Başkan Gürkan; “Kadın güçlü olursa aile güçlü olur! Kadın güçlü olursa Türkiye güçlü olur! Türkiye güçlü olursa mazlumlar güçlü olur ve dünya güçlü olur!”

Burdur’da ‘Kadınlarla Büyük Türkiye’ programı düzenlendi. AK Parti Genel Merkez Kadın Kolları Genel Başkan Yardımcısı ve Siyasi Hukuk İşleri Başkanı Fatoş Gürkan’ın katılımıyla gerçekleşen programda, kadın girişimcilerin faydalanabileceği çeşitli destek, hibe, kurs ve programların tanıtımı yapıldı. Ak Parti Genel Merkezi Kadın Kolları Başkanlığı tarafından düzenlenen ‘Kadın emeği, Türkiye’nin istikbali buluşmaları’ kapsamında Kadınlarla Büyük Türkiye Yolunda Burdur programı Burdur Öğretmenevi’nde yapıldı.

HANGİ KURUMLAR DESTEK VERİYOR?

Program kapsamında; daha önce çeşitli kurum ve kuruluşların hibe, destek veya programlarından faydalanan kadın girişimcilerin faaliyetleri örnek çalışmalar olarak sunuldu. Ayrıca; KOSGEB Burdur Müdürlüğü, TKDK Burdur İl Koordinatörlüğü, Burdur Çalışma ve İş Kurumu, Tarım ve Orman İl Müdürlüğü ve Ticaret İl Müdürlüğü tarafından yapılan sunumlarla; kadın girişimcilere sağlanabilecek olan destek, hibe, program ile kursların tanıtım ve bilgilendirmeleri yapıldı.

“KATKISINI HEP BERABER GÖRECEĞİZ”

TBMM Başkanlık Divanı Üyesi Bayram Özçelik programda yaptığı konuşmasında; “Çok güzel bir çalışma oldu. Birçok vilayette gruplar halinde çalışmalar yapıldığını biliyoruz. Kadınlarımız dört bir taraftan bunun bir tarafından tutmaya, öğrenmeye ve kendilerini bu yola adamaya başladılar. Öyle inanıyoruz ki birkaç yıl içerisinde tüm Türkiye’den bu hareketin (ben bir hareket olarak görüyorum) Türk ekonomisine katkısı, gelecekte evlatlarımıza katkısı, istihdama katkısı, ekonomiye katkısını hep beraber görmüş olacağız. Burdur’umuzdan özellikle kadınlarımızın çok girişimci olması ve bir fikir üreten yapıda, düşüncede olması ve bu konuda da adım attıklarını biliyoruz ve bence diğer illerden, vilayetlerden de alınan düşüncelerle burada oluşacak projelerin daha etkili olacağını, Burdur’un bunu hemen benimseyip faaliyete geçeceğine yürekten inanıyorum.

‘YOLUMUZA DEVAM EDECEĞİZ’

İnşallah bundan sonraki süreçte biz Milletvekilleri olarak, Burdur’un vekili olarak bu tür kadın çalışmalarını da istisnasız ne düşünüyorsanız, ne tasavvur ediyorsanız, hedefinizde neler varsa ‘Bunu vekilimizle paylaşabilir miyiz? Bana bir destek verebilir mi?’ Dediğinizde hemen telefona sarılacaksınız veya hemen bulunduğunuz yerde bir araya geleceğiz. Bir fikir jimnastiği, ortak bir akıl oluşturarak yolumuza devam edeceğiz.” Dedi.

‘ELMANIN YARISI KADIN’

Ak Parti Burdur İl Başkanı Volkan Mengi konuşmasında; “Hayatımızın yarısı yani elmanın yarısı kadın ve biz bunun farkındayız. Cumhurbaşkanımız siyasi hayatına başlarken kadının önemini çok iyi biliyordu ve siyasi hayatının her noktasında kadın vardı ve var olmaya da devam ediyor hamdolsun. Biz de onun önderliğinde bu bilincin de farkındayız ve kadın kollarımızla, gençlik kollarımızla büyük bir mücadelenin içindeyiz. Evet, tabi ki medeniyetimizde kadının çok çok önemi var. kadın bizim için bir ana, bir eş, bir kardeş, bir babaanne, bir anneanne.. Hayatımızın her saniyesinde bir kadın var. Tabi ki medeniyetimizin geçmişten bugüne gelirken kadının her alanda olması gerektiğini bizler çok iyi biliyoruz.

