BESOB Başkanı Metin Sipahi, “İsraf edilen gıdalarla birlikte nimetimiz, paramız ve emeğimiz de çöpe gitmiş oluyor. Koronavirüs yüzünden çok sayıda kişinin işsiz kaldığı ve geçim sıkıntı çektiği bu dönemde bir lokma ekmeği, bir damla suyu bile israf etmemek gerek” dedi

Burdur Esnaf ve Sanatkarlar Odaları Birliği Başkanı Metin Sipahi, Ramazan ayında israf etmemeye özen gösterilmesini istedi. Ramazan ayında israfın ve gıda alışverişlerinin aynı oranda arttığını işaret eden BESOB Başkanı Metin Sipahi, “İslam alemi için on bir ayın Sultanı olan Ramazan ayı, bolluk ve bereketin, yardımlaşma ve dayanışmanın, birlik ve beraberliğin ayıdır. Ancak diğer aylarda yapılan gıda israfı Ramazan ayında maalesef ciddi boyutlara ulaşıyor. İsraf edilen gıdalarla birlikte nimetimiz, paramız ve emeğimiz de çöpe gitmiş oluyor. Koronavirüs yüzünden çok sayıda kişinin işsiz kaldığı ve geçim sıkıntı çektiği bu dönemde bir lokma ekmeği, bir damla suyu bile israf etmemek gerek” dedi.

“BU RAMAZAN İSRAFTAN KAÇINMAK MİLLİ GÖREVİMİZ OLMALI”

Ramazan ayında israfı önlemenin milli bir görev olduğunu vurgulayan Başkan Sipahi, “Ülkemiz ne yazık ki dünyada en fazla gıda israfı yapan üçüncü ülke. Bu mübarek ayda oruç tutup Allah’ın rızasını kazanırken, pandemi koşullarını göz önünde bulundurarak israftan mümkün olduğunca kaçınmalıyız. Özellikle evde olduğumuz bu günlerde İsraftan kaçınmak hepimiz için milli bir görev olmalıdır” diye konuştu.“RAMAZAN’DA EN ÇOK EKMEK VE PİDE İSRAF EDİLİYOR”
Ramazan ayında en çok ekmek ve pide israfı yapıldığını da hatırlatan Başkan Sipahi, “Diğer aylarda yapılan ekmek israfı, özellikle Ramazan ayında ciddi boyutlara ulaşıyor. Çünkü vatandaşlarımız oruçken ekmeği ve pideyi sıcak tüketmek isteyip iftara yakın saatte ihtiyacından fazla satın alıyor. Gün boyu oruç tutup nefsimizi terbiye ederken bir lokma ekmek bulamayan insanların halinden anlamak için artan ekmeklerimizi mutlaka değerlendirmeliyiz. Yardım etmenin ve paylaşmanın yolu yalnızca satın almak değil, aldığımız ürünleri de en doğru şekilde tüketmek olduğunu unutmamalıyız. Piyasada özellikle gıda ürünlerinde fırsatçıların fiyat artışı yaptığı bu dönemde israftan ne kadar kaçınırsak ürünlere talep düşünce fiyatlar da düşecektir” şeklinde konuştu.

Hayal GİRİŞİM