİN EN YÜKSEK RAKAMINA ULAŞTI”
“Milletin, geçtiğimiz 18 yılda olduğu gibi 2023’e giden yolda ve daha sonrasında umudunun yine AK Parti’de olduğunu her fırsatta gösteriyor.  Gönül seferberliği ile başladığımız,  üye kampanyasına olan ilgi, milletin de aynı hissiyata sahip olduğunu gösteriyor” sözlerine dikkat çeken Erdoğan, üye sayımız hamt olsun  11 milyon 200 bini aşarak tarihimizin yüksek rakamına ulaştı. Her yıl 1 milyon yeni üye hedefi ile milletimizle olan gönül bağımızı sürekli daha ileriye taşımayı hedefliyoruz. Kongrelerimizi, özellikle bu yeni dönemde işaret taşları olarak görüyoruz. Hem ahde vefayı en üst seviyede tutarak hem yeni isimlerle, yeni heyecanlarla, yeni enerjilerle teşkilatlarımızı güçlendirerek 2023’e hazırlanıyoruz. İnşallah evlatlarımıza miras olarak 2053 vizyonlarını hayata geçirecekleri büyük ve güçlü Türkiye’yi bırakacağız. Bunu yapacak olan sizlersiniz. Fakat ben şimdi salona bakıyorum, salonda çok heyecan görmüyorum. Eskiden Gümüşhane’nin salonları,  Burdur’un salonları sürekli olarak alkışlarla inlerdi. Isparta aynı şekilde inlerdi. Dolayısıyla bunu her an görmek, yaşamak arzusu içindeyiz. Aynı şekilde Sinoplu, Kastamonulu kardeşlerimi aynı heyecan içinde görmek istiyorum. Bu vesileyle kuruluşundan bugüne teşkilatlarımızda görev almış tüm kardeşlerime, şükranlarımı sunuyorum. Yol arkadaşlarımızdan dar-ı bekaya irtihal edenlere Allah’tan rahmet diliyorum. İlçe kongrelerimizde görev alan, bugün de il kongrelerimizde görev alacak olan kardeşlerime Rabbimden başarılar temenni ediyorum. AK Parti teşkilatları olarak, hükümet olarak, meclis grubu olarak daha çok çalışmamız daha çok gayret göstermemiz gereken bir döneme girdik. Sizler de illerdeki temsilcilerimiz olarak bu yeni sürecin lokomotifliğini üstleneceksiniz. Rabbim yolumuzu ve bahtımızı açık eylesin diyorum. Bu duygularla Burdur,  Gümüşhane, Isparta, Kastamonu ve Sinop il kongrelerimizde görev üstlenecek kardeşlerime başarılar diliyorum. Hepinize bir kez daha sevgilerimi, saygılarımı sunuyoruz. Kalın sağlıcakla” sözleri ile canlı yayın konuşmasını tamamladı.
Halil İbrahim KARA