Flaş Haber Yeni

CHP BURDUR MİLLETVEKİLİ ADAYLARI EMEKLİLER DERNEĞİNDE EMEKLİLERİN SORUNLARINI DİNLEDİ

Cumhuriyet Halk Partisi 1. sıra Burdur Milletvekili adayı İzzet Akbulut, 3. sıra Burdur Milletvekili adayı Süleyman Erman, Tüm Emekliler Derneği Burdur Şubesi’ni ziyaret etti. Dernek Başkanı Mahmut Kalkan’dan emeklilerin istek talep ve önerilerini aldı. Dün saat 08.30’de Dernek binasında gerçekleşen ziyarete CHP Burdur İl Başkanı Mehmet Cevni, merkez ilçe başkanı İlyas Divarcı ve bazı yönetim kurulu üyelerinin de  katıldığı kahvaltılı programın açılış konuşmasını Tüm Emekliler Derneği Burdur Şubesi Başkanı Mahmur Kalkan yaptı. Emeklilerin istek ve taleplerini ilettikten sonra söz alan CHP 1. sıra Burdur Milletvekili adayı İzzet Akbulut; “Evet emeklilerimiz gerçekten de en düşük emekli maaşını 7 bin 500 TL alıyorlar.  Ama insanca yaşam seviyesine yeterli mi? Tabi ki değil. En düşük emekli maaşı 8 bin 500 TL olmalıdır. Yine dini bayramlarda birer maaş emekli ikramiyelerimiz olmalıdır diyoruz. Az önce başkanımın da söylediği gibi yurtdışından gelen emeklilerimiz ne yazık ki bir çok imkana sahipken, bizim emeklilerimiz bırakın yurtdışına gitmeyi, İstanbul’u, İzmir’i, Ankara’yı, Antalya’yı ömürlerinde görmemişler. Yani özellikle köylerdeki emeklilerimiz daha Burdur’a gelmeyen, ilçe merkezlerine gelmeyen emeklilerimiz var. Bu anlamda bizlerin yapması gereken aslında sadece bu maaşları arttırmaktan ziyade Türkiye Cumhuriyeti’nin parasına da değer katmak ile alakalı çalışmalar yapmamız gerekiyor. Ne yazık ki üretken bir toplum olmayışımız, her geçen gün tüketime dayalı bir topluma doğru gitmemiz, bizlerin o Türkiye Cumhuriyeti’nin parasının değer kaybetmesiyle karşı karşıya bırakıyor. Bugün birçok yabancı para birimi karşısında Türkiye Cumhuriyeti’nin parası ne yazık ki hak ettiği değerin çok altında.” dedi.

“İNTİBAK YASASI ÇIKMALI”, “EN DÜŞÜK EMEKLİ MAAŞI ASGARİ ÜCRET DÜZEYİNDE OLSUN”

Tüm Emekliler Derneği Başkanı Mahmut Kalkan’ın ‘İntibak Yasası’ talebine ilişkin konuşan  Akbulut: “İntibak Yasası çıkmalıdır çünkü gerçekten emekli maaşlarında bir adaletsizlik vardır. Bizlerin zaten bugün birçok ortamda söylediği adaletsizliği bitireceğimizin değişlerimizin sebebinin içerisinde bu emekli maaşlarındaki adaletsizlikler de yer almaktadır. Yine en düşük emekli maaşı asgari ücret olsun. Bunu zaten az önce de söyledim. Ve yıllardan beri cumhurbaşkanımız adayımız Kemal Kılıçdaroğlu seçim meydanlarında, söylemediği bir seçim yılını hatırlamıyorum.” açıklamasında bulundu. 

