Flaş Haber Yeni

BURDUR'DA TARİHİ ESER OPERASYONU

BURDUR'DA TARİHİ ESER OPERASYONU

 JANDARMA EKİPLERİNDEN TARİHİ ESER OPERASYONU, ÇOK SAYIDA ESER ELE GEÇİRİLDİ

 Burdur’da güvenlik güçleri,  tarihi eser kaçakçılığının önlenmesi yönelik yürütülen çalışmalarına aralıksız devam ediyor.

T.C. Burdur Valiliği Basın ve Halkla İlişkiler Müdürlüğü aracılığı ile yapılan basın bülteninde;  “Güvenlik güçleri tarafından Burdur genelinde kültür ve tabiat varlıklarının korunması ve tarihi eser kaçakçılığının önlenmesi yönelik yürütülen çalışmalara aralıksız devam ediyor.

Bu kapsamda, İl Jandarma Komutanlığı unsurlarınca Bucak Cumhuriyet Başsavcılığı ile koordineli olarak yürütülen çalışmalar doğrultusunda;

 Burdur İli, Bucak ilçesi, mülki sınırları içerisinde şehirlerarası otobüste yolculuk yapan  Ö.A. isimli şahsın çantasında ve üzerinde yapılan adli aramada; 14 adet sikke, 1 adet yüzük, olmak üzere toplam 15 adet tarihi eser,

 Burdur Antalya karayolu üzerinde durdurulan araç ve araçta bulunan Z.U. isimli şahsın üzerinde yapılan adli aramada; tarihi eser olduğu tespit edilen Roma, Bizans ve İslami dönemlere ait  110 adet sikke, 2 adet heykel , 1 adet obje olmak üzere toplam 113 adet tarihi eser, ele geçirildi.

Bucak Cumhuriyet Savcısının kararı ile ele geçirilen tarihi eserler Burdur Müze Müdürlüğüne teslim edilmiş olup, Ö.A ve Z.U isimli şüpheliler ile ilgili gerekli adli işlemlere başlanıldı.

Kamuoyuna saygıyla duyurulur.”  denildi.

 

Haber Merkezi