10 Ocak Çalışan Gazeteciler Günü münasebetiyle Burdur Basını ile bir araya gelen Belediye Başkanı Ali Orkun Ercengiz, belediye hizmetlerinin genel değerlendirmesini yaparken, meydan projesi, sokak hayvanları gibi 2020 yılında Burdur gündemini meşgul eden konular hakkında da açıklamalarda bulundu.  Ercengiz, bir aksaklık olmaz ise eski belediye binasının Şubat ayında yıkılmasının planlandığını açıkladı.

Burdur Belediye Başkanı Ali Orkun Ercengiz, 10 Ocak Çalışan Gazeteciler Günü dolayısıyla dün saat 09.30’da İstasyon Çay Bahçesi’nde ilimizde görev yapan basın mensupları ile bir araya geldi. Çağdaş Burdur Gazetesi Sahibi Hasan Ali Daldal’ın katıldığı toplantının açılış konuşmasını Burdur Gazeteciler Cemiyeti Başkanı Kürşat Tuncel yaptı. Başkan Tuncel’in günün anlam ve önemini belirten konuşmasının ardından söz alan Başkan Ercengiz; tüm basın çalışanlarının günlerini kutladı, şu sözlere yer verdi.  “Pandemi koşullarında yaşam döngüsü içerisinde öncelikle kendi yaşamını idame ettirebilmek, ardından da evine, çoluğuna çocuğuna ekmek götürebilmek için zorlu koşullarda mücadele verilen bir süreci yaşıyoruz. 11 Mart 2020’den bu yana tüm Dünya’yı esir alan Kovid-19 salgını ülkemizde de daha doğrusu Aralık 2019 ‘da başlayan 11 Mart 2020’de ülkemize gelen bu salgının maalesef tüm dünyada bir takım paradigmaların değişmek zorunda olduğu ve buna ayak uydurmakta da özellikle bizim gibi gelişen ülkeleri nüfusu genç, nüfusun çok kalabalık olduğu bir çok iş alanının, hizmet alanının, hizmet sektörünün, yaşamın değiştiği noktada ayakta kalma mücadelesi verdiğimiz bu süreçte gazeteci arkadaşlarımızın işinin çok zor olduğunu görüyorum. Gerçekten zor bir yıl geçirdik. 2020 adına münhasıran sanki çok güzel bir olacakmış gibi başlamıştı. 2ooo yılı milenyuma da böyle başlamıştık. Sanki o yılda da birçok felaket dünyanın farklı noktalarında yaşanmıştı. Ama bu pandemi, 100 yılın en büyük felaketi aslında dönüp bakıldığında tüm ülkeleri kendi milli seferberlikleri ilan ettiği birçok şeyin değerini yitirdiği birçok unutulan şeyinde de çok daha kıymetli olduğu bir dönemi yaşıyoruz. Yaşamaya da bir süre devam edeceğiz. Çok şeyden bahsedilebilir, çok şey konuşuldu. Hatta her gün televizyon kanallarında konuşuldu ama bir Covid-19 hastalığı geçirmiş biri olarak şunu söyleyebilirim size değerli arkadaşlar bu hastalığın, belki sonuçlarını, bulaşma şekillerini veya vücuttaki etkilerini bir 8-10 sene sonra ancak literatür haline getirebilir tıp dünyası çünkü şu anda her hastanın literatüre geçecek mutlaka verilerin bir veri bankasında dosyalanıyor. Kime nasıl etki ettiği, kan tablosu, hücre yapısını, dokuyu organları nasıl etkilediği, belki de kullanılan ilaçlar da dahil olmak üzere süreç içerisinde insanlara nasıl etki edeceğini henüz bilmiyoruz. Bunları da yaşadıkça göreceğiz. İnşallah, en az hasarla bu ve bundan sonraki süreci atlatacağımızı umuyoruz”