Akbulut konuşmasını devamında şunları kaydetti: “Yine katsayı ve gösterge sistemine geçilsin. Evet doğru adaletsizliğin olduğunu söylüyoruz. 5 bin gün prim ödüyor adam, 7 bin gün prim ödüyor. En son EYT’de karşımıza çıktı ne yazık ki aynı maaşları alıyorlar. Veya en düşük emekli maaşını ayarlarken 7 bin 500 lira geldi. Adam 7 bin 600’de kaldıysa maaş orada kaldı. 5 bin 500’den 7 bin 500’e çıkmış oldu. Burada bir adaletsizlik var mı? Evet var. Bunun da muhakkak ki gidermekle alakalı çalışmalarımız var. ‘

‘SGK çatısı altında kurumların farklı uygulamalarını kaldırsın’. Evet doğru söylüyorlar. Tek çatı altında toplanmalı, A B C D gibi uygulamaların farklı farklı gitmesini doğru bulmadığımız bir sistem bunları da inşallah yapacağız.

Emeklilik yaşa değil, bir fiil hizmete endekslensin. Örneğin 25 yıl yazmışlar. Tabi bununla alakalı çalışmalar 9 bin gün prim üzerinden başladı.  Ama daha sonra 18 yaşında başlayanların, 43 yaşında emekli olacağı gibi çok erken yaş emekliliği getireceği gibi bazı endişeler dile getirildi. Ama en azından bugün ki gibi 60 sayısı da gerçekten birçok yurttaşımız için çok fazla gelen bir yaş sınırı bununla alakalı çalışmalar yapılmalıdır.

Bayram ikramiyelerini az önce söyledim. Daha iktidara gelmeden birçok emeklimize şunu söylüyoruz; “Yani ramazan bayramında 2 bin TL ikramiye aldınız. Biz bunu yıllar önce Cumhurbaşkanı adayımız Kemal Kılıçdaroğlu’nun emeklilerimize birer maaş asgari ücret seviyesinde dini bayramlarda ikramiye alınacak dendiği zaman; ‘Olur mu canım, nereden verilecek? Nasıl verilecek? Kaynağı nereden bulacaksınız’ diyenler bugün bizim o etkin ana muhalefetimizde belli bir şekilde buna başlatıldı. 2 bin lira şuan ki rakam, ondan önce bin 100 TL idi. En son ki Ramazan Bayramı’nda 2 bin lira oldu. Yeter mi? Yetmez diyoruz. Biz iktidar olursak Ramazan Bayramı’nda tüm emeklilere 6 bin 500 lira borcumuz olduğunu, Kurban Bayramı’nda 8 bin 500 lira ile  beraber çünkü asgari ücret 8 bin 500, 15 bin lira toplam ikramiyeyi tüm emeklilerimizin Kurban Bayramı arifesine hesaplarına yatıracağımızın sözünü muhakkak ki veriyoruz. Sizler aracılığıyla, başkanımın aracılığıyla tekrar tüm emeklilerimize duyurmuş olalım.

Refah payı ve milli gelirden pay verilmesi. Yine bunlar bizim de çalışmalarımız ve projelerimiz arasında. Ama şunu da söyleyelim bizler ne kadar maaşları arttırırsak artıralım, ne kadar yükseltirsek yükseltelim, ne kadar ikramiyeleri fazladan  verelim de desek bu paranın değerini artırmadığımız müddetçe ne yazık ki hiçbir şey anlam ifade etmiyor. Bugün gidiyorsunuz pazarlara, fahiş fiyatlarda Pazar harcı görüyoruz. Bugün elektrik faturalarımız, doğalgaz faturalarımız, birçok giderimiz çok pahalı. Artık iki asgari ücretli karı kocanın ev alması, araba alması hayal. Emekli yurttaşlarımızın şimdiye kadar kazanımlarını, şimdiden sonra aynı maaşları kazanabilmeleri için bu harcadıkları ömürden daha fazla ömür tüketmeleri gerekiyor. Bunların tek sebebi o üretimden uzaklaşan, tüketime dayalı politikalar izleyen bir iktidar anlayışıyla yönetiliyor olmamız. Bunu düzeltebilmemiz gerekiyor, bunu hep birlikte başarabilmemiz gerekiyor.

