Flaş Haber Yeni

BURDUR BELEDİYESİ'NDE TOPLU İŞ SÖZLEŞMESİ İMZALANDI

BURDUR BELEDİYESİ'NDE TOPLU İŞ SÖZLEŞMESİ İMZALANDI

Burdur Belediyesi 2025'in Temmuz ayına kadar geçerli olmak üzere imzalanan Toplu İş Sözleşmesini yaşanan yüksek enflasyon nedeniyle yeniden güncelledi.


Yapılan yeni toplu iş sözleşmesi ile birlikte Burdur Belediyesi çalışanlarına verilmiş olan zam oranı yüzde 37,57'den yüzde 60'a çıkartıldı. Buna göre, Burdur Belediyesi'nde en düşük maaş, 22 Bin 600 Lira olacak.

 

 

Burdur Belediye Başkanı Ali Orkun Ercengiz, çalışan maaşlarının belediyeye yıllık maliyetinin 302 Milyon 354 Bin Lira'dan sosyal haklarla beraber 340 Milyon 762 Liraya yükseldiğini açıkladı.

  

Burdur Belediye Başkanı Ali Orkun Ercengiz, "Biz bir toplu iş sözleşmesi yaptık 2025 yılının Temmuz ayına kadar. Bu sözleşmede yıllık artışların da üzerinde tutabileceğimiz bir oranda anlaşmıştık. Ancak, 2023 yılındaki Türkiye'deki yüksek enflasyon nedeniyle maaşlarınızın kuşa döndüğünü ve bir yıl önce evinize götürdüğünüzün neredeyse 3'te 2'sini götürdüğünüzü, pazara giden eşinize, okula giden çocuğunuza yeteri kadar harçlık veremediğinizi üzülerek gözlemledik. Biz 37,57 üzerinden anlaşmamıza devam etmiş olsaydık ki yasal hakkımız buydu buna devam etsek kimsenin de bize birşey söyleme hakkı yoktu. Ancak artan enflasyon nedeniyle bu maaşların size yetemeyeceğini hesap ettik ve her zaman söylediğim gibi bizim en büyük projemiz 800'e yakın personelimizin hatta tüm çalışanlarımızla beraber Bin kişilik ailemizin evinde mutlu olması çocuğunun yatağa aç girmemesinin en büyük proje olarak bizlerin projesi olduğunu söylemiştik. Bugün 2024'te olması gereken rakamın yani işçi maaşlarından ödeyeceğimiz rakam 302 Milyon 354 Bin Liralık bir rakamı sizlere maaş olarak ödeyecektik sözleşme gereği. Ancak bizim gönlümüz buna razı olmadı. Sendikamızla da görüşmelerimizi yaptık ve bugün değerli arkadaşlar sosyal haklarınızla beraber sizlerin maaşlarınıza yansıyacak rakam yüzde 60'a yaklaştı. Sizlere yaptığımız ek zamla birlikte kuruma maliyeti 340 Milyon 760 Lira oldu. Yani yaklaşık 30 Milyona yakın ek maliyeti külfeti biz yıllık olarak üstlendik. Daha Temmuz'da yapacağımız görüşmeler hariç. Bu durumda en düşük seviyeden maaş alan arkadaşımız evine 22 Bin 600 Lira maaş götürecek. Bu maaş da sizlerin ananızın ak sütü gibi helaldir. Güle Güle harcayın." dedi.

 

 Melisa Adınısever