Oy birliği ile kabul edilen bütçe görüşmeleri sonrası katıldığı İGM toplantısında konuşan Burdur Valisi Ali Arslantaş, “Bütçenin Burdur’umuza, ilçelerimize ve köylerimize hayırlı olmasını temenni ediyorum” dedi.  İGM Başkanı Murat Akbıyık ise “2021 yılı içerisinde de bütçe ve imkanlarımız doğrultusunda yine birlik beraberlik içinde, en şeffaf sistemli ve gayretli çalışmalar sergileyerek,  köylerimize, köylülerimize, vatandaşlarımıza hizmet götürmek için gayret edeceğiz” açıklamasında bulundu

Burdur İl Genel Meclisi, Burdur İl Özel İdaresi 2021 yılı bütçesini oylayarak karara bağladı.  İGM Başkanı Murat Akbıyık başkanlığında gerçekleşen toplantıda Burdur İl Özel İdaresi’nin 2021 yılı bütçesi 83 milyon lira olarak belirlendi. Karar oy birliği ile alındı.  Geçtiğimiz Cuma günü Burdur İl Özel İdaresi İl Genel Meclisi Salonu’nda saat 14.30’da gerçekleşen toplantıya Burdur Valisi Ali Arslantaş, Ak Parti Burdur İl Başkanı Volkan Mengi, MHP Başkan Vekili Gültekin Oktay’da katıldı.
OY BİRLİĞİ İLE KABUL EDİLDİ
Açılış ve yoklamanın ardından toplantı gündeminden bulunan plan ve bütçe komisyonu raporunun oylanması, Bütçe Kararnamesinin madde madde oylanması, gider bütçesinin (İlçeler) madde madde oylanması, gider bütçesinin (Kurumlar) madde madde oylanması, gelir bütçesinin madde madde oylanması, Ayrıntılı harcama programının üçer aylık olarak oylanması, ayrıntılı finansman programının üçer aylık olarak oylanması yapıldı. Plan ve Bütçe Komisyonu Başkanı Mustafa Aktürk’ün okuduğu  raporlar oy birliği ile kabul edildi.
İGM BAŞKANI AKBIYIK VE PLAN VE BÜTÇE KOMİSYON BAŞKANI AKTÜRK TEŞEKKÜR ETTİ
 Rapor sunumu sonrası kısa bir konuşma yapan Burdur İl Özel İdaresi Plan ve Bütçe Komisyonu Başkanı Mustafa Aktürk, “20 günlük çalışma sonunda bu kararın oy birliği ile çıktığı için bütün komisyon üyelerime teşekkür ediyorum. Ayrıca kısıtlı bütçelerle bizleri zorlamadığınız için siz değerli meclis üyelerimize teşekkür ediyorum” dedi.
İMG Başkanı Akbıyık’ta “Plan ve bütçe komisyonumuzun belirttiği gibi plan ve bütçe komisyonumuzda 7 meclis üyesi ortaklaşa tek fikir altında hiçbir ret ve çekimser olmadan bütçemize imza koydular. Bundan dolayı da bizde kendilerine teşekkür ediyoruz” diye konuştu.
“EN ŞEFFAF SİSTEMLİ VE GAYRETLİ ÇALIŞMALAR SERGİLEYEREK,  KÖYLERİMİZE, KÖYLÜLERİMİZE, VATANDAŞLARIMIZA HİZMET GÖTÜRMEK İÇİN GAYRET EDECEĞİZ”
Bütçe oylamalarının sona ermesi sonrası kısa bir konuşmada bulunan İl Genel Meclis Başkanı Murat Akbıyık, “Bugün İl Genel Meclisimizin, 2021 yılı Bütçe Görüşmelerinin son toplantısı olan 20. Birleşimini gerçekleştiriyoruz. Öncelikle 20 gündür büyük bir özveri ve gayret ile çalışan Bütçe ve Komisyon Başkanımıza, Bütçe Komisyon Üyelerimize, İl Genel Meclis Üyelerimize, İl Özel İdaresi Genel Sekreterimize, Birim Müdürlerimize ve çalışma arkadaşlarımıza ayrı ayrı teşekkür ediyoruz.  2020 yılında içinde bulunduğumuz zorlu sürece rağmen, Valimiz Ali Arslantaş, Milletvekillerimiz, İl Genel Meclis Üyelerimiz, İl Başkanlarımız, İl Özel İdaresi Genel Sekreterimiz, Birim Müdürlerimiz, Muhtarlarımız ve çalışma arkadaşlarımız ile birlikte; el ele, gönül gönüle vererek, 2020 yılı içerisinde yapılması planlanan programımızı bütçe imkanları doğrultusunda siz saygıdeğer meclis üyelerimiz ile ortaklaşa fikir birliğinde bulunarak gerçekleştirmeye çaba gösterdik.  2021 yılı içerisinde de bütçe ve imkanlarımız doğrultusunda yine birlik beraberlik içinde, en şeffaf sistemli ve gayretli çalışmalar sergileyerek,  köylerimize, köylülerimize, vatandaşlarımıza hizmet götürmek için gayret edeceğiz” diye konuştu.
