NASUH EROĞUZ YENİDEN BAŞKAN SEÇİLDİ

Burdur-Isparta Pancar Ekicileri Kooperatifi’nin 2019-2020 faaliyet yıllarına ait 67. ve 68 Olağan Genel Kurul toplantısı yapıldı. Burdur Mehmet Akif Ersoy Üniversitesi İstiklal Yerleşkesi stadyumunda 25 Haziran 2021 Cuma günü 10.00’da yapılmaya başlanan genel kurulda 2 aday yarıştı. Uzun yıllar başkanlık görevinde bulunan Nasuh Eroğuz sarı liste ile, Kuyumcu Mehmet Yavaş ise yeşil liste ile seçimlere katıldı. Ulu Önder Mustafa Kemal Atatürk ve tüm şehitlerimiz için 1 dakikalık saygı duruşu, istiklal marşımızın okunması ile başlayan genel kurulda toplantı gündemindeki maddeler tek tek okunup ibra edildi ve kongrede başkan adayları birer konuşmada bulundular.  Konuşmalar sürerken stadyumda tribünlerde bekleyen kooperatif ortaklarının bir kısmı oylarını kullanıp bir an önce evlerine gitmek üzere oy sandıklarının bulunduğu saha içerisine inmeye kalktığında  güvenlik görevlileri arasında küçük çaplı  tartışmaların olduğu görüldü. Tartışmalar her zamanki gibi Burdur İl Emniyet Müdürlüğü Çevik Kuvvet polis ekiplerince büyümeden önlendi. Öte yandan Burdur, Isparta, Antalya ve Denizli illerindeki 68 bin üyesi bulunan Burdur – Isparta Pancar Ekicileri Kooperatifi’nin kongresine çok sayıda güvenlik güçlerinin görevlendirilmiş olması gözlerden kaçmadı. Maske mesafe ve hijyen kurallarına uyulması için sık sık hoparlörlerden anonslar yapıldı. Ancak sandıkların bulunduğu alana bir an önce ulaşmak isteyen üyeler kısa süreli izdihama neden oldular.
NASUH EROĞUZ’UN GENEL KURUL AÇILIŞINDA YAPTIĞI KONUŞMA
İlk konuşmayı yapan Nasuh Eroğuz, “Bugün Pancar Kooperatifimizin bayramıdır. Biz ülke olarak bayramları kötülüklerin ötelediği, kardeşliğin ön plana çıktığı günler olarak görüyoruz. Bu duygu ve düşüncelerle bugün burada 68 bin ortağımızın küçük sermayelerini bir araya getirip, büyük işler yapma gayreti içerisinde olan Burdur-Isparta Pancar Ekicileri Kooperatifi’nin genel kurulunu yapmaktayız” dedi. Sarı liste ile seçimlere katılan Nasuh Eroğuz listesi şu şekilde:  
Yönetim Kurulu (Asil): Nasuh Eroğuz, Yılmaz Gürcan, İlhami Değerli, Mustafa Onay, Ramazan Uysal Denetim Kurulu (Asil): Osman Avcuoğlu, Mehmet Çetin, İsmail Çelik
MEHMET YAVAŞ’IN GENEL KURUL AÇILIŞINDA YAPTĞI KONUŞMA
Burdur-Isparta Pancar Ekicileri Kooperatifi’nin açılışında kısa konuşmada bulunan Mehmet Yavaş; “Seçim, pandemi dolayısıyla yaklaşık 1 yıldır ertelendi ve bu zorlu süreçte genel kurulun zamanın kısıtlı olması sebebiyle bir çok sıkıntılarla karşı karşıya kaldık. Elimizde sağlıklı liste olmadığı için bir çoğunuza ulaşamadık. Sizlere ulaşmakta zorluk yaşadık. Tabi burada mazeret üretmek için aday olmadım. Ben Niye aday oldum? Değerli arkadaşlar kooperatifin temel amacı toprak hazırlığı, ekim-dikim sürecinden ürünlerin yetiştirilmesi ve pazarlanması sürecine kadar yanında olması gerekirken, kooperatifi amacına uygun olarak çalıştırarak üreticinin temel ihtiyacı olan ürünlerin en uygun fiyata siz ortaklarımıza sunmak” sözlerine yer verdi. 
İŞTE SANDIK SONUÇLARI
Büyük heyecana neden olan seçimlere 6 bin 250 katılım sağlandı. Nasuh Eroğuz 3 bin 875 oy, Mehmet Yavaş 2 bin 295 oy aldı. En yüksek oyu alan Nasuh Eroğuz yeniden başkan seçildi.

Halil İbrahim Kara