BAŞKAN ERCENGİZ 2020 YILININ KISA ÖZETİNİ PAYLAŞTI
Burdur Belediye Başkanı Ali Orkun Ercengiz, 10 Ocak Çalışan Gazeteciler Günü’ne ilişkin konuşmasını tamamlamasının ardından Belediye tarafından verilen hizmetlere hakkında bilgi verdi. 2020 yılının kısa özetini sundu. Sunumun ardında programa katılan basın mensuplarının sorularını yanıtlayan Başkan Ercengiz, Meydan projesi, sokak hayvanları ve su tasarrufu hakkında açıklamalarda bulundu. FEN İŞLERİ MÜDÜRLÜĞÜ
Toplantı sonrası Burdur Belediyesi Basın Bürosundan verilen yazılı açıklamada, “ Fen İşleri Müdürlüğümüz tarafından;  52.066 m2 sıcak asfalt yol, 11.944 m2 sıcak asfalt yama, 53.820 m2 stabilize yol,  2.700 m3 stabilize dolgu çalışması, 1.053 metre kare roadmiks yol yama çalışması yapılmış ayrıca, 17.592 ton sıcak asfalt ve 363 ton roadmiks üretimi yapılarak, asfaltlama çalışmasında büyük bir başarıya imza atılmıştır.  Yine Fen İşleri Müdürlüğümüz tarafından toplam 6.241 m2 fonolit kaldırım,  4.700 m2 kilit taş yol, 5.400 m2 kilit taş kaldırım ve orta refüj düzenlemesi yapılmıştır.  1.200 m2 beton kaldırım dökülmüştür.  Toplam 3054 metre drenaj hattı döşenmiştir.  Eski Fen İşleri Beton Santralimizde, 15.297 adet bordür, 14.297 adet priket, 3.000 adet engelli taşı, 4.600 adet oluk ve toplam 2.976 m3 beton üretilerek, cadde ve sokaklarımızın ihtiyacı büyük oranda karşılanmıştır. Vatandaşlarımızın daha çok hafta sonlarını geçirdiği mesire yerimiz olan Halk Plajı piknik alanı, kapalı olarak yeniden düzenlenerek, vatandaşlarımızın hizmetine sunulmuştur.    Su ve Kanalizasyon İşleri Müdürlüğümüz tarafından;  Şehrin muhtelif yerlerine 2.400 m. uzunluğunda PE borusu döşenmiştir. Yine muhtelif yerlere 525 m. uzunluğunda AÇP boru hattı yenilenmiştir. İnsuyu ve Gökpınar içme suyu pompalarının 8 adedinin revizyonu yapılmıştır. 1.285 adet yeni abone ve kanalizasyon bağlantısı yapılmıştır. Kanalizasyon çalışmaları kapsamında; kentin kanalizasyon sorunlarını çözmek amacıyla 1.700 m. yeni kanalizasyon şebekesi döşenmiştir. Şehir suyu kaynağından günün 24 saati klorlanmıştır.  Şehrimizde ileriki yıllarda oluşması muhtemel olan su sıkıntısının önüne geçebilmek için Devlet Su İşleri ile yazışmalar yapılarak, yeni su kaynaklarının bulunması çalışmalarına hız verilmiştir. Su ve kanalizasyon hatlarının yenilenmesi amacıyla, İller Bankası ile proje ihalesi yapılmış ve bu konudaki çalışmalar hızla devam etmektedir. 
PARK VE BAHÇELER MÜDÜRLÜĞÜ
Park ve Bahçeler Müdürlüğümüz tarafından; Susamlık Tesislerine ve Fevzi Çakmak Mahallesine toplamda 3.634 m2 lavanta bahçesi yapılarak, lavanta çiçeğinin su gereksinimi az olduğundan hem su kaynaklarımız korunmuş hem de şehrimiz görsel bir güzelliğe kavuşmuştur.   Alyazmalım Piknik Alanı ve Menderes Mahallesinde olmak üzere toplamda 657 m2 ağaçlandırma çalışması yapılmıştır.  Birçok parkımızda yenileme çalışmaları yapılmış, parklarımıza ve halkımıza açık diğer alanların görselliği açısından çeşme yapımı vb. gibi çalışmalar yapılmıştır.  Parklarımıza fitness grupları konularak, halkımızın hizmetine sunulmuştur.  24.113 adet ağaç, çalı ve mevsimlik dikimi yapılarak,  Kişi başına düşen yeşil alan miktarı 10,6 m2’ye çıkarılmıştır.  Temizlik İşleri Müdürlüğümüz tarafından; Kentimiz genelinde temizlik ile ilgili herhangi bir aksaklığa meydan vermemek üzere yoğun bir çalışma yapılarak; Belediyemiz sınırları içerisindeki 35 mahallemizin evsel ve kentsel atıkları düzenli olarak her gün toplanmış, cadde ve sokaklar her gün süpürülmüş, kentimizde her gün kurulan sebze-meyve pazar alanları ile hayvan pazarı, pazar bitiminden itibaren temizlenip yıkanmış, ayrıca covid-19 salgın hastalığı nedeniyle dezenfekte çalışmalarına hız verilmiştir.  2020 yılı içerisinde, çöp toplama konteynırlarının standart hale getirilmesi amacıyla,  Devlet Malzeme Ofisinden 220 adet galvanizli çöp konteynırı alınmış ve ihtiyaç dâhilinde halkımızın hizmetine sunulmuştur.

