Burdur’a, toplamda 6 bin adet olmak üzere 12 çeşit fidan bağışlanacak

Akdeniz Belediyeler Birliği tarafından Burdur Belediyesi’ne 6 Bin adet fidan bağışlandı. Fidan bağışı kararı Burdur Belediye Meclisi Eylül ayı toplantısında görüşüldü. Akdeniz Belediyeler Birliği tarafından yapılması planlanan 6 Bin adet fidan bağışı, meclis üyeleri tarafından oy birliğiyle kabul edildi.

12 ÇEŞİT FİDAN BAĞIŞLANACAK

Edinilen bilgiye göre; Akdeniz Belediyeler Birliği tarafından yürütülen bir proje kapsamında, yurt genelinde karbon ayak izi salınımını azaltmak amacıyla ihtiyacı olan belediyelere fidan bağışı yapılıyor. İhtiyacı olan belediyelere yapılan fidan bağışının kapsamı, bölgenin iklim koşullarına göre belirlenecek çeşitli fidanlardan oluşuyor. Proje kapsamında Akdeniz Belediyeler Birliği tarafından Burdur Belediyesi’ne de fidan bağışı yapılacak. Burdur’a yapılacak olan bağış, 6 Bin adet fidan olarak belirlendi. Fidanların çeşidi ise; Mahlep, Söğüt, İğde, Doğu Çınarı, Akça Ağaç, Tesbih Ağacı, Oya Ağacı, Diş Budak, Yaban Vişnesi, Yaban Eriği, Yaban Armudu ve Yaban Kirazı olarak kararlaştırıldı.

6 BİN ADET FİDAN DİKİLECEK

Burdur Belediye Başkanı Ali Orkun Ercengiz, fidan bağışı kararına ilişkin yaptığı açıklamada; “500’er adet olmak üzere Mahlep, Söğüt, İğde, Doğu Çınarı, Akça Ağaç, Tespih Ağacı, Oya Ağacı, Diş Budak, Yaban Vişnesi, Yaban Eriği, Yaban Armudu, Yaban Kirazı şeklinde toplam 6 Bin adet ağaç talebimizi oluşturmuş olacağız ve Akdeniz Belediyeler Birliği bağış yapılması halinde şehrimizin muhtelif yerlerinde bu ağaçları dikerek şehrimizin hem daha yeşil görünmesine hem de ağaç sahibi olarak karbon ayak izini azaltmaya yönelik önemli bir adım atmış olacağız.” Dedi.

Mine KAYA