Burdur Belediye Başkanı Ali Orkun Ercengiz; “Burdur’a bir içme suyu gölet-barajının yapımını zorunlu hale getirdiğini de ifade ettik.  Karşılıklı bu konuda mutabakat içerisindeyiz” dedi

Burdur Belediye Başkanı Ali Orkun Ercengiz, Mart ayı Burdur Belediye Meclisi toplantısı açılışında yaptığı konuşmada Burdur’a içme suyu gölet yapımını gündeme taşıdı. Konuşmasına Devlet Su İşleri (DSİ) tarafından Burdur Belediyesi adına yapılan içme suyu isale hattı pompa yenileme 10 bin ve 5 bin metre küplük depoların arıtma tesisi dışındaki işlemleri tamamlandı. Arıtma, yumuşatma tesisini de inşallah bir aksilik olmaz ise, 2021 yılı sonunda Burdur halkının hizmetine sunacağız. Yeri gelmişken bir kez daha teşekkür edelim. Emeği geçen herkese teşekkür ediyoruz. Elbette bu işim yapımında 2016 yılında sayın Cumhurbaşkanımızın Burdur ziyareti ile başlayan öncesinde de dönemin Orman ve Su İşleri Bakanı Veysel Eroğlu beye de ifade ettiğimiz, ardından yapım içim projelendirilen bizim en azından 2050 yılına kadar; ‘İçme suyu’ sorununu çözeceğini düşündüğümüz bu proje bitmek üzere ancak; havzadaki yer altı su kaynaklarının hızla tüketiyor olması zaman zaman yaptığımız toplantılarda birim müdürlerimize, başkan yardımcılarımıza ve ilgili kurumlarla yaptığımız toplantılarda tehdidin büyüklüğünü ortaya koyuyor. Ve bunu da 18. Bölge DSİ Isparta Bölge Müdürlüğümüzle gelen arkadaşlarımızla değerlendirdiğimizde Burdur’a bir içme suyu gölet-barajının yapımını zorunlu hale getirdiğini de ifade ettik.  Karşılıklı bu konuda mutabakat içerisindeyiz. Önümüzdeki günlerde DSİ Bölge Müdürümüzü ekibimizle ziyaret edeceğim. O ziyarette de bu talebimizi dillendireceğiz” dedi.

“YAYGIN KONU OLUŞMAYA BAŞLADI”

“Bunu yapmak zorundayız. Aksi halde aynı havza içesinden hem içme suyunun, hem tarımsal amaçlı suyun karşılandığı sondajlara yetecek kadar bir yer altı su kapasitesinin bizi idare etmeyeceği genel yaygın bir konu oluşmaya başladı. Basın aracılığı ile bir kez daha halkımıza gerekmediği sürece suyumuzu boca kullanmama adına önemli bir tedbir almak adına ifade etmek istiyorum” sözlerine yer verdi.  

Halil İbrahim Kara