‘KADIN DA İŞ HAYATINDA OLMALI’

Artık günümüzde bu teknolojide, insan gücünün artık teknolojiye evrolduğu dönemde artık kadın da iş hayatında olmalı, her evresinde de bulmalıyız. Bu nedenle bizler son bir buçuk yıldır kadın kooperatiflerimizin kurulması için il başkanlığı olarak büyük bir gayret gösteriyoruz. Tabi merkezde Ak Parti Belediyesi olmayınca bu işler öyle kolay olmuyor. Ama biz Belediye Meclis Üyemiz Fatıma hanımla Burdur Merkez’de, ilçelerimizde Belediye Başkanlarımız, İlçe Başkanlarımız, İlçe Kadın Kolları Başkanlarımızın gayretleriyle birçok kadın kooperatifinin kurulmasında gayretli olduk ve ilk can suyunu verdiğimize inanıyorum. İnşallah bundan sonra da bu can suyuyla beraber fidanımız ağaç olacak ve Burdur’da kadınlarımız bir araya gelerek emeklerinin karşılığını alacağına inanıyorum.” Açıklaması yaptı.

‘KADIN GÜÇLÜ OLURSA TÜRKİYE GÜÇLÜ OLUR’

AK Parti Genel Merkez Kadın Kolları Genel Başkan Yardımcısı ve Siyasi Hukuk İşleri Başkanı Fatoş Gürkan konuşmasında; “Kadın güçlü olursa aile güçlü olur. Kadın güçlü olursa Türkiye güçlü olur. Türkiye güçlü olursa mazlumlar güçlü olur ve Dünya güçlü olur. Bu projeyi de onun için başlattık. Aslında devletin desteklerinden özellikle son yirmi yılda o kadar yararlanan kadımız var ki ama birçok kadınımız da bunları bilmiyor. Hem bunları anlatalım hem de rehberlik edelim kadınlarımıza dedik. Ama bunu sadece bizim partililerimize değil, toplumun her kesimine anlatalım her kesimdeki kadın daha güçlü olsun, daha huzurlu olsun, daha mutlu olsun dedik ve yollara düştük. İlk Hakkâri’den başladık. Bugün 17. İl Burdur’dayız.

‘KAPI AÇMAYI PLANLADIK’

Çok şükür çok da faydalı oldu toplantılarımız. Türkiye’nin her yerinde kadınlarımız farklı kurumlarda farklı destekler alıyorlar. Bugün de eminim ki kurum müdürlerimiz Burdur’a özgü farklı destekler vardır ve anlatacaklardır. Biz bu toplantılarla sizlere bir kapı açmayı planladık. Girişimcilik konusunda, iş kurma konusunda veya farklı alanlarda inşallah biz gittikten sonra burada güzel bir iz bırakırız. Kadınlarımıza daha imkân sağlayacak güzel projeler olur, kurumlar da destek verir, devletin desteğini kadınlarımız alır ve daha güçlü olur diye düşünüyoruz.” Dedi.

PROGRAMA YOĞUN KATILIM

Programa; Ak Parti Burdur Milletvekili Bayram Özçelik, Ak Parti Burdur İl Başkanı Volkan Mengi, Kadın kolları MYK ve MKYK üyeleri, Ak Parti Merkez İlçe Başkanı Hüseyin Okan, İlçe Kadın Kolları Başkanları ve partililer ile KOSGEB Burdur İl Müdürlüğü KOBİ Uzmanı Aybike Yazar Özen, TKDK Burdur İl Koordinatörü Mesut Yıldıran, Burdur Çalışma ve İş Kurumu İş ve Meslek Danışmanı Nihan Yıldırım, Tarım ve Orman İl Müdür Yardımcısı Erol Koç, Ticaret İl Müdürü Aylin Sacide Cankar ve vatandaşlar katıldı.

Mine KAYA