CHP Burdur İl Başkanı İzzet Akbulut, Türkiye’de artan yoksulluğa araba fiyatlarında yaşanan artış üzerinden dikkat çekti. Kurda yaşanan şokun yansımalarının hissedilmeye başlandığına işaret eden Başkan Akbulut, ekonomiyi yönetenleri “Siz yine de dert etmeyin, keyif çayı içmeye devam edin!” sözleriyle eleştirdi.

Cumhuriyet Halk Partisi (CHP) Burdur İl Başkanı İzzet Akbulut, Türkiye’nin tarihinin en kritik ve sancılı dönemlerinden birini yaşadığını söyledi. Tarımın, hayvancılığın bittiğini dile getiren Başkan Akbulut, üretimin yerini ithalatın aldığına vurgu yaptı. Uzun zamdır ülkenin derin bir ekonomik kriz içinde olduğunu ifade eden Başkan Akbulut, “Kriz her geçen gün daha da derinleşiyor. Borç borçla kapatılmaya çalışılırken; daha da borçlanıyoruz” dedi.

KEYİF ÇAYI İÇMEYE DEVAM EDİN!

Ekonominin “israf ve rant” ekonomisi üzerine kurulu olduğunu kaydeden Başkan Akbulut, ekonominin geldiği noktayı şu örnekle özetledi: “Araba fiyatlarına ÖTV zammının ardından, kur şoku da yavaş yavaş yansımaya başlamış. Yaşadığımız fakirleşmenin daha iyi anlaşılması için X marka bir aracın Ocak ve Ekim aylarındaki fiyatını paylaşıyorum. Ocak 2020 – 182bin 610 TL iken; Ekim 2020 – 316.900 TL. Siz yine de dert etmeyin, keyif çayı içmeye devam edin…”

İSRAFTAN VAZGEÇİLMELİ

Hukukun olmadığı yere yatırımcının gelmeyeceğine vurgu yapan Başkan Akbulut, “Siz her ne kadar kur’a bakmasanız da döviz aldı başını gidiyor. Vatandaş her ne kadar maaşını dolarla almasa da dövizde yaşanan artış yaşamın her alanında hissediliyor. Herkes kazancına göre vergi vermeli. İsraftan vazgeçilmeli, üretime öncelik veren bir planlama ve teşvik politikası yaşama geçirilmelidir” dedi.

HABER MERKEZİ