Yardım yönetmeliği güncellemesi, meydan projesi, sokak hayvanlarına evsel yem projesi, ileri biyolojik arıtma tesisi yapımı, 2020 yılı bütçesi, içkili yer bölgesinden çıkarılması ve Avrupa gönüllülük projesine ilişkin kararlar…

Burdur Belediye Meclisi Mayıs ayı toplantısı yapıldı. Toplantıda; meydan projesine, ileri biyolojik arıtma tesisine ve sokak hayvanlarının bakım ve beslenmelerine yönelik yapılmış ve yapılacak olan çalışmalara ilişkin bilgilendirme yapıldı. Yapılan bilgilendirmenin akabinde ise belirlenmiş olan 7 gündem maddesi görüşüldü.
BAŞKAN ERCENGİZ AÇIKLADI
Başkan Ercengiz yaptığı açılış konuşmasında, “ Sahada olan arkadaşlarımızın rutin işlerinin yanı sıra yeni yapım bakım işlerinin de başladığı, devam etmekte olan işlerimizin bir kısmının sonlandığını, bazılarının sona çok yakın olduğunu ifade etmek istiyorum. harfiyat alma, stabilize, yol açma, yol iyileştirme ve asfaltlama çalışmalarımıza devam ediyoruz. Özellikle Bağlar Mahallesi, Hızır İlyas Mahallesinde imar adaları içerisinde olan ancak henüz yolları açılmamış birçok alanımızı da hızlı bir şekilde yapmaya gayret ediyoruz. Bahçelievler Mahallesi Şehit Malmaz Caddemiz yenilenen ana arterler içerisinde yenilenmemiş tek caddemiz olarak kalmıştı. Özellikle bedelli askerden sonra kısa dönem ve acemi er alayı şeklinde dönüşmesinden sonra çok sayıda asker ve ailelerini ağırladığımız düşünülünce yenilenmesi gereken bir ana arterdi. İnşaatların son bulmasını bekledik oradaki alt yapı çalışmalarının tamamlanmasını bekledik. Aydınlatmalarıyla birlikte en kısa zamanda kaldırım çalışmasını, asfalt çalışmasını o alanda tamamlayacağız. Akabinde Yunus Emre ve Serveroğlu Caddesinde de bir takım çalışmalarımız olacak. Demokrasi Parkımızı hızlı bir şekilde rehabilite ediyoruz” dedi.
MEYDAN PROJESİNİ VATANDAŞ SEÇECEK
Kamuoyu tarafından merakla takip edilen meydan projesine ilişkin de konuşan Başkan Ercengiz, “Önümüzdeki günlerde tüm halkımızın ve sizlerin beğenisine sunacağımız üç adet meydan projemizi üç boyutlu şekliyle hem sosyal medya hesaplarımızdan hem de sizlerin görebileceği her noktada sizlerin beğenisine sunup sizlerin oylarıyla en iyi olanını seçmeyi planlıyoruz ve bu çalışmaya da kısa bir süre içerisinde başlamayı hesap ediyoruz. Yıkım ihalesini tamamladık. Önümüzdeki günlerde eski hizmet binamızın yıkımını tamamladıktan sonra o alana uygun çalışmalara arkadaşlarımız başlayacak” açıklaması yaptı.
“İLK KAZMAYI VURDUK”
“İlimizin önemli alt yapı yatırımlarından olan ileri biyolojik arıtmayla ilgili tüm gelişmeleri sizler de takip ettiniz. Nihayet ilk kazmayı vurduk. İnşallah bundan sonraki süreçte de hızlı ilerleyecek ve ileri biyolojik arıtma tesisimizi en kısa zamanda Burdur’umuza kazandıracağız. Geçen ay hibesini aldık Burdur Belediyemize. Hayırlı olmasını diliyorum” dedi.
