• Burdur Valisi Ali Arslantaş,  Müftülük himayelerinde Hafızlık Kur’an Kursu Derneği işbirliğinde destek sağlayacak tüm hayırseverlere katkılarından dolayı teşekkür etti.

İlimiz Bucak ilçesinde yapılması planlanan; ‘Hafızlık Yatılı Kur’an Kursu Külliyesi’nin temeli atıldı.  Burdur İl Müftülüğü ile Bucak İlçe Müftülüğü bünyesinde Bucak Kız Erkek Kur’an Kursları Yaptırma ve Yaşatma Derneği işbirliği ile geçtiğimiz Cuma günü Cuma namazı sonrası gerçekleşen temel atma törenine Burdur Valisi Ali Arslantaş, Diyanet İşleri Başkan Yardımcısı Prof. Dr. İbrahim Hilmi Karslı, Ak Parti Burdur Milletvekilleri Bayram Özçelik, Yasin Uğur, Bucak İlçe Kaymakamı Erol Tanrıkulu, İl Jandarma Alay Komutanı Mustafa Güder, Bucak Belediye Başkanı Emrullah Ünal, Ak Parti İl Başkanı Volkan Mengi, Burdur İl Müftüsü Enver Türkmen,  Bucak Sanayi ve Ticaret Odası Başkanı Hasan Yalçın Mecikoğlu,  Hayırsever iş insanı Mehmet Cadıl ile hayırsever ilçe halkı katıldı. 

Kur’an-ı Kerim tilaveti ile başlayan tören,  Dernek Başkanı Mevlüt Sağgün’un açılış konuşması ile devam etti. Mimar Ayşe Coşkun’un külliye hakkında bilgilendirmesinin ardından Bucak İlçe Müftüsü İbrahim Keser selamlama konuşması yaptı.

Burdur Valisi Ali Arslantaş ve beraberindeki protokol üyelerinin birer konuşma yapmaları ile devem eden konuşmalarının ardından hayırsever merhume Emine Kart’ın oğlu Mehmet Kart ile gelini Zehra Kart’a plaket takdimi oldu. Külliyenin planını katılımcılara tanıtıldı.

Vali Arslantaş ve beraberindeki protokol üyeleri butona basarak külliyenin temelini attı. 

Burdur Valisi Ali Arslantaş törende yaptığı konuşmada; “Bugün İlçemize yepyeni bir irfan mektebi kazandırıyoruz. Kadim medeniyet tasavvurumuzun yeniden inşasında, üzerinde yaşadığımız topraklara ecdadımızın emanetini, neslimizin eğitim ve ihyasıyla taçlandırmak üzere, şehrimizin Hafızlık Yatılı Kuran Kursu Külliyesini inşa edeceğiz inşallah. Bu ilim yuvasının inşasında emeği geçen/geçecek herkese huzurlarınızda teşekkür ediyorum. Rabbim onlardan razı olsun.  Bizler bu dünyaya yeryüzünü ifsat etmeye değil imar etmeye geldik. Yüzyıllar boyunca bu topraklarda sayısız medeniyetler, devletler hüküm sürdü. Binalar, mekânlar yıkılır, yenileri yapılır.

Önemli olan insanımızın kalbini imar etmektir. Bugün burada sadece Hafızlık Kur’an Kursu’nu hizmete açmıyoruz. Aynı zamanda sevginin, şefkatin ve kardeşliğin de merkezini hizmete açıyoruz.

Zira bu mekânda eğitim görecek gençlerimiz, yediden yetmişe herkes, İslam’ın buyrukları ile, Kuran’ın ilahi mesajıyla kalplerini imar edecekler. Bu hayırlı işe öncülük eden ve bundan sonra da desteğini esirgemeyecek kardeşlerimden Cenab-ı Hak razı olsun.