ÇEVRE KORUMA VE KONTROL MÜDÜRLÜĞÜ
Çevre Koruma ve Kontrol Müdürlüğümüz tarafından, Burdur Belediyeler Birliği ile yürütülen Entegre Katı Atık Düzenli Depolama ve Enerji Üretim Tesisinde 750 kg/gün kapasiteli tıbbi atık sterilizasyon tesisi faaliyete geçirilmiştir. Yine 2020 yılı içerisinde gübre çıkış kademesine 600 ton/gün kapasiteli hijyenizasyon ünitesi kurulmuştur.  2020 yılı içerisinde Burdur Belediyesi İleri Biyolojik Atık Su Arıtma Tesisi Yapım İşi ihalesi gerçekleştirilmiş ve ilgili firmaya yer teslimi yapılmıştır.  Burdur Gölünün çekilmesine dikkat çekmek amacıyla, Belediyemiz organizesiyle üniversite öğrencileri ile birlikte göl kıyısı temizliği yapılmıştır.

KÜLTÜR VE SOSYAL İŞLER MÜDÜRLÜĞÜ
Kültür ve Sosyal İşler Müdürlüğümüz tarafından, Öğrencilerimiz online eğitimden yararlanması amacıyla, 108 adet tablet alımı yapılmış ve dağıtımı yapılmak üzere Milli Eğitim Müdürlüğüne teslim edilmiştir. Pandemi ile yaşamımızın bir parçası haline gelen maske (250.000,00 adet), kendi atölyelerimizde, gönüllü vatandaşlarımız tarafından üretilerek, pazar yeri, esnaf ve resmi kurumlara dağıtılmıştır.  3000 adet gıda yardım paketi, Valilik Vefa grubu ile birlikte, belediye ekipleri tarafından ihtiyaç sahiplerine dağıtılmıştır. 10.000,00 adet tek kullanımlık seccade alımı yapılarak, Cuma namazlarında kullanılmak üzere,  her hafta camilere dağıtılmıştır. “Evde Kal Spor Yap” sloganı ile spor eğitimcileriyle ders düzenlenmiş ve Burdur Belediyesi resmi sitesinden yayınlanarak, vatandaşlarımızın yararlanması sağlanmıştır. Pandemi sürecinde evinden çıkamayan 65 yaş üzeri ve 15 yaş altı vatandaşlarımızın doğum günlerinde, “Doğum Günü Pastanız Benden” sloganı ile evlerine doğum günü pastası gönderilmiştir. Pandemi döneminde, 23 Nisan Ulusal Egemenlik ve Çocuk Bayramını evinde kutlamak zorunda kalan çocuklarımızın evlerine kutlama paketi dağıtımı yapılmıştır. Pandemi döneminde sınava hazırlanan öğrencilerimize, uzaktan eğitim sınav hazırlık kartları dağıtımı yapılmıştır. İhtiyaç sahibi 1000 aileye odun ve kömür dağıtımı yapılarak, her zaman olduğu gibi zor günlerinde yanlarında olunmuştur. Covid 19 hastalığına yakalanan vatandaşlarımızın Hes kodları alınarak, karantina dönemleri boyunca sabah kahvaltısı ve akşam yemeği hizmeti verilmiştir. Pandemi dönemine denk gelen milli ve dini bayramlarımıza önem verilerek, bu zor dönemde dahi milli birlik ve beraberliğin yaşatılması için çalışmalar yapılmıştır.