EK BİNA KAZANDIRILDI
Sokak hayvanlarının bakım ve beslenmelerine ilişkin konuşan Başkan Ercengiz, “Sokak hayvanlarının popülasyonu özellikle son pandemi döneminde kırsaldan kente yoğun bir şekilde katılımla oldukça artmıştı. Biz bu sokak canlılarının telef olup gitmesini ya da insanlara zarar vermesini istemeyiz. Fakat her sokak hayvanının kontrol edilmesi ya da sahip çıkılabilmesi de mümkün değil. Ancak bu alanda da bir veteriner hekim ve iki yardımcı personeli daha istihdam ederek ve sokak hayvanlarını yakalama konusunda daha titiz davranarak yoğun bir çalışma sürdürdü arkadaşlarımız. Şu anda hayvan bakım ve rehabilitasyon evimizde kısırlaştırması yapılmamış hiçbir hayvanımız yok. Yeni yapılan ek binayla da yüze yakın hayvanın ayrıca rehabilite edilebileceği, bir şekilde tedavisinin yapılabileceği yeni, tertemiz, pırıl pırıl bir alanı da Burdur Belediyesi Hayvan Bakım Merkezi Ek Binası olarak kazandırdık.
SOKAK HAYVANLARI İÇİN PROTOKOL
Sokak canlılarının hem beslenmesi hem de geri dönüşüme organik atıkların en rasyonel ve etkin şekilde kazandırılması için ilimizde bir protokole imza atacağız. Hem evsel atıkları değerlendirmiş olacağız hem de sokak hayvanlarını çoğu ithal olan mamadan kurtarıp tamamen yerli ve milli olan sebze ve hayvansal protein kaynaklarıyla beslemeyi planlıyoruz. Güzel bir proje olacağını düşünüyoruz, örnek bir proje olacak.” Bilgisini verdi.  EK gündem maddesi olarak görüşülen proje kapsamında, Binbaşı Mağrif Kışlası’ndan elde edilen yemek atıkları hayvan yemine dönüştürülerek Belediye bünyesinde koruma altında olan sokak hayvanlarının beslenmesinde kullanılacak.
GÜNDEM MADDELERİ
Sultandere Hizmet Bina’sında yapılan toplantıda 7 gündem maddesi görüşüldü. Toplantıda, 2020 yılı bütçe kesin hesabı görüşüldü ve oy çokluğuyla kabul edildi. Ulaştırma, Denizcilik ve Haberleşme Bakanlığı’nın sabit ve mobil haberleşme alt yapısı ve şebekelerinde kullanılan her türlü kablo ve benzeri gerecin taşınmazlardan geçirilmesi ile ilgili geçiş haklarına ilişkin 2021 yılı ücret tarifesinin belirlenmesi hususu görüşülerek oy birliğiyle kabul edildi. Konak Mahallesi Eski Demirciler Caddesi’nde bulunan içkili yer bölgesi olarak belirlenen işletmenin içkili yer bölgesinden çıkarılması hususu görüşülerek oy çokluğuyla kabul edildi. Türkiye Ulusal Ajansı ve Avrupa Komisyonu tarafından yürütülen Europen Solidarity Corps gönüllü kurum ve kuruluşların kalite sertifikası ve gönüllülük projeleri kapsamında, temsil ve imzalamaya yetkili yasal temsilci olan Başkan Ercengiz’in hibe veren kurum ve kuruluşlar nezdindeki bütün projelere başvurmak, projeler dahilinde 2 Milyon TL’ye kadar olan hibe sözleşmelerini imzalamak ve sözleşme usul ve esasları dahilinde projeleri yürütmek üzere yetkilendirilmesi hususu oy birliğiyle kabul edildi. Aile ve Sosyal Hizmetler İl Müdürlüğüne bağlı Çocuk Destek Merkezi Hizmet Binası alanında bulunan belirtilen kısımda imar planı değişikliği yapılması hususu oy birliğiyle kabul edildi. Burdur Belediyesi Sosyal Hizmet ve Yardım Yönetmeliğinin güncellenmesi hususu oy birliğiyle kabul edildi. Binbaşı Mağrif Kışlası’ndan elde edilmiş yemek atıklarının sıfır atık projesi kapsamında, hayvan rehabilitasyon merkezinde değerlendirilmek üzere Burdur Belediyesince teslim alınmasıyla ilgili proje yapılması ve protokol imzalamak üzere Başkan Ercengiz’e yetki verilmesi hususu görüşülerek oy birliğiyle kabul edildi.

Mine KAYA