Peygamber Efendimiz buyuruyor ki: “Sizin en hayırlınız Kur’an’ı öğrenen ve öğretenlerinizdir.“ Bizler de Peygamber Efendimizin bu sözünü şiar edinmeliyiz. Gençlerimize bunun için uygun mekânlar oluşturmalıyız. Burada eğitim görecek kardeşlerimiz Peygamberimizin güzel ahlakıyla, Kur’an’ın ilahi mesajıyla büyüyecek.  İlçemizin göbeğinde herkesin kolayca ulaşabileceği bir ilim, irfan ve sevgi merkezi inanıyorum ki şehrimize, insanımıza büyük hizmetlerde bulunacaktır.

 Günümüzde dini eğitim ve mabetler inanç hürriyeti ekseninde devletimiz tarafından hukukun güvencesi altındadır. Farklı renklerin, kültürlerin yaşam alanı bulduğu bu coğrafyada sevgi ve hoşgörü ikliminin bozulmaması için İslam medeniyetinin bir parçası olduğumuzu unutmayıp birlikte yaşama geleneğini geleceğe taşımalıyız.

 Farklılıklarımızı zenginlik kaynağı bilip şehrimizi hoşgörünün, sevginin ve huzurun merkezi haline getirmeliyiz. Peygamber Efendimizi derinlemesine anlama ve kavrama neticesinde O’nu evimize, gönüllerimize taşıyabilirsek şiddet sarmalında olan coğrafyalara huzur gelecektir.

 Şüphesiz ki kime neye rağbet ediyorsak onun kandiliyle aydınlarız. Rabbim bizlere yüce kitabımız Kuran’ın rehberliğinde, Hz. Peygamberimizin nuruyla, sünnetiyle aydınlanmayı nasip etsin.

 Bizleri bugün bu ilim merkezinin temel atma töreninde onurlandıran değerli Diyanet İşleri Başkan Yardımcımıza teşekkür ediyorum. Bu güzel ilim yuvamızın tekrar hayırlara vesile olmasını temenni ediyorum.

Asrı Saadetten günümüze, Hz. Peygamberimizin getirdiği ilahi mesaja hizmet eden tüm âlimlerimizi minnetle şükranla yâd ediyorum” dedi.

VALİ HAYIRSEVERLERE TEŞEKKÜR ETTİ

Burdur Valisi Ali Arslantaş, müftülük himayelerinde Hafızlık Kur’an Kursu Derneği işbirliğinde destek sağlayacak tüm hayırseverlere katkılarından dolayı teşekkür etti.

BUCAK HAFIZLIK YATILI KUR’AN KURSU KÜLLİYESİ’NİN ÖZELLİKLERİ NE?

Bucak Çamlıca Mahallesi, Turba yolu üzerinde yapımı planlanan Hafızlık Külliyesi’nin yaklaşık maliyeti 70 milyon lira olarak öngörülmekte oulp,  3 yılda bitirilmesi planlanıyor.

 Bina toplam 6 bin 29 metrekare inşaat alanına sahiptir. Bodrum üzeri 5 kat olmak üzere, toplam 6 kattan ibaret olup; 2 adet asansör ve 1 adet yangın merdiveni bulunmaktadır. Hafızlık Kur’ an Kursu toplam 120 öğrenci kapasiteli olacaktır. Külliyenin kat ve faaliyet alanları şöyle planlanmaktadır.

BODRUM KAT

Sığınak alanı, depo ve servis alanları ve fitness salonu.

BAHÇE

Futbol, basketbol, tenis sahası oturma ve dinlenme alanları.

ZEMİN KAT

Fuaye, danışma ve bekleme salonu, revir, kafeterya, müdür odası ve öğretmenler odası, 3

derslik ve özel etüt odası , dernek ve ziyaretçi odası, abdesthane, wc alanları

1. KAT: 990 metre kare, 7 derslik 2 etüt salonu, konferans salonu, abdesthane, wc alanları

2. KAT:  990 metre kare  10 yatakhane 1 belletmen odası, mescid, abdesthane, duş, wc alanları

3. KAT: 990 metre kare 11 yatakhane, sinema salonu, bilgisayar ve teknoloji odası, dil laboratuvar ve kuran laboratuvarı, abdesthane, duş, wc alanları

4. KAT: 990 metrekare  yemekhane ve servis alanları, çamaşırhane ve wc alanları.

Halil İbrahim Kara