Burdur Ticaret ve Sanayi Odası (BUTSO) Yönetim Kurulu Başkanı Yusuf Keyik Isparta Ticaret ve Sanayi Odası (ITSO) Yönetim Kurulu Başkanı Mustafa Tutar’ı makamında ziyaret etti.  Bölgesel kalkınma çalışmalarının güncellenmesi ile iki kardeş kentin ekonomik işbirlikleri amacıyla yapılan ziyarette dayanışma ve birlikte hareket etme hakkındaki faaliyetler de gözden geçirildi. Organize Sanayi Bölgelerinin geleceği, iki ilin sosyoekonomik faaliyetleri de masaya yatırıldı. Ticaret ve Sanayi Odaları Yönetim Kurulu üyeleri arasında çeşitli sektörlerdeki işbirliği ve dayanışma amaçlı görüşmeler gerçekleştirdi. Ziyaretin son bölümüne Isparta Belediye Başkanı Şükrü Başdeğirmen de katılarak bölgesel kalkınma hakkında istişarelerde bulundu.  ITSO Yönetim Kurulu Başkanı Mustafa Tutar ziyaretten duyduğu memnuniyeti dile getirdikten sonra “En son Batı Akdeniz Kalkınma Ajansı (BAKA)  koordinasyonunda, Mehmet Akif Ersoy Üniversitesi (MAKÜ) ve Süleyman Demirel Üniversitesi  (SDÜ) işbirliğinde ‘Göller Yöresi Spor Turizmi Çalıştayı’ programına katılmıştık.  İki kardeş kentin birlikte hareket etmesi gerekir. Futbol turizmi gibi ortaklaşa gerçekleştirilecek bir faaliyet buna vesile olmaya devam edecektir. Bu çalıştayın dışında Göller Bölgesi Kalkınma İdaresiyle bölgesel adımlar atmaya devam edeceğiz. Batı Akdeniz Bölgesi olarak birlikte hareket edeceğiz ve birlikten kuvvet doğacak” dedi. Burdur Ticaret ve Sanayi Odası Yönetim Kurulu Başkanı Yusuf Keyik, son 15 yıldır iki kardeş kent arasındaki sosyal ve ekonomik bağların kuvvetlenmesi yönünde çalışmalar yaptıklarını ifade etti.  Başkan Yusuf Keyik: “Ben de Sayın Tutar’ın söylediklerine katılıyorum. Bugünkü misafirperverlikten dolayı ayrıca teşekkür ediyorum… Ticaret ve Sanayi Odası’na 2005 yılında başkan oldum, o dönemde Sayın Hasan Hüseyin Kaçıkoç başkanımla birlikte çalıştık. Mutlaka bizden önceki yönetimler de temel atmışlardır fakat biz de o dönemlerde, aynı görüş birliğiyle hareket edip, işleri biraz daha sağlam tutarak, ‘Dostluk Yolu’ için o dönemki yöneticiler ve Valilerimizle birlikte toplantılar yaptık. Mevcut yolun iyileştirilmesi yönünde çalışmalarda bulunduk. Bunun yanı sıra Havaalanının faaliyete geçmesi ve uçak seferlerinin başlatılmasında ciddi çalışmalara imza attık” diye konuştu.

BATI AKDENİZ BÖLGESİNİN KALKINMASI
Başkan Yusuf Keyik konuşmasının devamında Isparta ve Burdur’un iki kardeş şehir olduğunu vurgulayarak “Ben bu iki şehri ayırt etmiyorum. Aynı coğrafyanın kaderini paylaşan iki kentiz. Sıkıntılarımız aynı, dertlerimiz aynı ve mutluluklarımız da aynı. Bundan dolayı ayrı- gayrımız yoktur. 2005’li yıllardan itibaren de biz yöneticiler olarak Allah’a çok şükür bu kardeşliği sıkı tutup ciddi anlamda birlik ve beraberlik sağladık, sıkıntı yaşanmadı. Zaman zaman Isparta- Burdur polemikleri- siyasi söylemler olsa da biz ilişkilerimizi eksi yöne dönüştürmedik. Çünkü birliktelik olmadığı sürece her iki ilimizin de zarar göreceğinin farkındayız. Bizler bu anlayışla bugünlere kadar geldik” dedi.
