Slogan: Afete Hazır Birey, Afete Hazır Toplum, Afete Hazır Burdur!

1-7 Mart Deprem Haftası dolayısıyla Cumhuriyet Meydanı’nda etkinlik yapıldı. Afetlere yönelik farkındalık oluşturmak amacıyla düzenlenen etkinlik kapsamında, AFAD tarafından açılan stantta vatandaşlara uyarı broşürleri dağıtıldı. Etkinlikte ayrıca, AFAD Burdur İl Müdürlüğü ile Burdur İl Milli Eğitim Müdürlüğü arasında imzalanan protokol uyarınca öğrencilere yönelik düzenlenen resim ve slogan yarışmasında dereceye giren öğrenciler ödüllendirildi.  Etkinlikte, afet bilincinin geliştirilmesine yönelik yapılmakta olan ve yapılacak olan eğitimlerin önemine dikkat çekildi. Gelecek neslin afet bilinciyle yetiştirilmesinin önemine vurgu yapıldı.

EĞİTİMLER TAMAMLANACAK
Etkinlikte yaptığı konuşmasında AFAD Burdur İl Müdürü Yasin Tokgöz, “Öncelikle dün Bitlis Tatvan’da hayatını kaybeden 8. Kolordu Komutanımız Korgeneral Osman Erbaş ve silah arkadaşlarına Cenabı Hak’tan rahmet diliyorum. Yaralı askerlerimize de acil şifalar diliyorum. Milletimizin başı sağ olsun.
1-7 Mart Deprem Haftası etkinliklerinde ilimizde afetlere karşı farkındalık oluşturmak amacıyla bir farkındalık programı icra ediyoruz. 2021 yılı afet bilinci eğitimi yılı olması itibariyle daha önce de milli eğitim müdürlüğümüzle birlikte bir protokol imzalamıştık. İlimizde öğrencilerimizin eğitimini beraber koordineli bir biçimde gerçekleştirmeye başladık. Bu kapsamda da öğrencilerimize farkındalık olması amacıyla resim ve slogan yarışması icra ettik. Yarışma sonucunda öğrencilerimize, huzurlarınızda hediyelerini takdim ettik.  Afetler ülkemizin, ilimizin bir gerçeği. Amacımız, afete hazır birey, afete hazır toplum, afete hazır Burdur sloganı kapsamında vatandaşımıza temel afet bilincini vermek. Bu kapsamda, bunun en önemli ayağını da Milli Eğitim Müdürlüğümüz ortak paydaş kurumu olarak bizlere çok yardımcı oluyorlar. Kendilerine çok teşekkür ederim. Öğrencilerimizin tamamına bu yıl inşallah eğitim vermeyi planlıyoruz. Gerek EBA TV üzerinden gerek Zoom programı üzerinden. Okullarımız açılırsa da birebir tatbikat ve eğitimlerle temel afet bilinci eğitimi yılı kapsamında okullarımızda eğitimlerimizi tamamlayacağız” dedi.
“YENİ NESİL AFET BİLİNCİYLE YETİŞECEK”
Afet bilincinin geliştirilmesine yönelik yaptığı konuşmasında İl Milli Eğitim Müdürü Emre Çay, “AFAD İl Müdürlüğümüzün yapmış olduğu ve yapacağı bütün çalışmalarda biz Milli Eğitim olarak gereken neyse bir paydaş olarak kendimizi görüyor ve her zaman desteğe hazır olduğumuzu ifade etmek istiyorum. Az önce Sayın Müdürümüzün de ifade ettiği gibi tabi afet bilinciyle yetişen bir nesil bundan sonra oluşabilecek. Yine Allah korusun tabi olmasın ama afetler hayatımızın bir gerçeğidir, bunlarla ilgili farkındalık oluşturan bu etkinliğin faydalı olacağına ben inanıyorum. Böyle bir neslin yetişmesinde de fayda olacağını düşünüyorum. Çünkü geçmiş dönemlerde bu eksiklikleri maalesef yaşadık.  Dün akşam maalesef helikopter kazasında kaybettiğimiz şehitlerimize de Allah’tan rahmet diliyorum. Milletimizin başı sağ olsun. Gerçekten acımız çok büyük. Bu anlamda Allah geride kalanlara, ailelerine de sabırlar versin. Bu günkü bu etkinliğimizde ilimiz için, çocuklarımız için, gençlerimizi için faydalı olmasını temenni ediyorum” dedi.

Mine KAYA