Cumhuriyet Halk Partisi ‘Hayat pahalılığı ve elektrik zamları’ hakkında basın açıklamasında bulundu.   Açıklama dün saat 11.00’da CHP il binasında gerçekleşti.

CHP Burdur Milletvekili Mehmet Göker, Burdur Belediye Başkanı Ali Orkun Ercengiz, CHP CHP Burdur Merkez İlçe Başkanı Serkan Şimşek’in de katıldığı toplantı sonrası yazılı basın açıklamasında bulunan  Cumhuriyet Halk Partisi Burdur İl Başkanı İzzet Akbulut hayat pahalılığı vurgusu yaptı.  Başkan Akbulut yazılı açıklamasında; “Türkiye, ekonomik buhran ile yangın yerine dönmüşken, yangının kundakçıları vatandaşlarımıza bir de enerji buhranı yaşatıyor. Elektrikten doğalgaza, akaryakıttan köprü geçiş ücretlerine, harçlardan vergilere kadar her şeye durmaksızın zam yapılıyor. Hayat pahalılığı ile halk yoksullaştırılıyor” dedi.

“YÜZDE 52 ZAM YAPTILAR”

Akbulut açıklamasının devamında; “Elektrikte “kademeli tarife” adı altında Cumhuriyet tarihin en büyük zammını 1 Ocak günü yürürlüğe koydu. Kademeli zulme dönüşen tarifeyi hayata geçirirken ilk kademeye yüzde 52 zam, bir üst kademeye de yüzde 127 zam yapmayı ihmal etmedi. Üstüne basa basa söylüyoruz: Dar gelirlilere destek olacağını söyledikleri ilk kademeye bile yüzde 52 zam yaptılar” vurgusu yaptı.

“zamlı elektrik faturaları ile vatandaşı çarptılar” iddiasında bulunan Başkan Akbulut; “

Kademeli tarife öyle bir döneme denk geldi ki Aralık ayı zamsız, Ocak ayı ise zamlı elektrik bedelleriyle hesaplandı. Bu geçiş döneminde Aralık ayı tüketiminin yaklaşık 20 günü eski zamsız tarifeden, Ocak ayı tüketiminin yaklaşık 10 günü de yeni zamlı tarifeden hesaplandı.

Ocak ayının 10 günlük elektrik tüketimi fiyatı ile yazılan fahiş zamlı faturalar büyük tepki topladı. Çünkü faturalar 2 ila 3 kat arası arttı. “Kademeli Zam, Kademeli Zulüm” politikasının ikinci kısmı 1 Şubat tarihinde hayata geçirildi” açıklamasında bulundu.

“Cumhuriyet Halk Partisi olarak üstüne basa basa “Kademeli tarife, sosyal tarife olmalıdır” diye defalarca uyardık. Defalarca “Düşük kademe, zam yapılmadan en az 230 kilovatsaat olmaldı diye uyardık” hatırlatmasında bulundu.

.

“DEĞİŞEN HİÇBİR ŞEY OLMADI!”

“Elektrik tarifelerinde Cumhuriyet tarihinin en büyük zamları hala yürürlükte” diye açıklamasına devam eden Başkan Akbulut; “4 kişilik bir ailenin 230 kilovatsaat elektrik tüketimi için Aralık faturası 210 liraydı, Ocak ayında 370 lira oldu. Şubat’ta ise 330 lira olacak. Yani zam yine zam olarak kaldı! Vatandaş fahiş zamların, hayat pahalılığının altında hala eziliyor” sözlerine yer verdi.

ÖNERİLERDE BULUNDU

CHP Burdur İl Başkanı İzzet Akbulut yazılı olarak yaptığı açıklamasında;

-Genel Başkanımız Sayın Kemal Kılıçdaroğlu’nun daha önce defalarca vurguladığı gibi Kara Kış Fonu derhal kurulmalı ve dar gelirli vatandaşlarımıza fatura desteği sağlanmalıdır.

-Elektrik ve doğalgazda fahiş zamlar derhal geri çekilmeli, 2021 yılının tarifelerine geri dönülmelidir.

-KDV ve ÖTV’nin hiç değilse kış aylarında sıfırlanmalıdır.

-Aralık 2021 – Ocak 2022 döneminde vatandaşlarımızdan tahsil edilen yüzde 127’ye varan fahiş zamlı elektrik tüketim bedelleri iade edilmelidir.

-Aynı şekilde, yılbaşında sanayi elektriğine yapılan yüzde 130, ticarethane tarifesine yapılan yüzde 125 ve tarımsal sulamada yapılan yüzde 95 oranındaki zamlar derhal geri çekilmelidir.

Halkımıza buradan bir kez daha söz veriyoruz. İktidarımızda ekonomik buhrana da, enerji buhranına da tümüyle son verecek tüm adımları atacağız. Bu zor günleri hep birlikte geride bırakacağız. Aydınlık günleri hep birlikte kuracağız!” Dedi.

Haber Merkezi