Burdur biliyorsunuz, Antalya’nın, Isparta’nın, Afyon’un, Denizli’nin, Muğla’nın tam ortasında bir şehir ama ne yazık ki o kabuğunu kıramamış bir şehir. O çevre illerin arasındaki en az gelişmişliği gösteren şehir. Bunu az önce söylediğim tarım üretimiyle, tarımı ayağa kaldırmakla, Burdur’un sanayisini ayağa kaldırmakla bakın sanayiimiz var.  Ama ne yazık ki birçok yatırımı çevre illerimize kaptırmak durumunda kalıyoruz. İkinci organize sanayi bölgesi geldi. Birçok firmalar buralardan geldi geçti yer bulamadılar falan oldu. Bizler bu Burdur’un şanssızlığını yenebilmek adına genç bir listeyle bugün tüm Burdurluların karşısındayız. İşte ben birinci sıra milletvekili adayı olarak      39 yaşındayım. İkinci sıra milletvekili adayımız Bucak’ta, Bucak’ı karış karış dolaşan gençlik kolları başkanımızdı 27 yaşında. Üçüncü sıra milletvekili adayımız Süleyman Erman, partinin tüm kademelerinde görev almış, başkanlıklarımız yapmış bir abimiz o da daha 50’sine merdiven dayamamış 49 yaşında bir abimiz. Yani bu bir genç kadroyla bizler Burdur’u ayağa kaldırabilmek adına, çalışmalar yapabilmek adına, o az önce söylediğim sizleri daha refah seviyesinde yaşatabilecek aldığınız maaşları daha huzurlu bir şekilde daha bol bereketli bir şekilde harcayabileceğiniz, Türkiye’nin ihtiyaç duyduğu üretimi artıracak sistem için ve Burdur’u ayağa kaldırabilecek tarımı, sanayisi ile, sosyal yaşantısı ile  birçok projeyi geçirebilmek adına Ankara’da o Gazi Meclis’te, Bakanlıklarda sizlerin sesi olabilmek adına birçok çalışmayı yapacağız. Umarım ki bu yapacağımız çalışma tüm emekli yurttaşlarımıza da faydalı olacağı inancındayız. Onların maaşlarının, alım gücünün maaşlarının arttırmakla alakalı birçok projeye imza atmayı Allah bizlere nasip etsin. Artık Pazar günü seçime gireceğiz, çıkacak sonuca vatandaşımızın vereceği takdire bizler tabi ki milli iradeye tescillenmiş olarak göreceğiz. Hep birlikte bu sonuçlara saygı duyacağız. Teşekkür ediyorum, saygılar sunuyorum.”

izzet akbulut

ERMAN “HALEN DAHA SSK, BAĞ-KUR, EMEKLİ SANDIĞI EMEKLİLERİNİN ARASINDAN MÜTHİŞ BİR DENGESİZLİK VAR.”

CHP 3. sıra Burdur Milletvekili adayı Süleyman Erman yaptığı konuşmada: 2008 yılında maaş hesaplama sisteminde yapılan değişikle emeklilerin maaşlarının düştüğünü savundu. O tarihte en düşük emekli maaşının 11 bin 400 lira olduğunu eden Erman; “Sessiz sedasız yapılan değişikle mağdur bıraktılar.  SSK, Bağ-Kur tek çatı altında birleşti. Halen daha SSK, Bağ-Kur, Emekli Sandığı emeklilerinin arasından müthiş bir dengesizlik var.” dedi. Erman konuşmasının devamında şunları kaydetti: “Biliyorsunuz  genel başkanımızın bu konular uzmanlık alanı. Uzun yıllar Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı’mda genel müdürlük görevi yaptı. Bunları yapmak için desteklememiz lazım. Mahmut Kalkan bey Türkiye’de 16 milyon emekli var dedi. Bu emeklileri tek çatı altında birleştirilse, iktidar değiştirecek güçte aslında. Ama görüyoruz 7 bin 500 lira alanlar o siyasal iktidarın devamını işitiyor.”

Hale Pak – Halil İbrahim Kara