VETERİNER İŞLERİ MÜDÜRLÜĞÜ
Veterinerlik İşleri Müdürlüğümüz tarafından,“Yuva Ol Dost Kazan” projesi hayata geçirilerek, 196 adet sokak hayvanı sahiplendirilmiştir. Burdur Belediyesi ve Burdur Mehmet Akif Ersoy Üniversitesi arasında yapılan protokol kapsamında, 203 adet sokak hayvanı kısırlaştırılmış ve yine Müdürlüğümüz bünyesinde 97 adet sokak hayvanı kısırlaştırılmıştır. Tedavileri tamamlanan sokak hayvanları öncelikle sahiplendirilmeye çalışılmış, sahiplendirilemeyenler ise ekiplerimiz tarafından alındıkları ortama geri bırakılmıştır.

ZABITA MÜDÜRLÜĞÜ
Zabıta Müdürlüğümüz tarafından, ilimiz sınırlarında trafik düzenlemelerinin bilimsel olarak yapılabilmesi için Belediyemiz ile Pamukkale Üniversitesi arasında protokol imzalanmış olup, Üniversite tarafından hazırlanan rapor sonuçlarına istinaden, alt ve üst yapı çalışmaları başlatılmıştır.  Koronavirüs salgını nedeniyle pazar yeri girişlerinde, HES (Hayat Eve Sığar ) kodu sorgulaması yapılarak, salgının bulaş riski büyük ölçüde önlenmiştir.  Covid-19 salgınının yayılımını önlemek amacıyla pazar yerlerinde ateş ölçümü ve maske dağıtımları yapılmış, salgınla ilgili gerekli uyarı, denetim ve kontroller yapılmış ve halen de yapılmaya devam edilmektedir.

İTRAFİYE MÜDÜRLÜĞÜ
İtfaiye Müdürlüğümüz tarafından, 2020 yılı içerisinde, toplam 270 olaya müdahale edilmiştir.  Bu olayların 132’si yangın, 138’i sel, su baskını ve trafik kazalarıdır.  İtfaiye Müdürlüğümüzce 371 adet işyerinin yangın güvenlik denetimi yapılmıştır.Belediye sınırları içerisinde ve belediye sınırları dışında toplam 348 adet cenaze nakil işlemi yapılmıştır.

RUHSAT VE DENETİM MÜDÜRLÜĞÜ
Ruhsat ve Denetim Müdürlüğümüz tarafından, 329 adet sıhhi müessese, 53 adet gayri sıhhi müessese ve 14 adet umuma açık istirahat ve eğlence yeri olmak üzere toplam 396 adet işyerine ruhsat verilmiştir.

HUKUK İŞLERİ MÜDÜRLÜĞÜ
Hukuk İşleri Müdürlüğümüz tarafından,2020 yılında, 36 idari, 60 adli olmak üzere 96 davada belediye tüzel kişiliğinin temsili sağlanmıştır.

YAZI İŞLERİ MÜDÜRLÜĞÜ
Yazı İşleri Müdürlüğümüz tarafından, 2020 yılı içerisinde belediye meclisi 10 defa toplanmış, 130 adet karar almıştır.2020 yılı içerisinde belediye encümeni 54 defa toplanmış, 720 adet karar almıştır.2020 yılı içerisinde Mülkiye Müfettişlerince, 2012-2020 yıllarını kapsayan toplam 8 yıllık denetim gerçekleştirilmiştir. Yapılan denetimde, usulde yapılan küçük hatalar dışında, rüşvet, yolsuzluk gibi konularda belediyemizin hiçbir kusurunun bulunmadığı görülmüştür.

