Kent Tanıtım Evi Ve Kütüphanesi Açıldı

Burdur Belediyesi Kent Tanıtım ve Kütüphanesi açılışı yapıldı. Dün saat. 11.00’da açılışı yapılan kütüphane içerisinde elim trafik kazası sonrası hayatını kaybeden Gülçin İl Bozkurt kitaplığı da yer alıyor. Burdur ait kitap ve resimlerin derlendiği Burdur Belediyesi Kent Tanıtım ve Kütüphanesi açılışını Burdur Belediye Başkan Ali Orkun Ercengiz,   Burdur  Vali Yardımcısı İbrahim Özkan, Burdur İl Kültür ve Turizm Müdürü Abdullah Kılınç, Belediye Başkan Yardımcıları Ali Say, Hasan Duygulu, İyi Parti Burdur İl Başkanı Faruk Erkan, Burdur Kent Konseyin Başkan Levent Özer, Mahalle Muhtarı Karagöz, Belediye birim müdürleri İş adamı Osman Gök, Eşi Nurçin Gök birlikte yaptılar.

VALİ YARDIMCISI ÖZKAN; “BURDURUMUZUN TANITIMINA ELLE TUTULUR, GÖZLE GÖRÜLÜR ŞEKİLDE HİZMET EDECEK”

Açılış programında kısa bir konuşma yapan Burdur Vali Yardımcısı İbrahim Özkan; “Şehirlerimizin gelinen bu zamanda daha fazla bu tür yerlere ihtiyacı var. Çünkü dijital çağda, dijital platforma, her şeyi hızlıca tüketiyoruz. Bu yer belediyemizin hayırseverlerimizin katsıyla Burdurumuzun tanıtımına elle tutulur, gözle görülür şekilde hizmet edecek” diye konuştu.

BAŞKAN ERCENGİZ EMEĞİ GEÇENLERE TEŞEKKÜR ETTİ

Burdur Belediye Başkanı Ali Orkun Ercengiz; “Bugün burada aslında son dönemde bilgiye daha kolay ulaşma neticesinde artık kitap okuma alışkanlığının giderek azaldığı bir dönemin biz kitap okuma alışkanlığını yeniden hatırlatma maksadıyla bir girişimde bulunduk. Sevgili Köksal Bayraktar hocamız biz ziyaretinde mülkiyeti kendisine ait olan bu alanla ilgili ne yapılabileceğini konuşmuştuk. Sağ olsun bizi kırmadı. Burdur Belediyesi’ne tahsis edebileceğini, Burdur Belediyesi’nin de Kültürel faaliyetlerde bu alanı kullanabileceğini ifade etmişti. Bizde arkadaşlarımızla birlikte bu alanın; ‘Burdur Kent Tanıtım Evi’ olarak kullanılmasını aynı zamanda da 1998 13 Kasım’da kaybettiğimiz çok değerli Belediye Başkanımız Armağan İlci ve beraberindeki ekipteki çalışma arkadaşlarından Gülçin ablamızın (Gülçin  İlci Bozkurt) isminin de bu alanda yaşatabilmeyi tasarladık planladık. Arkadaşlarımız sıkı bir çalışma yaptı. Oldukça geniş bir arşivi tarayarak dijital ortama bir fotoğraf aktarımız yaptılar. Burdur’un yakın tarihine ışık tutabilecek bir çok fotoğrafı bulabileceğimiz arşiv oluşturdular. Bu anlamda da önemli bir envanteri kazandığımızı düşünüyoruz. Çünkü dağınık şekilde bu bir yerlerde mevcuttu. Bizde Burdur Belediyesi olarak bu envantere sahip çıkmaya çalıştık. Bir önce Kültür Müdürümüzle konuştuk. Sokak Sağlıklaştırmalarıyla ilgili 2019 yılında bizim adımıza Burdur adına kendilerinin bir müracaat yaptığını, ve sokak sağlıklaştırmasıyla birlikte yukarı pazarın, Ulu Camii civarının daha tarihine ve kültürüne sahip çıkan bir anlayışla yönetilmesinin uygun olacağının da hep birlikte hemfikiriz. Bayraktar evine bu anlamada kent tanıtım  Evi olarak Kültüre hizmet edecek. Ben emeği geçen tüm çalışma arkadaşlarıma tekrar teşekkür etmek istiyorum” sözlerine yer verdi.

DUYGULU; ‘AMACIMIZ KENT İ DAHA İYİ TANITMAK’

Burdur Belediye Başkan Yardımcısı Hasan Duygulu; “Amacımız kenti daha iyi tanıtmak. Görselleri ile daha iyi sunmak. Rahmetli Gülçin Bozkurt İlci’nin de anısına 5 bin kitaplık içeride bir kütüphane oluşturmaktı. Biz bu çalışmaları yaptık” sözlerine yer verdi.

NURÇİN GÖK; “ELLERİNİZE SAĞLIK” DEDİ MEMNUNİYETİNİ İFADE ETTİ

Merhum Gülçin İlci Bozkurt’un kardeşi Nurçin Gök, açılışı yapılan Burdur Belediyesi Kent Tanıtım Evi ve Kütüphanesi içerisinde ‘Gülçin İlci Bozkurt Kitaplığı’nın yer almasından dolayı memnuniyetini dile getirdi. Açılış öncesi Burdur Belediye Başkanı Ercengiz’e memnuniyeti dile getiren Nurçin Gök; “Ellerinize sağlık, emeği geçenlere herkese çok teşekkür ediyorum” dedi.

Halil İbrahim Kara