Burdur Ticaret ve Sanayi Odası (BUTSO)Yönetim Kurulu Başkanı Yusuf Keyik, 20- 24 Ekim 2021 tarihleri arasında düzenlenecek YÖREX Fuarı için davette bulundu.  BUTSO’nun, Antalya Ticaret ve Sanayi Odası ve Antalya Ticaret Borsası ile birlikte bu fuarı desteklediğini vurgulayan BUTSO Yönetim Kurulu Başkanı Yusuf Keyik: “Sanayi ve Teknoloji Bakanlığımız, TOBB, BAKA, Odamız, Antalya Ticaret ve Sanayi Odası ve Antalya Ticaret Borsası’nın da iş birliğinde bu yıl fuarın on birincisini düzenleyeceğiz. Fuarın bugüne kadar getirilmesinde ve sürdürülebilirliğinde emeği geçen herkese ayrı ayrı teşekkür ediyorum” şeklinde konuştu. Başkan Yusuf Keyik, “YÖREX- Yöresel Ürünler Fuarı 20-24 Ekim 2021 tarihleri arasında ANFAŞ Antalya Fuar Merkezi’nde düzenlenecek. Bu tür etkinlikler yöresel ürünlerin, kırsaldaki ürün potansiyellerinin buluşma noktası özelliğindedir. Yurt içi ve yurt dışında daha fazla pazarlarda yer almak, ticarette hedef kitleyi büyütmek kapsamında yöresel fuarlar önem taşır.  Fuara tüm üyelerimizi ve vatandaşlarımızı davet ediyorum. Katılmak isteyen işletme sahiplerimiz ise Odamızdan veya fuarcılığın web sayfasından detaylı bilgilere ulaşabilir” dedi.

SİZİN ORALARIN NESİ MEŞHUR?

Başkan Yusuf Keyik YÖREX ile ilgili şu ayrıntıları aktardı:  “YÖREX Yöresel Ürünler Fuarı, üretildiği veya yetiştirildiği yörenin adıyla anılan tarım ürünleri gıda ürünleri, el sanatı ve sanayi ürünlerini ulusal ve küresel ölçekte tanıtmak amacıyla düzenlenen bir organizasyondur.

YÖREX’İN TEMEL AMAÇLARI

Yöresel ürünlerin ticarileşme süreçlerini desteklemek, Yöresel ürünlerde markalaşmayı sağlamak, Yöresel ürünlerin katma değerini arttırmak, Yöresel ürünleri üreten işletmelerin ekonomik kapasitelerini geliştirmek, Yöresel ürünleri kamuoyuna mal etmek.

YÖREX’İN HEDEFLERİ

Yöresel ürünlerimizin, iç pazarda baskınlık kuran ithal ürünler arasında eriyip gitmesine engel olmak, Yerel pazarlarda sıkışıp kalmış yöresel ürünlerimizin, daha geniş pazarlarda değer bulmasına yardımcı olmak, Yöresinin adını almış ve bu özelliği ile tescillenmiş ürünlerin ulusal ve küresel pazarlardaki değerini artırmak, Yöresinin adını almış, ancak tescillenmemiş ürünleri, coğrafi işaretler başta olmak üzere benzeri belgelendirmeler ile tescillenmesini teşvik etmek,  Oda ve borsalarımızın yöresel ürünlerini ulusal ve küresel pazarlarda tanıtma konusunda öncü kurum olma özelliklerini pekiştirmek, Yöresel ürünlerin ticari değerlerini ve hacmini yükselterek, yöredeki istihdamı geliştirmek ve tersine göçü arttırmak, Oda ve borsalarımızı yöresel ürünlerinin ticarileştirilmesi konusunda birbirleriyle kaynaştırmak, iletişimlerini geliştirmek ve ortaklaşa çalışmalarına zemin hazırlamak, Yöresel ürünlerin odağında yöresel değerlerin ve kültürel unsurlarımızın fuar süresince etkileşimini ve paylaşımını sağlamak, YÖREX Yöresel Ürünler Fuarının ulusal ve küresel düzeyde devamlılığını sağlamak.

Oda ve Borsalar, bölgelerinde üretilen ve yetiştirilen yöresel ürünleri, ulusal ve küresel ölçekte tanıtmanın öncüsü olacaklar için, Yöresel ürünler konusunda diğer oda ve borsalarla bilgi ve deneyim paylaşımında bulunmak için, Yöresel ürünlerin ticarileşmesi konusunda girişimcilere ve üreticilere rehber olmak için, Yöresel ürünlerinin ticari değerlerinin ve piyasa derinliklerinin artmasıyla kendi tescil gelirlerini arttıracakları için, Yöresel ürünlerin coğrafi işaret tescili başta olmak üzere tescillenmesi ve markalaşmasında öncü kurum olacakları için YÖREX Yöresel Ürünler Fuarı’na katılmalıdırlar. Üretici firmalar; Yöresel ürünlerini, genellikle yerel pazarlar için üreten firmalarımız, bu fuarla ulusal ve küresel pazarlara açılma olanağı sağlayacakları için, Gelecekteki yatırım planlamalarına yeni yönler verebilecekleri için, Yöresel ürünlerini tescillendirme ve markalaştırma yolunda önemli bir açılım sağlamış olacakları için, Yerli ve yabancı girişimcilerle ortaklık veya iş birliği konusunda uygun bir ortam yakalayacakları için YÖREX Yöresel Ürünler Fuarı’na katılmalıdırlar.

ZİYARETÇİLER

Fuar süresince Anadolu’nun tüm bölgelerindeki yöresel ürünlere ve bu ürünleri üreten kimselere, tek bir merkezde ve uzak mesafeler kat etmeden erişebilecekleri için, Türkiye’nin ilk ve en büyük yerli malı tanıtım organizasyonunu görme ve yöresel ürünleri tanıma fırsatı yakalayacakları için YÖREX Yöresel Ürünler Fuarı’na katılmalıdırlar.”

HABER MERKEZİ