Burdur Belediyesi Ağustos Ayı Belediye Meclisi Toplantısı yapıldı

Burdur Belediyesi Ağustos Ayı Belediye Meclisi Toplantısı yapıldı. Belediye Meclisi, Sultanderesi Hizmet Binası’nda toplandı. Toplantıda, 9 gündem maddesi görüşüldü. Belediye Meclisi’nde görüşülen gündem maddeleri kapsamında çeşitli konular karara bağlandı. Toplantıda, 2021/8495 dosya numaralı icra takibi için teminat mektubu alınması için Başkan Ercengiz’e yetki verilmesi hususu oy çokluğuyla kabul edildi. İzmir Büyükşehir Belediyesi’nden 8 adet otobüsün Burdur Belediyesi’ne hibe edilmesi hususu oy birliğiyle kabul edildi. Ceza İnfaz Kurumunun yeni binaya taşınıncaya kadar atık su bedelinden muaf tutulmaması hususunun -talep edilen sürenin geçmesi nedeniyle- oy birliğiyle reddi kabul edildi. Kent genelindeki kuyu suyu kullanımlarının tespiti üzerine çalışmakta olan komisyonun çalışmalarının devamı için bu hususun görüşülmesinin ertelenmesi oy birliğiyle kabul edildi. Eczacılar Odası ile Belediyenin (Eczacı Odası Binası yapılması karşılığında Belediyeye sosyal tesis yapılması için) ortak protokol yapmak üzere Başkan Ercengiz’e yetki verilmesi oy çokluğuyla kabul edildi. Belediyeye ait sosyal tesislerdeki bazı hizmet kalemlerinde Belediye personeline yüzde 25 indirim uygulanması hususunun bir sonraki mecliste görülmesi oy birliğiyle kabul edildi. Halk otobüslerine zam yapılması hususunun görüşülmek üzere komisyona havalesi oy birliğiyle kabul edildi. Su kullanım bedellerine yüzde 25 zam yapılması hususu oy çokluğuyla kabul edildi. Apartman ve sitelerde bulunan merkezi arıtma cihazlarının sayaca bağlanarak kullanım bedellerinin atık su giderlerine eklenmesi hususu oy birliğiyle kabul edildi.
TEMMUZ AYI HİZMETLERİ
Burdur Belediyesi Başkanı Ali Orkun Ercengiz, Ağustos Ayı Belediye Meclisi Toplantısı’nda ayrıca, Belediyenin Temmuz ayı çalışmalarını da açıkladı. Başkan Ercengiz konuşmasında; “Fen işleri Müdürlüğümüz şehir içi muhtelif yerlerde dolgu sıcak asfalt çalışmalarına devam ettiriyor. Güzelleştirme Caddesi Pazar Cami Sokak’ta drenaj kaldırım ve dolgu düzenleme çalışmaları hız kazandı. Bahçelievler Mahallesindeki Şehit Kalmaz Caddemizde kaldırım ve sıcak asfalt çalışmalarımızı tamamladık. Biraz uzun sürdü bununla da ilgili bir açıklama yapmak isteriz; orada bir takım alt yapı çalışmaları yapıldı. Öncesinde yapılmamış bir takım çalışmaları da yapmak zorunda kaldık. Bu çalışmaların uzun vadede katkı sağlayacağını düşünüyoruz. Zaman zaman eleştiriler gelebiliyor. Vatandaş haklıdır. Çünkü artık hiçbir şeye sabrımız kalmadı. Hatta çalışmalarımızı hep böyle legoymuş gibi görüyor vatandaşımız; ‘Bugün sökeceğiz yarın yenisini yapacağız’.  Ama bu pek de öyle değil inanın. Her şeyi ince eleyip sık dokumak gerekiyor. Fevzi Çakmak, Emek, küçük sanayi sitesi, Hızır İlyas Mahallemizde yol tefsiye ve asfalt çalışmalarımız devam ediyor.
