BURDUR İL GENEL MECLİSİ (İGM)  BAŞKANLIĞI SEÇİMLERİ 1 NİSAN 2021 TARİHİNDE  YAPILACAK

İGM ‘ de grubu bulunan AK PARTİ , CHP ve MHP İl Özel İdaresi Kanunu gereği kendi adaylarını çıkarabiliyor. Bir başka grubun adayına destek verebiliyor.

Burdur İl Genel Meclisi Başkanlığı’nda 1 Nisan 2021 Perşembe günü 1 Meclis Başkanı, 2 başkan vekili, 2 asil, 2 yedek katip üye, 3 İl Encümeni üyesi seçimleri yapılacak. Burdur İl Özel İdaresi İl Genel Meclisi toplantı Salonu’nda saat 16.00’da yapılması planlanan seçimlerde mecliste grubu bulunan AK PARTİ , CHP ve MHP  5302 sayılı İl Özel İdaresi Kanunu gereği kendi adaylarını çıkarabileceği gibi, herhangi bir grubun ortak adayını destekte verebiliyor. 

AKBIYIK ADAY OLACAK MI?

31 Mart 2019 Mahalli İdareler Seçimlerinde Burdur Merkez’den İl Genel Meclisi üyesi seçilen Murat Akbıyık ‘ın yeniden İl Genel Meclis Başkanlığına aday olup olmayacağı merak konusu oldu.  2019 yılında Burdur İGM üyelerince 27 meclis üyesinin 23 ünün oyunu alarak İl Genel Meclis  Başkanı seçilen Murat Akbıyık,    1 Nisan 2021 Perşembe günü yeniden aday olup olmayacağına ilişkin her hangi bir açıklamada bulunmadı.  Ancak, İl Genel Meclis Başkanı ve diğer üyelerinin adaylıkla ilgili isimlerinin  Parti teşkilatları tarafından kararlaştırılacağı öğrenildi.

İGM’DE SANDALYE DAĞILIMI NE ŞEKİLDE?

Burdur İl Genel Meclisi’nde Adalet ve Kalkınma Partisi ‘ nin 18, Cumhuriyet Halk Partisi’nin 4, Milliyetçi Hareket Partisi’nin 4, İyi partinin ise 1 meclisi üyesi bulunuyor.

3 ÜYESİ BULUNAN PARTİLER GRUP KURABİLİYOR

Toplam 27 üyesi bulunan Burdur İl Genel Meclisi’nde 3 ve üzerinde üyesi bulunan partiler grup kurabiliyor. Mecliste grubu bulunan partiler kendi adaylarını çıkarabilecekleri gibi, başka grubun adaylarını da destekleyebiliyor.

ÜSTÜNLÜK AK PARTİ’DE

1 Nisan yapılacak Meclis Başkanlığı seçimlerinde adayın kim olursa olsun toplam 18 üyesi bulunan AK PARTİ ’den seçileceği kesin.

2 NİSAN’DA KOMİSYON ÜYELİĞİ SEÇİMLERİ VAR

Meclis Başkanlığı seçimlerinin ardından 2 Nisan 2021 Cuma günü İl Genel Meclisi’nde komisyon üyeliği seçimleri yapılacak. Plan ve Bütçe, İmar ve Bayındır,  Eğitim, Kültür ve  Sosyal Hizmetler, Çevre ve Sağlık komisyonlukları için komisyon üyeleri seçilecek. Şayet Meclis seçilmesine karar verirse bu komisyon üyesi seçimine Tarım ve Köye Yönelik Hizmetler komisyonu da eklenecek.

HANGİ PARTİDEN KAÇ ÜYE SEÇİLECEK

Yine 5302 sayılı İl Özel İdaresi Kanunu gereği mecliste sandalye dağılımına göre seçilecek 5 kişilik komisyon üyeliği için AK PARTİ ‘den 3, CHP’den 1, MHP’den 1 üye aday gösterilecek.  

Halil İbrahim Kara