Ekonomik kalkınmaya, istihdam ve işsizlik oranlarına değinerek konuşmasını sürdüren Başkan Yusuf Keyik: “İlimizde iki adet Organize Sanayi Bölgemiz var. İkinci Organize Sanayi Bölgemizin yüzde 85- yüzde 90 ölçüde tamamladık. Arıtma tesislerinde de birlikte çalışmalara imza attık. Bu projenin yüzde 70’i tamamlandı ve olumlu seyrediyor. Arıtma tesisini birlikte tamamlayacağımız bir proje olarak görüyoruz. Bunların haricinde birkaç ay öncesinde göllerimizle ilgili sorunlarda daha hızlı hareket ederek sivil inisiyatif anlamında çalışma yaptık. Bu çalışmalarımız devam edecek. Bunlardan dolayı biz Burdur Ticaret ve Sanayi Odası olarak mutluyuz, gayretliyiz. Çünkü bir elin nesi var iki elin sesi var mantığıyla iki ilin güçlerini birleştirdiğimizde iyi şeyler ortaya çıkacaktır. Bugünlerde ilimizde BAKA desteğiyle İŞGEM projesine başladık. 20 adet işyeri açılacak. Bu işyerlerine Isparta’dan girişimcilerimiz de gelip incelemelerde bulunabilir. Amacımız küçük imalatçı firmalarımızın imalatlarını hazırlayıp sonrasında da sanayici olmalarını sağlamaktır. Bunların dışında yine Batı Akdeniz Kalkınma Ajansımızın desteğiyle 2. OSB için iki tane tekstil fabrikası kurmayı planlıyoruz. Zaten tahsis edilecek 2 arazimiz kalmıştı. Diğer arazileri verdik, o iki arazimizi de böyle çalışmalar için hazır bulunduruyorduk.  Buradaki amacımız ise ilimizdeki 7 bin dolayında olan işsiz kişilerin bu ihtiyaçlarını karşılamaktır.  Bu kişiler için istihdam ağırlıklı 2 fabrika yapıp, kapalı alanlarını da tamamlayıp, altyapı bağlantılarını yapıp, sanayici kişilerin gelip makinelerini kurmaları, istihdam ve katma değer üretmeleri mantığıyla yola çıktık. İnşallah o projemizi de devreye alırsak ilimiz ve Isparta’daki iş arayan insanların istihdamını sağlamış olacağız. Organize Sanayi Bölgemizde 4 fabrikamız faaliyettedir. Sayın Emin Gülmez Bey de büyük bir fabrika yapıyor, 400 dolayında istihdam sağlayacak. Önümüzdeki birkaç yıl içerisinde tüm fabrikalar tamamlandığı zaman istihdamlar oluşturulacak ki bu da hem ilimizden hem de kardeş kentimiz Isparta’dan tedarik edilecek. Sonuçta Batı Akdeniz Bölgesinin Burdur, Isparta ve Antalya kentleri olarak bölgemizin sosyoekonomik ve sosyokültürel kalkınması için çalışmalarımız devam ediyor” şeklinde konuştu.  Ziyarette her iki ilin Ticaret ve Sanayi Odaları Yönetim Kurulları da hazır bulundular.   Burdur Ticaret ve Sanayi Odası Meclis Başkanı Ömer Çeliker, Yönetim Kurulu Başkan Yardımcısı Hüseyin Yardım ve Yönetim Kurulu Üyeleri Hasan Ali Daldal, Hakan Yoran, İzzet Geçer, Orhan Çiçek ve Murat Gür de ziyarette yer aldılar. 

HABER MERKEZİ