Sağlık Bakanı Fahrettin Koca, “Rehavete kapılmak, işi hafife almak tabloyu kötüleştiriyor. Maalesef birçok ilimizde vaka artışı gözledik” dedi

Sağlık Bakanı Fahrettin Koca’nın son dakika verileri ile yayınladığı yüz bin kişi kriteriyle oluşturulan koronavirüs vaka yoğunluğu haritasında Burdur’un turuncu koda düştü. Burdur’un özverili çalışmaları ve tedbirleri titizlikle yürütmesi sonucunda yaşanan düşüşle, yakın zamanda kısıtlamalarla ilgili umut edici haberler alınması temenni ediliyor.
Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Kabine toplantısına başkanlık ettikten sonra kritik vaka yoğunluğu haritası üzerinde yaptıkları değerlendirmeyi kamuoyu ile paylaştı ve ek tedbirler almadan mevcut durumun bir süre daha devamına karar verildiğini açıkladı. Ancak Sağlık Bakanlığı’nın son dakika verileri ile yayınladığı yüz bin kişi kriteriyle oluşturulan koronavirüs vaka yoğunluğu haritası bir öncekine göre çok önemli sinyaller verdiği görüldü. Buna göre eğer bir sonraki kabine toplantısında tedbirlerin sıkılaştırılması kararı alınırsa artık potadaki il sayısı onlarla ifade ediliyor.

SAĞLIK BAKANI FAHRETTİN KOCA UYARDI
Sağlık Bakanı Fahrettin Koca’nın kritik vaka artışlarıyla ilgili 81 ile uyarıları oldu. Koronavirüs Bilim Kurulu Toplantısı sonrası açıklamada bulunan Bakan Koca, “Bildiğiniz gibi, Kontrollü Normalleşme dönemindeyiz. İlk iki haftamızı geride bıraktık. Şüphesiz, bu kısa zaman içinde büyük sonuçlar almayı beklemiyorduk. Ama göstereceğiniz tereddütsüz irade, sonuçlarını hemen değilse de yakında ortaya koyacaktır. İşin tabiatı da budur. Yine de bilmeliyiz ki, sonuçlar zamanla alınırken salgın kısa sürelerde tırmanışa geçebilmektedir. Bu sebeple, sözlerimin başında bir uyarıda bulunmak istiyorum: Virüse sosyal hayatı ele geçirme fırsatı vermeyin! Gün gün verdiğiniz bir mücadele ve yaşadığınız mahrumiyetler sonucunda kazandıklarınızı, kaybetmeyin! Riski yüksek iller, tedbirlerin ciddiyetinin yüksek olduğu illerdir. Bu ciddiyeti gösterin. İlinizdeki mücadele için bazı kararlar bizzat şehrinizdeki amir, yönetici ve uzmanlar tarafından verilmektedir. Bunların kararlarının bizim verdiğimiz kararlardan, taleplerinin bizim taleplerimizden hiçbir farkı yoktur. Sizlerin yaşama şartlarını bizden iyi bilen onlardır. Günlük hayatınıza getirdikleri düzenlemelere lütfen uyun. 2020’nin çaresizliğini aştı. 2021 yılı umut ve zafer yılıdır. Çeşitli kısıtlamaların yerini şimdi serbestlikler aldı. Sosyal hareketlilik arttı. Bu demektir ki, virüsün hareket imkânı da arttı. Maharet, tedbirlere uyarak, bu imkânı virüse tanımamaktır. Sokağa çıkan her insan bu bilinçle hareket etmelidir. Yoksa ihmallerimizden başka bir gücü olmayan virüs bizi yeni zorluklara mahkûm eder. Artışlardan hepimiz sorumluyuz, düşüşlerle hepimiz mutluyuz. Bu nedenle tedbir şahsi bir karar değildir. Bir insanlık borcu, bir yurttaşlık ödevidir. Bilim Kurulumuz bu hafta tekrar toplanarak, normalleşme sürecimizin 15 günlük yansımalarını ve aşı konusundaki gelişmeleri değerlendirdi: Son on beş günde, maalesef çoğu ilimizde, vaka artışı görüldü.  Sonuçlar henüz hastanelere yansımaya başlamadı.

Sayın Cumhurbaşkanımızın, Kabine toplantısında açıkladığı üzere, renklere göre sınıflandırdığımız illerimizdeki vaka artış seyri bir süre daha takip edilecek. İlk 15 gündeki performansımız, istenilen düzeyde olmasa da, meseleye artan bir irade ile sahip çıkacağınıza inanıyoruz. Haftada bir yayınladığımız insidans haritası ise salgınla mücadelede başarı karnemizdir. Bu haritaları dikkatle takip etmelisiniz. Biliyorsunuz, Türkiye, aşı tedariki noktasında yaşanacak muhtemel sorunları öngörerek erken harekete geçmişti. Aşıya erişim konusundaki küresel sorunların aşılması, yerli aşı çalışmalarımızdaki gelişmeler açısından yeni, net adımlar atmakta olduğumuzun da bilinmesini isterim” açıklamasında bulundu.

Derleyen: Hayal GİRİŞİM- Kaynak: BAKANLIK