DESTEK HİZMETLERİ MÜDÜRLÜĞÜ
Destek Hizmetleri Müdürlüğümüz tarafından;  696 Sayılı Kanun Hükmünde Kararname ile Belediye şirketi Bahtaş’a geçen personelin, 2020 yılı içerisinde toplam 37.000.000,00 TL tutarındaki maaşları ödenmiştir.Belediyemiz tüm birimlerinin ihtiyacı olan, ahşap ve ahşap ürünleri, kaynak malzemeleri, boya ve boya malzemeleri, temizlik malzemeleri, madeni yağ ihtiyaçları, araç lastiği ihtiyacı, bilgisayar ve bilgisayar malzemeleri için ihaleler yapılmış, toplu malzemeler alınarak büyük ölçüde tasarruf sağlanmıştır.

İMAR VE ŞEHİRCİLİK MÜDÜRLÜĞÜ
İmar ve Şehircilik Müdürlüğümüz tarafından, 135 adet yeni Yapı Ruhsatı, 185 adet Tadilat ve İsim Değişikliği Ruhsatı olmak üzere toplam 320 adet İnşaat Ruhsatı verilmiştir.138 adet İskân Ruhsatı verilmiştir.138 adet Jeolojik Etüd Raporu verilmiştir.155 adet Aplikasyon Tutanağı hazırlanmıştır.649 adet İmar Durum Belgesi verilmiştir.44 adet kaçak inşaat için işlem yapılmıştır.Ayrıca, halkımızın hizmetine sunulmak üzere, İleri Biyolojik Arıtma Tesisi, Konferans ve Sergi Salonu Tamiratı ve Gümüş’ün Değirmeni (Alibey) Değirmeni Restorasyon Kontrollük Hizmetleri de yapılmıştır.MALİ HİZMETLER MÜDÜRLÜĞÜ
Mali Hizmetler Müdürlüğümüz tarafından,  2020 yılı içerisinde 123.397.000,00 TL tutarında net tahsilat elde edilmiştir.2020 yılı Aralık ayı sonu itibariyle, Vadesiz hesapta 2.526.050,00 TL, Vadeli Hesapta 2.140.825,00 TL, Otopark Hesabında 9.306.999,00 TL olmak üzere toplam 13.973.874,00 TL banka mevcudumuz bulunmaktadır.  Burdur Belediyesinin 2020 Aralık ayı itibariyle toplam 11.232.938,00 TL borcu bulunmakta, bunun 7.347.894,00 TL’si 2021 yılında ödenecek miktardır.  Burdur Belediyesinin 30.12.2020 tarihi itibariyle sosyal güvenlik prim borcu ve vergi borcu bulunmamaktadır.  2020 yılında personel harcamaları, SGK ödemeleri, mal ve hizmet alım giderleri, faiz giderleri, transfer harcamaları ve sermaye harcamaları için toplamda 105.973.000,00 TL harcama yapılmıştır.  30.12.2020 tarihi itibariyle; 7256 Sayılı Yapılandırma Kanunu kapsamında, 1601 vatandaşımız Burdur Belediyesine müracaat etmiş olup, toplam 5.518.927,00 TL’lik borç yapılandırılması yapılmıştır.  Belediyemizin güçlü yanlarından birisi de mali disiplinidir.  Burdur Belediyesi olarak 2020 yılında pandemi ile mücadele kapsamında birçok çalışma yapılmıştır. Bunlar;Koronavirüs salgını sürecinde Pazar yerlerinde HES (Hayat Eve Sığar) kodu sorgulaması yapılmış, ateş ölçümü yapılmış, maske dağıtımı yapılmış ve bu uygulamalarla salgının önlenmesine katkı sağlanmıştır.  Pandemi ile mücadele kapsamında çıkarılan İl Hıfzıssıhha Kararları gereğince, Pazar yerlerinde gerekli uyarı, denetim ve kontroller yapılmıştır.  Valilik bünyesinde oluşturulan denetim komisyonlarına personel görevlendirilerek, toplu taşıma araçları, işyerleri ve Pazar yerlerinde yapılan denetimlerde aktif görev alınmıştır.İlimizde faaliyet gösteren ticari yolcu taşıma araçları düzenli olarak dezenfekte edilmiştir.Covit-19 salgını sebebi ile başta market ve kurumlara verilmek üzere 200 adet maske ve eldiven kutusu dağıtımı yapılmıştır. Covit-19’la mücadele kapsamında, belediye binaları, kamu binaları, sağlık kuruluşları, bankalar, işyerleri olmak üzere toplam 7312 adet bina ve 1233 adet karantinalı binanın ilaçlaması yapılmıştır.  Yine, belediye araçları, kamu araçları, halk otobüsleri, taksiler olmak üzere 246 adet aracın ilaçlaması yapılmıştır.  444 adet ATM’nin ilaçlaması yapılmıştır.  Salgın hastalıkla mücadele amacıyla, 14 adet çöp toplama ve taşıma aracına ilaçlama aparatı takılarak, çöp konteynırları ilaçlanmış, vatandaşların yoğun olarak kullandığı cadde ve sokaklar dezenfekte edilmiştir” dedi.

