Cumhuriyet Halk Partisi (CHP) Burdur İl Başkanı İzzet Akbulut, süt tozu ihraç eden ülke konumundan süt tozu ithal eden ülke konumuna gelen Türkiye’nin son 8 ayda süt tozuna yaklaşık 5 milyon dolar ödediğini söyledi. Başkan Akbulut, çiğ süt üreticisinin beklediği fiyat artışının ise gelecek yıla kaldığını anımsattı. Cumhuriyet Halk Partisi (CHP) Burdur İl Başkanı İzzet Akbulut, Et ve Süt Kurumu tarafından her ay yayınlanan Süt Piyasa Bülteni’nde yer alan veriler üzerinden süt üreticisinin sorunlarına dikkat çekti. Çiğ süt fiyatında ‘enflasyonun yükseltir’ gerekçesi ile bu sene hiç artış yaşanmadığını dile getiren Başkan Akbulut, “Süt üreticisinin 11 aydır beklediği fiyat artışı ne yazık ki 2021 yılına kaldı” dedi.

“MİLYON DOLARLAR BAŞKA ÜLKELERE ÖDENMİŞ”
İktidarın fiyatları düşürmek için pek çok üründe ithalat yolunu seçtiğine dikkat çeken Başkan Akbulut, “Türkiye süt tozu ihraç eden ülke konumundan hızla ithal eden ülke konumuna gelmiş. Süt Piyasa Bülteni’nde yer alan verilere göre; 2019 yılın ilk 8 ayında 39 ton olan ithalat 2020’nin ilk 8 ayında 3 bin 910 tona ulaşmış. 2020 yılının ilk 8 ayında ihracatta ise, 31 bin 430 olan rakamlar 8 bin 49 tona gerilemiş. Türkiye son 8 ayda süt tozuna 5 milyon 665 bin 464 dolar. Bakanlık, kendi üreticisini desteklemek yerine ithalat yolunu seçerek, milyon dolarları başka ülkelere ödemiş” diye konuştu.

“ÜRETİM VE ÜRETEN ÖZENDİRİLMELİ”
Spekülasyona değil üretime ve üretene odakla bir ekonomik planlama yapılması gerektiğini vurgulayan Başkan Akbulut, “Ürettiği ürünü satamayan çiftçi üretimden vazgeçince fiyatlar yükseliyor, fiyatları düşürmek için hükümet ithalatı teşvik ediyor. Ülke ekonomisi kısır bir döngünün içinde. Türkiye dışarıya ödediği milyon dolarları kendi üreticisine teşvik olarak vermeli. Bu teşvikler aynı zamanda en büyük sorunlarımızdan biri olan işsizliği de ortadan kaldıracaktır. Ülkenin gıda ihtiyacını karşılamak ya da artan fiyatları düşürmek için ithal yolunu seçmek yerine; üretimi ve üreteni özendirecek teşvikler verilmelidir” ifadelerini kullandı.

HABER MERKEZİ