Başkan Ercengiz, “Depolarımızdaki Suyun Kapasitesinde Yetersizlik Yok”

Burdur Belediye Başkanı Ali Orkun Ercengiz, Mayıs ayı Belediye Meclisi Toplantısı’nda yaptığı konuşmada, yeni açılan sondajlarla birlikte su kapasitesinde artış yaşandığına dikkat çekerek, “Geçen yaz yaşadığımız sıkıntıları inşallah bu yaz yaşamayacağız.” Dedi. Başkan Ercengiz ayrıca, depolarda su sıkıntısı olmamasına rağmen bazı mahallelerde yüksek katlara suyun neden ulaştırılamadığına yönelik de açıklama yaptı.

TEMEL NEDEN HIZLI YAPILAŞMA

Başkan Ercengiz açıklamasında, “Geçtiğimiz ay bir sondaj çalışması yaptık. Gökpınar içme suyu havzamızda 2 sondajdan saniyede şu anda 60 litre su elde etmekteyiz. Yani bu günlük 5 Bin tonluk içme suyu kapasitemizde artış demek. Geçen yaz yaşadığımız sıkıntıları inşallah bu yaz yaşamayacağız ama zaman zaman sosyal medya üzerinden yurttaşımızın paylaştığı bir takım su sıkıntısıyla ilgili iletileri arkadaşlarımız bana ulaştırıyor. Bunun temel nedenini araştırıp sorduğumuzda, şu anda Bağlar Mahallesi, Hızır İlyas ve Armağan İlci Mahallemizin kuzeyinde korkunç bir yapılaşma var.  Burdur’un en çok ve en hızlı yapılaşan bölgesi Bağlar Mahallesi, Hızır İlyas ve Armağan İlci’nin kuzeyi. Son birkaç yıl içesinde 5 Bin üzerinde konut yapılması nedeniyle şu anda ana şebeke 100’lük çelik boruyla su ulaştırmamıza rağmen maalesef yüksek katlarda özellikle akşam saatlerinde, suyun yoğun olarak kullanıldığı saatlerde suyun yetersizliği söz konusu. Bunlar bizim depolarımızdaki suyun yetersizliği değil ana şebekenin 100’lük boruyla yeterince destekleyememesi nedeniyle.” dedi.

HİDROFOR KULLANILARAK SORUN ÇÖZÜLEBİLİR

Başkan Ercengiz konuşmasının devamında; “Yeni yapılan revizyon planında da 100’lük boruyla su ulaştırılması gündemde. Biz bu planın daha doğrusu bu projenin ya değişikliğine ya da düzenlemeyle yurttaşımıza daha konforlu su sağlanabileceği konusunda fikrimizi de beyan edeceğiz ama şundan emin olun, şu anki mevcut depolarımızdaki suyun kapasitesinde yetersizlik yok. Sadece ve sadece alanla ilgili ana şebekenin taşıdığı su miktarının alanda yer alan binalara özellikle yoğun kullanım saatlerinde yetersizliği söz konusu.  6 ile 8 saatleri en çok şikayetin geldiği saatler. Şöyle bir önerimiz oluyor, yurttaşımızın hidrofor kullanarak bu sorununu çözebileceğini ifade ediyoruz. Çünkü belediyemizin asıl mükellefiyetinin içme suyunun apartman başına kadar getirmekle ilgili olduğu ama tabi ki yurttaşımıza ek bir maliyet çıkartmadan, en üst kattaki kullanıcıya suyun ulaştırılmasıyla ilgili de görevimiz var. Bunun da farkındayız. Bununla da ilgili gerekli çalışmayı arkadaşlarımız yapıyor.” Dedi.

Mine KAYA