İGM Başkanı Akbıyık, “Bu duygu ve düşünceler ile bizlere desteklerini esirgemeyen başta  Cumhurbaşkanımız Sayın Recep Tayyip Erdoğan’a, Bakanlarımıza, Valimize, Milletvekillerimize, siyasi parti il Başkanlarımıza, siz değerli İl Genel Meclis Üyelerimize, Genel Sekreterimize, Birim Müdürlerimize, Muhtarlarımıza ve çalışma arkadaşlarımıza teşekkür ediyor. 2021 yılı bütçemizin; ülkemize, Burdur’umuza, Köylerimize, Vatandaşlarımıza hayırlı olmasını temenni ediyor,  meclis divanı olarak saygılar sunuyoruz” şeklinde sözlerini tamamladı.
VALİ ARSLANTAŞ: “VATANDAŞIN İHTİYAÇLARINI YERİNE GETİRİLMESİNDEN TAVİZ VERMEYECEĞİZ”
Bütçe görüşmeleri sonrası Başkanlık divanına geçerek İl Genel Meclisi üyelerine seslenen Burdur Valisi Ali Arslantaş, “İl Genel Meclisimizin kıymetli başkanı, çok değerli meclis üyesi arkadaşlarım. Yoğun bir maratonun peşinden son dakikalarda da olsa yaklaşık 20 günlük çalışmanızın neticesini bizlerde görmüş olduk. Şahit olmuş olduk.  Sizlerin çok iyi bildiği gibi İl Özel İdareleri ilin ana itici motor gücü. İlin hangi konusu olursa olsun, dağdaki yabani hayvanın aç kalmasına engel olmaktır yapılan çalışmalarda da. Vatandaşlarımızın mahalli müşterek ihtiyaçlarının yerine getirilmesinde de Bakanlıklarımızın ve merkezi idare kuruluşlarının yapacakları ildeki yatırımlarda da İl Özel İdareleri’nin mührü var altında. Sizleri bu şekilde bütçenin oylanmasında, ‘Kabul edenler?’, ‘Etmeyenler?’, ‘!Kabul edilmiştir’ noktasında amaç birliği içerisinde, hedef birliği içerisinde, vatandaşımıza, köylümüze hizmet etme aşk, şevk ve heyecanı içerisinde görmekten ziyadesiyle memnun oldum. Bunu da keyif bağışlamak için söylemiyorum. Hakikati dile getirmek için söylüyorum. Hepinizi ayrı ayrı tebrik ediyorum.  2021 yılı bütçemizin, ‘Denk bütçe’ olarak çalıştığınızı biliyorum. Memleketimize hayırlı olmasını temenni ediyorum. Yapacağınız projelerle elde edeceğimiz her yeni gelirin ayrıca bütçeleştirilmesini sene içerisinde zaten birlikte yapacağız. Kıymetli arkadaşlar.  Biraz bütçemizde kısıntı var. Fakat 2021 yılında elde edeceğimiz gerçek gelirin giderle denkleştirilmesi ile bir bütçe çalıştınız. Geçtiğimiz yıla nazaran belli fedakarlıkları da yapmak durumunda kaldınız. Bunu hep birlikte göğüsleyeceğiz. Hem hizmeti yapacağız, hem sürdürülebilir bir mali disiplin sağlayacağız kıymetli arkadaşlarım. Yatırımlardan inşallah hiç bir şekilde taviz vermeyeceğiz. Vatandaşın ihtiyaçlarını yerine getirilmesinden taviz vermeyeceğiz” dedi.
