Flaş Haber Yeni

“BİZ HAFIZLARIMIZA GÖNLÜMÜZDEN EN İYİ NOTU VERDİK”

“BİZ HAFIZLARIMIZA GÖNLÜMÜZDEN EN İYİ NOTU VERDİK”

Anadolu İmam Hatip Lisesi ve İmam Hatip Ortaokulları arasında düzenlenen ‘7. Bölge Genç Muhafızlar Hafızlık Yarışması’  Burdur’da yapıldı. Afyonkarahisar, Antalya, Aksaray, Isparta, Konya ve Burdur illerinden olmak üzere 13 hafız öğrenci yarıştı.

Milli Eğitim Bakanlığı Din Öğretimi Genel Müdürlüğü tarafından Türkiye genelinden düzenlenen hafızlık yarışması 23 Mayıs 2023 Salı günü saat 10.30’da Burdur Necip Fazıl Kısakürek Konferans Salonu’nda gerçekleşti. Düzenlenen yarışmaya, Burdur İl Müftüsü Enver Türkmen, Burdur İl Milli Eğitim Müdürü Nesrin Kakırman, İl Milli Eğitim Şube Müdürü Selim Çelik, Din Öğretimi Genel Müdürlüğü Hafızlık Koordinatörü Bahattin Güney, Afyonkarahisar, Antalya, Aksaray, Isparta, Konya ve Burdur’dan okul müdürleri, öğretmenler ve öğrenciler katıldı.

Hafız öğrencilerin birçok farklı alanda olduğunu söyleyen Din Öğretimi Genel Müdürlüğü Hafızlık Koordinatörü Bahattin Güney;  “Artık hafızlarımız iyi ilahiyatçı oluyor, imam oluyor aynı zamanda savcı, doktor, hakim, teknoloji mühendisleri hafızlarımızı görüyoruz. Araba yapan hafızlarımızı görüyoruz. Bu bizi mutlu ediyor” sözlerine değindi.

Din Öğretimi Genel Müdürlüğü Hafızlık Koordinatörü Bahattin Güney konuşmasının devamında; “Din Öğretimi Genel Müdürlüğü olarak hamd olsun artık bir gelenek haline gelen bölge yarışmaları, gerek ezan güzel okuma, gerek hutbe yarışmaları, gerek hafızlık yarışmalarıyla Türkiye’nin farklı bölgelerinde gençlerimizi güzel hizmetlerle bir araya getiriyor. Özellikle Din öğretimi genel müdürlüğü olarak biliyorsunuz sadece 2012’den sonra genel müdürlük imam hatip okulları olarak çok farklı kulvarlarda güzel hizmetler yapmaya başladılar. Sadece Fen ve Sosyal Bilgiler proje okulları olarak değil de spor alanlarında, dil alanlarında, teknoloji alanlarında ve hafızlık alanında çok güzel çalışmalarla gittikleri, okudukları illerde çok güzel başarılara imza atan gençleri görüyoruz. Hatta geçen yıllarda özellikle TEKNOFEST yarışmalarında, İstanbul’da hatırlıyorum bizi mutlu eden bir gelişmeydi, ilk 10’da 9 üniversite 1 lise vardı; o lise de hafızlık lisesiydi. Hafız öğrenciler bir araba yapmışlardı. O arabası ile gerçekten Türkiye’de ses getirmişlerdi. Artık hafızlarımız iyi ilahiyatçı oluyor, imam oluyor aynı zamanda savcı, doktor, hakim, teknoloji mühendisleri hafızlarımızı görüyoruz. Araba yapan hafızlarımızı görüyoruz. Bu bizi mutlu ediyor. İnşallah rabbim bunların sayılarını gün ve gün artıracak. Türkiye’de de örgün eğitimle birlikte hafızlık projesi şuanda 58 proje okulu ve 168 de program okulu ile Türkiye’nin birçok noktasında çok güzel teveccühlere, geri bildirimlere vesile olan bir program olarak karşımıza geliyor. Türkiye’nin birçok noktasında ‘bizde hafızlık projesi açalım’ diye geri bildirimler geliyor. Bu bizi mutlu ediyor. Bugün örgün eğitimle birlikte hafızlık projesinin özellikle Diyanet İşleri Başkanlığı ile beraber başlattığımız ‘kardeşlik projesi’ diyoruz biz buna beraber çünkü 5’nci sınıf ı okul merkezli 6’ncı sınıfı Diyanet İşleri Başkanlığı Kur’an Kursu merkezli bu programın meyvelerini bugün inşallah tatmış olacağız. O güzel meyvelerden çok güzel nameler, Kur’an nidaları dinleyeceğiz. Özellikle Şube Müdürüm çok güzel bir şeyden bahsetti ki kesinlikle katılıyorum; ‘kaybedeni olmayan bir yarışma’ inşallah dinleyeceğiz. Şimdiden biz hafızlarımıza gönlümüzden en iyi notu verdik. Jüri üyelerimizin belirlediği öğrencilerimizi seçeceğiz daha sonra da Kütahya Bölge Finali, genel finalde Türkiye Finalinde inşallah bu öğrencilerimizi taşımış olacağız. Hayırlara vesile olur inşallah.” Dedi.

 Hale Pak