“BURDUR’A İL DIŞINDAN SOKAK HAYVANLARI GİRİŞİ VAR “
2020 yılında Burdur gündemini meşgul eden ‘Sokak hayvanları’ konusunda önemli açıklamalarda bulunan Başkan Ercengiz, “Hayvanların toplatılması mı? Yada sokak hayvanlarının sokak hayvanlarının sokakta serbest dolaşması mı çelişkisi arasında biz mümkün olduğunca sokak hayvanlarını toparlayıp, 5 bin 199 sayılı yasa gereğince kısırlaştırmasını, tedavilerini, rehabilitasyonunu yaptıktan sonra yine doğal ortamlarına bırakıyoruz. Burada ihmal edilen yada vatandaşımızın yeteri kadar bilgisi olmadığı bir konu. Bu konuda sizleri aydınlatmak isterim. Her şeyden önce  güçlü bir veteriner fakültesinin Mehmet Akif Ersoy Üniversitesinin sözleşme imzaladık. Biz hayvanların tedavi ve  rehabilitasyonunda, kısırlaşmasında üniversitemizden yararlanmak istediğimizi oradaki hocalarımızdan ve deneyim alan öğrencilerimize fayda sağlamak hem de kendi adımıza fayda sağlamak, hem de yetişen öğrencilerimize katkı verebilmek için sokak hayvanlarının rehabilitasyonunun bir kısmını da veteriner fakültesi üzerinden yapmak üzere sözleşme imzaladık. Bu sözleşme ve bu protokol kapsamında 2020 yılında maalesef pandemi  nedeniyle bir çok alanda veteriner fakültemizin de  kadrosunda dönüşümlü çalışmaya dayalı olarak onların da kısıtlanan imkanları neticesinde 203 adet sokak hayvanı sadece üniversite kısırlaştırıldı. Biz kendi bünyemizde kısırlaştırdığımız hayvanlarda mümkün olduğunca sokaktaki kısırlaşmamış hayvanı kısırlaştırıp kontrolsüz üremenin önüne geçiriyoruz. Fakat ihmal edilen görmezden gelinen Burdur’da bir barınak varlığı olduğu için merkeze bağlı köylerimiz, ilçelere bağlı köylerimiz ve benzeri dış kaynaklardan başka illerden de dahil olmak üzere çünkü zaman zaman yakaladığımız köpekleri n kulak küpesine baktığımızda bizim kentimizde kulağı küpelenen hayvanlar olmadığını görüyoruz. Yani dışarıdan bir sokak hayvanı girişi varlığını da tespit etmiş bulunuyoruz. Yetişmemiz çok zor. Zorlanıyoruz. Bu hayvanların yakalanmaması,  sokakta serbest gezmesi yönünde bir talebini de makul ölçüde karşılamaya çalışıyoruz” dedi.