“ALLAH GÜZEL HİZMETLER YAPMAYI NASİP ETSİN”
“Burdur’a yakışır, hepinize layık hizmetleri idareyle birlikte yapacağız” sözlerinin altını çizen Vali Ali Arslantaş, “Yine KÖYDES işlerimizde de kaymakamlarımızla,  İl Genel Meclisi üyesi arkadaşlarımın uyum içerisinde yapılacak işleri birlikte planlayarak devam etmesini  salık veriyoruz  ve takipçisi de olacağız. Kaymakamlarımızla birbirlerinizin rakipleri değilsiniz. Çalışma ve çözüm ortaklarımızsınız, arkadaşlarısınız. Bunu bu şekilde görüp bu şekilde devam edeceğiz. Kaymakamlarımızın riyasetinde ilçenizde, ilçelerinizde programınızı, yatırım programımızı, ihtiyaçlarımızı belirleyeceğiz. Ve sizlerin söylediği yereldeki ihtiyaçların en iyi tespit edeni sizler olacağınız için sizlerin söylediği şekliyle hem İl Özel İdaresi yatırımlarını, hem KÖYDES yatırımlarını birlikte yapacağız inşallah. Sizlerin bizimle paylaşmak istedikleriniz var ise onları da dinlemek istiyorum. Söz almak isteyen arkadaşlarımıza söz vereceğiz. BU arada meclis salonunuz da hayırlı uğurlu olsun. Allah güzel hizmetler yapmayı nasip etsin” dedi.  Salonda bulunan İGM üyelerine söz verdi.  Söz alan İl Genel Meclisi üyelerini dinledi.
“….2020 YILI İÇERİSİNDE BİRAZCIK GERİYE ÇEKİLİP HIZ ALABİLECEĞİMİZ MESAFEYİ BELİRLEDİK”
İGM Parti grup sözcüleri ve İGM üyelerinin teşekkür mahiyetindeki konuşmalarının ardından önemli sözler sarf eden Burdur Valisi Ali Arslantaş, “Kıymetli arkadaşlar önümüzdeki dönem suyun oluşması için kartopu gibi zirveden bıraktığımızı hesap edersek; her bir metrede büyüyerek devam eden bir hizmet çığını Burdur’un insanıyla buluşturacağız inşallah. Bunun için de arkadaşlarımız hem gelir elde edici projeler yapıyorlar, hem giderleri hizmetlerden taviz vermeden azaltıcı çalışmalar içerisindeler. Yapılan bütçenin yatırım kısmının teferruatını birlikte inceleyeceğiz arkadaşlarımızla. İnceleyeceğiz derken yanlış anlaşılmasın. Onay vermek açısından değil. Onaylar verildi zaten. Hizmet takibi, önümüzdeki yıl yetiştirebilmek açısından inceleyeceğiz. İnşallah her bir köyümüzün şantiye alanına döndüğü günleri hep birlikte göreceğiz. Onun ümit verici ışıklarını şimdiden görebiliyoruz. 2020 yılının nasıl kısıtlı imkanlarla geçtiğini sizlerde biliyorsunuz. Bizler de biliyoruz. Fakat daha ileriye sıçramak için 2 adım geriye çekilmek gerekiyor kıymetli arkadaşlar. 2020 yılı içerisinde birazcık geriye çekilip hız alabileceğimiz mesafeyi belirledik hep beraber. Bu süreçte gösterdiğiniz anlayış içinde hepinize ayrı ayrı teşekkür ediyorum” şeklinde konuştu.
“ÖZEL İDAREMİZDE ALACAĞI OLAN BİR TANE MÜTEAHHİT YOK, BİR TANE ESNAF YOK, ALACAĞI OLAN BİR TANE İŞÇİ YOK, MEMUR YOK”
Konuşmasına “Özel İdare’nin borçlarından değişik vesilelerle hepiniz haberdar oldunuz” sözleri ile devam eden Vali Ali Arslantaş, “Özel idaremizde alacağı olan bir tane müteahhit yok. Bir tane esnaf yok. Alacağı olan bir tane işçi yok, memur yok. O zaman nedir bu borç? Bu bütçe sistemi içerisinde muhasebe sisteminden kaynaklanan kaybi bir borçtur. Özel İdaremiz öldü, battı diyecek bir durumumuz yoktur. Bunu da bu sene yaptığımız çalışmalarla bir manada kaybi olan kısmını toparladık. Önümüzdeki sene inşallah, çığı yukarıdan aşağıya yuvarlamaya başlayacağız. Ocak ayı ile beraber. Kar mevsimi de geliyor. Yapmış olduğunuz çalışmaların milletimize, vatandaşımıza faydalı olmasını temenni ediyorum. Bütçenin Burdur’umuza, ilçelerimize ve köylerimize hayırlı olmasını temenni ediyorum” açıklamalarında bulundu.
Halil İbrahim KARA