“YENİ OYUN ALANLARI ÜRETMEK İSTİYORUZ”
Yeni Mahalledeki Demokrasi Parkımızda kum havuzumuzu arkadaşlarımız tamamladı. Döşeme çalışmalarımız hızlandırıldı. Yeni oyun grubu kurulacak alanlarımızın zemin tesfiyeleri oyun gruplarının kurulumlarına başladık. Menderes Mahallemiz, Hızır İlyas, Fevzi Çakmak, Aydınlık Evler Mahallemizdeki bu çalışmalarda da çocuklarımıza yeni oyun alanları üretmek istiyoruz. Atölyede üretimlerine devam ettiğimiz. Bankalarımız, çöp kovalarımız ve piknik masalarımızı arkadaşlarımız montajlarını yapıyor. Sultandere’de ki düzenlemelerimiz devam ediyor. Komşu ilimiz Antalya Manavgat’ta Çarşamba günü başlayan yangına üç itfaiye aracı, bir su tankeri, bir dozer, 15 personel bir ekskavatör, muhtelif yerlerde desteğe gönderildi. Birkaç günlüğüne de Marmaris ve Bodrum’da görev yapmak üzere göndermiştik. Ancak Sütçüler’de yangın çıkınca araçlarımızın tamamını geri çekerek kendi alanımızı korumak için gayret ettik” açıklaması yaptı.
“TARİHİNİN EN BÜYÜK YANGININI YAŞAMAKTA”
Yurt genelinde meydana gelen yangınlara ilişkin de konuşan Başkan Ercengiz, “Ülkemiz belki Anadolu toprakları tarihinin en büyük yangınını yaşamakta. Maalesef binlerce hektarlık alanımızı kaybediyoruz. Mevsimsel kuraklığın ve küresel ısınmanın da bizim açımızdan olumsuz katkıları belki bir sabotaj ihtimaliyle birleşince maalesef çok büyük bir yangının neredeyse ülkemizin bütün batısından başlayıp güneyinin bütün sahillerini kapsayacak şekilde hatta iç kesimlerde sınırımıza kadar dayandığı, sınır köylerimizden birinde birkaç evin hasar gördüğü yangına karşı her türlü tedbiri almamıza rağmen yangını çok yakınımızda hissettiğimizi söyleyerek sözlerime başlamak istiyorum.
“TEDBİR ALMAK ZORUNDAYIZ”
Şunu gördük ki bizler insanoğlu olarak her türlü önlemi tedbiri almak zorundayız. Yangın bir kıvılcım tanesiyle bir yıldırım ateşiyle ya da insanoğlunun dikkatsizliğiyle ya da maksatlı ve kasıtlı olarak yakması sonucu olabilir. Bunu engelleme şansımız çok zor ancak tedbirleri önlemlerimizi alıp yangın söndürmede kendimizi daha da güçlendirmemiz gerektiğini düşünüyorum. Dün akşam sosyal medya üzerinden hatta bir twit attım. Büyükşehir Belediyelerinin de bütçelerini göz önünde bulundurarak bence Büyükşehir Belediyelerinin envanterinde mutlaka birer söndürme uçağının bulunması gerektiğine inanıyorum. 10 büyükşehir belediyesinin 10 tane uçağı alması halinde kayıplarımız en aza indirgenecektir. Sadece ağacı değil oradaki habitatı oradaki tüm canlı varlığının ve bölgenin endemik bitki hayvan dokusunun ve hatta iklimlenmesini değiştirebilecek bir sonuçla karşı karşıyayız. Gerçekten bu hasarı ülkemizin evet bir ağaçlandırma kampanyası ya da yapılacak başka yollarla yardımlaşmanın en üst düzeyde yaşandığı durumlardan birinin görüyoruz seviniyoruz. Gerçekten çok büyük hasar var. Daha da bitmiş değil inşallah en kısa zamanda şu anda yanan yerler sönüp yeni yerlerin yanmasına engel olunur ve ülkemiz bu belayı da daha fazla kayıpla sonuçlanmadan bitirmiş olur diye düşünüyorum” dedi.

Mine KAYA