Burdur Mehmet Akif Ersoy Üniversitesi, Bölgesel Kalkınma Odaklı Hayvancılık Projeleri kapsamında Burdurlu çiftçilerle bir araya gelmeye devam ediyor.

MAKÜ’de yürütülen hayvancılık projesinin bir kolu olan “Küçük Aile İşletmelerinde Hammadde-Üretim-Mamul Sürecini İyileştirme” projesi kapsamında pilot köy olan Beşkavak Köyü ziyaret edildi.

Ziyarette, Rektör Yardımcısı Prof. Dr. Hüseyin Dalgar, Rektör Danışmanı Doç. Dr. Ali Murat Alparslan, Süt Teknolojileri Araştırma Merkezi Sorumlusu Dr. Öğr. Üyesi İlhan Gün, Gıda Tarım ve Hayvancılık Yüksekokulu Süt ve Ürünleri Teknolojisi Programı öğretim üyesi Prof. Dr. Seval Sevgi Kırdar, köy muhtarı, köy kooperatifi başkanı ve çiftçiler bir araya geldi. Proje kapsamında daha önce birçok kez Beşkavak Köyü’ne geldiklerini belirten Prof. Dr. Hüseyin Dalgar, proje hakkında çiftçileri bilgilendirdi. Dalgar konuşmasında “MAKÜ’de devam eden İyi Sürü Sertifikası Projesi Burdur’un tümüne yayıldı. Bunun yanında iyi sürü belgesi olanlar için ilave destek alabilmesi için Tarım Bakanlığı ile görüşüyoruz. Tarım Bakanlığı bir çalışma yapıyor ve bu çalışmanın içinde biz de varız. Akademisyenlerimiz proje kapsamında her zaman köy ziyaretlerini gerçekleştiriyor ve sizlerle bir araya geliyor. Bizler kendimizi sizlere karşı sorumlu hissediyoruz. Bu iş gönül işidir. Hocalarımız bunu gönüllü olarak yapıyorlar. Bunun karşılığında da bize güvenmenizi ve aktif katılımınızı bekliyoruz.” vurgusunu yaptı.

MAKÜ Çiftliğinde üretilen ürünleri MAKÜ İstiklal Yerleşkesinde satışa sunduklarını belirten Prof. Dr. Hüseyin Dalgar, “Bizim amacımız, MAKÜ Çiftliği markası altında Beşkavak Köyü gibi belirlediğimiz birkaç köyde ürünleri bizim kontrolümüzde üretmek ve ambalajından marka tesciline kadar tüm süreçleri üniversitenin gözetiminde yaparak bunu kurumsal pazarlara hatta zincir marketlere vermektir. Şu an pazarlama konusunda çalışan bir hocamız büyük market zincirleri ile görüşmelerini sürdürüyor. Alın terinin yerini akıl teri dediğimiz bir tabir almıştır ve akıllı işler yapmak zorundayız. Bu noktada üniversitenin akademik aklını Beşkavak Köyü’ne getirmeye çalışıyoruz. Projemizle, kooperatifle bir anlaşma imzalayacağız. Bu anlaşma çerçevesinde Beşkavak Köyü’nü yöresel süt ürünlerinin geliştirilmesi, üretim süreçlerinin iyileştirilmesi ve pazarlanması dediğimiz proje kapsamında pilot köy yapacağız. Protokol imzalayacağız ve bu protokol çerçevesinde burada imalat atölyesi oluşturacağız ve Beşkavak’ı marka yapacağız. Ürünlerin arkasında Burdur Mehmet Akif Ersoy Üniversitesi gözetiminde ve denetiminde Beşkavak Köyünde üretilmiştir yazacak, tüketici de bu güvenle ürünleri alacak.” ifadelerini kullandı. Ziyaret, köylülerle fikir alışverişinin ardından son buldu.

HABER MERKEZİ