Flaş Haber Yeni

BURDUR'DA KENT KART İPTAL Mİ OLACAK?

BURDUR'DA KENT KART İPTAL Mİ OLACAK?

Türkiye Kart uygulaması 2024 yılı sonu itibarıyla Türkiye'nin yüzde 50'sinden fazlasını kapsaması hedefleniyor. 

PTT AŞ Genel Müdürü Hakan Gülten,  PTT Pul Müzesi’nde yaptığı değerlendirmede, Türkiye Kart Projesi’nin ihtiyaç üzerine geliştirildiğini söyleyerek, şehirlerin toplu ulaşım kartlarının birbirleriyle entegrasyonu olmadığına vurgu yaptı.

Her şehre gidildiğinde vatandaşların kendine yeni bir toplu ulaşım kartı almak zorunda kaldığını dile getiren Gülten, bu gibi durumların ülke ekonomisine zarar verdiğini, Türkiye Kart uygulamasının toplu ulaşım kartlarının birbiriyle konuşmasını sağlayan bir sistem olduğunu anlattı.

Gülten konuşmasında şunları kaydetti; “"Bu, tek başına bir toplu ulaşım kartı değil. Toplu ulaşım kartı çıkaran belediyelerimiz, idarelerimiz kendi kartlarını çıkarmaya devam edecekler. Üzerine Troy gibi bir Türkiye Kart logosu bulunanlar, entegre olunan illerimizde de geçerli olacak. Kart çıkaran yerler Türkiye Kart özelliğiyle de çıkarabilirler. PTT olarak Türkiye Kart'ı hayata geçirdik. Şu anda yavaş yavaş tüm şehirlerle Türkiye Kart entegrasyonumuzu sağlıyoruz. Şu an Rize ile anlaşma yaptık, ilerleyen dönemde Kayseri'de de geçerli olacak. Dolayısıyla vatandaşlarımız bir ilden diğerine gittiğinde kendi indirim tarifelerinden faydalanabilmek için yeni bir kart çıkartma ihtiyacı duymayacak. Türkiye Kart, ülke ekonomisine de faydalı olacak. İl sayısı arttıkça umarım tüm vatandaşlarımızın cebinde bir Türkiye Kart olacak. Belediyelerimiz bu konuya destek verdikleri sürece Türkiye Kart entegrasyon süreci bir yıl içinde tamamlanıyor. Çoğu belediyelerimizle görüşmelerimize başladık. Türkiye Kart uygulamasının 2024 yılı sonu itibarıyla Türkiye'nin yüzde 50'sinden fazlasını kapsamasını hedefliyoruz. Sonraki yıl da ülkenin tamamına yayılmasını öngörüyoruz.”

BURDUR’DA KENT KART DEVRİ BİTİYOR MU?

2012 yılında Burdur’da hayata geçen Kent Kart uygulaması toplu taşımada önemli bir rol oynuyor.  Burdur Halk Otobüsleri Kooperatifi Yönetim Kurulu Üyesi Ahmet Ali Bilgiç, söz konusu Türkiye Kart’ın gündelik hayatta aktif bir şekilde kullanıldığını, Kent Kart’ın Burdur’da toplu taşımada kullanılmaya devam edileceğini ifade ederek;“Türkiye Kart dediğimiz olay postanenin kartı aslında. Kredi kartı vazifesi görüyor. Burdur’da toplu taşımada kullandığımız Kent Kart’ın iptali söz konusu değil. Kent Kart’la 2033 yılına kadar anlaşmamız var. Anlaşmamız olduğu için iptal olma şansı yok.” dedi.

MELİSA ADINISEVER