Burdur İl Hıfzıssıhha Kurulu kararı doğrultusunda SGK İl Müdürlüğü de işyerlerinde vaka yayılımlarını engellemek için izleme ve eğitim ekibine dahil edildi. Öte yandan, Aile Hekimlerince köylerde gezisi sağlık hizmeti verilmesi kararlaştırıldı

Koronavirüsle mücadelede karar mekanizması olan Burdur İl Hıfzıssıhha Kurulu, hastalığın yayılımını engellemek için önemli kararlar aldı. Koronavirüs yayılımında büyük artış görülen işyerlerini kontrol altına almak adına Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler İl Müdürlüğü, Sağlık Müdürlüğü ve faaliyet alanına göre ilgili müdürlük çalışanlarından oluşan izleme değerlendirme ve eğitim ekibine Sosyal Güvenlik İl Müdürlüğü ekibi de dahil edildi. İzleme, değerlendirme ve eğitim ekibinin çalışmaları hakkında, “18.10.2020 tarih ve 114 sayılı Hıfzıssıhha Kurul Kararının 6. maddesinde “Özellikle mermer ocakları, fabrikalar gibi fazla sayıda kişinin çalıştığı işletmelerde pozitif vaka görüldüğünde iş yeri ortamında hızlı yayılım olduğu, yayılımın işyeri ile sınırlanamayıp çalışanların hanelerine de taşındığı görülmektedir. Bu nedenle söz konusu işletmelere ruhsat vermeye yetkili kurum, Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler İl Müdürlüğü, Sağlık Müdürlüğü, faaliyet alanına göre ilgili müdürlük çalışanlarından izleme değerlendirme ve eğitim ekibi oluşturularak İş yerlerinin ziyaret edilmesine, işveren/işveren temsilcisi ve işletmenin iş sağlığı güvenliği sorumlusu ile birlikte ilgili rehberler doğrultusunda alınması gereken tedbirlerin planlanması” kararı alınmış olup izleme değerlendirme ve eğitim ekibine Sosyal Güvenlik İl Müdürlüğünden de temsilci eklenmesine karar verilmiştir” bilgisi paylaşıldı.
KÖYLERDE GEZİCİ SAĞLIK HİZMETİ VERİLECEK
Öte yandan kararlar doğrultusunda Aile Hekimleri tarafından haftada iki kez gezici sağlık hizmeti verilerek, köylerdeki yayılımın önüne geçileceği belirtildi.

Hayal GİRİŞİM