“ESKİ BELEDİYE BİNASI ŞUBAT AYINDA YIKILACAK”
Geçtiğimiz yaz aylarındaydı, İl özel idaresi tarafından plan değişikliği teklifi geldi Burdur Belediye Meclisi’ne. Kamu hizmet  alanının ticari alanına dönüştürülmesi ile ilgili talebi Cumhuriyet Halk Partisi olarak bu konunun sadece Cumhuriyet Halk Partisi tarafından karar verilip, karara bağlanacak bir konu olmadığı ve bunu tüm Burdur’un bileşenleri tarafından değerlendirilmesi yönünde karar aldık. Bu aldığımız kararda da biz Burdur Belediyesi olarak bileşenler olarak meslek odaları, sivil toplum örgütleri içerisinden Muhtarlar Derneği, ve bir çok kurum kuruluşa bu soruyu sorduk.  Yani meydanın meydan olarak düzenlenmesi Mi?  İl Özel İdaresinin de bulunduğu alan olarak. Yoksa ticariye çevrilip, bu alanın ticari alan olarak değerlendirilmesi yönün de mi ? tasarruf sağlanmasını sorduk. Çünkü gerçekten Burdur Kamu oyu ak saçlılar bilir… 40 sendir hala  Halk Bankası’nın yeri neden satılmış sorusunu soruyor. Bizler belediye başkanları olarak ömür bu sıfatı taşıyoruz. Yani bugün sokağa çıktığınız zaman hayatta olan başkanlarımız bakın konuşurken bile hayatta olan başkanlarımız diyorum. Yani başkanları sıfatı çok çok farklı. Siyasetin içerisinde sorumluluğu bir ömür boyu. Bu kararı alırken de toplumun tüm bileşenlerine sorduğumuzda Cumhuriyet meydanının meydan olarak düzenlenmesinde İl Özel İdare binasının olduğu alanda buna katılması gerektiği yönünde kararın yaygın olduğunu gördük” dedi. Başkan Ercengiz konuşmasının devamında; “İnşallah biz Şubat ayı içerisinde eğer bir aksaklık olmazsa eski belediye hizmet binamızı yıkıyoruz” dedi.

SU TASARRUFU
Su tasarrufu hakkında da önemli açıklamalarda bulunan Başkan Ercengiz, belediye olarak az su tükenen bitkiler diktiklerinin altını çizdi. Ayrıca çok su tüketen büyükbaş hayvancılık yerine küçükbaş hayvancılığının da  daha da yaygınlaştırılmasından söz etti.  Yeni yapılan binalarda su tasarrufu sağlayan bataryaların kullanımını yaygınlaştırılması adına tavsiye kararı alınıp, kullanımının yaygınlaştırılması adına teşviklerinde verilebileceğini aktardı.

CEMİYET BAŞKANI TUNCEL; “SEKTÖRE YÖNELİK ÖZEL TEŞVİK PAKETLERİ ÇIKARTILIRSA AYAKTA KALACAĞIMIZA TAHMİN EDİYORUZ”
Konuşmasında haber alma ve haber verme adına teknolojik gelişmelerde söz eden Burdur Gazeteciler Cemiyeti Başkanı Kürşat Tuncel; “Çalışan Gazeteciler Günü Türkiye’ye özgü bir gün. Evrensel bir tarafı yok. Tamamıyla Türkiye’deki şartlardan dolayı ortaya çıkmış bir gün. Basın emekçilerinin günü. Bu görevin özel tarafı var. Siz arkadaşlarımızın bizim bu koltuklarda oturabilmemiz için gazetelerimizin, internet sitelerimizin, ajanslarımızın ayakta kalabilmesi için bu bahsettiğimiz gelişime ayak uydurma mecburiyetimiz bulunmakta. Özellikle basın çalışanlarının şunu biliyoruz ki; son yıllarda sayıları giderek azalmakta. İşletme sahipleri, gazete patronları tasarruf anlamında ekonomik sıkıntılarda maalesef çalışanlarımızı çıkarmak durumunda. Bu durumun bir an önce tersine dönemsini temenni ediyoruz. Bu noktada başta KOSGEB, İŞKUR ve benzeri desteklerin daha somut bir şekilde anlam kazanırsa, sektöre yönelik özel teşvik paketleri çıkartılırsa ayakta kalacağımıza tahmin ediyoruz” sözlerine yer verdi. 

Halil İbrahim KARA