Burdur Valiliği, Burdur’un bakanlıkça anjiografi ünitesi planlamasına dahil edildiğini duyurdu. Anjiografi ünitesi için gerekli tüm tıbbi teçhizatın ödeneğinin bakanlıkça ayrılmış olduğu ve ünitenin yeni Burdur Devlet Hastanesinde kurulmasının planlandığı öğrenildi.

Burdur Valiliği’nden yapılan açıklamada; “İlimizde kardiyoloji hastalarına, Burdur Devlet Hastanesinde mevcut Kardiyoloji Kliniğinde ve yine Bucak Devlet Hastanesi bünyesinde kurulan Kardiyoloji Kliniğinde toplam 4 kardiyoloji uzmanı ile hizmet verilmektedir. Kalp hastalıkları şikayeti ile gelen hastalara modern tıbbın gerektirdiği tüm ilaç tedavileri uygulanmakta olup, uygun vakalar yine Burdur Devlet Hastanesinde yer alan Koroner Yoğun Bakım ünitesine yatırılarak tedavi edilmektedir. Burdur Devlet Hastanesi bünyesinde, 1 adet Eforlu Ekg Cihazı, 5 adet Ritim Holter, 13 adet Tansiyon Holter, 5 adet Ekokardiyografi Cihazı, 28 adet EKG, 23 adet Defibrilatör ile vatandaşlarımıza hizmet verilmektedir.

YENİ BURDUR DEVLET HASTANESİNDE KURULACAK

Ayrıca İlimiz Sağlık Bakanlığı tarafından yapılan anjiografi ünitesi planlamasına dahil edilmiş olup, anjiografi ünitesi için gerekli tüm tıbbi teçhizatın ödeneği Bakanlığımızca ayrılmıştır. Söz konusu anjiografi ünitesi ruhsatlandırma mevzuatı gereği özel olarak oluşturulmuş alanlarda konuşlandırılacağından dolayı bu planlama yapımı devam eden Yeni Burdur Devlet Hastanesi binası içerisinde olacak şekilde çalışmaları devam etmektedir. Hali hazırda İlimiz, Ülkemizin nüfusuna göre en fazla Acil Sağlık Hizmetleri İstasyonu ve Ambulans sayısına sahip il olup, etkin bir sevk sistemi uygulanmaktadır. Şuan için Anjiografi ihtiyacı olan vakalarımız modern tıbbın gerektirdiği tüm medikal tedaviler uygulandıktan sonra yaklaşık 20 dakikalık sürede, 30 km uzaklıktaki kalp merkezine sevki sağlanmaktadır.” bilgisi verildi.

Haber Merkezi