Başkan Minas, “… Her Türlü Direniş ve Karşı Duruşu Yasalar Çerçevesinde Göstereceğimizi Göller Gönüller Diyarı Burdur’umuzdan Hep Birlikte Haykırıyoruz”

Atatürkçü Düşünce Derneği Burdur Şubesi tarafından ‘Andımızın Kaldırılmasına Tepki’ konulu basın açıklaması yapıldı. Cumhuriyet Meydanından düzenlenen basın açıklamasına CHP Burdur İl Başkanı İzzet Akbulut, TBMM İdare Amiri ve CHP Burdur Milletvekili Dr. Mehmet Göker, Belediye Başkanı Ali Orkun Ercengiz, CHP Merkez İlçe Başkanı Serkan Şimşek, teşkilat başkanları, ADD Burdur Şube Yönetimi katıldı. Açıklamanın ardından ADD Burdur Şubesi Başkanı Ümran Minas’ın önderliğinde ‘Andımız’ okundu.

“ANDIMIZ KALDIRILAMAZ”

ADD Burdur Şubesi Başkanı Ümran Minas yaptığı açıklamada; “Andımızın kaldırılması girişimi anayasamıza aykırıdır ve bir küresel projedir… Bunu reddediyoruz. Küresel güçler ve tetikçileri,30 Ekim 1918 tarihinde imzalanan Mondros Ateşkes Antlaşması ile topraklarımızı işgal etmeye başlamıştır. Büyük Atatürk önderliğinde Anadolu’nun onurlu insanları, bu işgale karşı tüm dünyaya örnek oluşturacak bir bağımsızlık savaşı vermiş ve Türkiye cumhuriyeti Devletini kurmuştur. Bir, Ulus devlet olan Türkiye cumhuriyeti Türk ulusu şemsiyesi altında topladığı Anadolu insanını Andımız ile bir ve bütün tutmayı amaçlamıştır. Fakat bu durum ülkemiz topraklarında gözü olanları her daim rahatsız etmiştir. Ama maalesef ki içimizden çıkan işbirlikçilerin andımızı kaldırma çabaları son dönemde hız kazanmıştır. Son olarak da 2018 yılında Danıştay 8. dairesi bu konuya son noktayı koyarak “andımız kaldırılamaz” demiştir. Milli Eğitim bakanlığını bu konu çok rahatsız etmiş olmalı ki, Danıştay 8. dairesi kararına itiraz etmiştir. Bunun üzerine Danıştay üst kurulu söz konusu kararı iptal etmiştir. Bu bağlamda andımız artık Türkiye Cumhuriyeti Devletinin okullarında okunamayacaktır. Aynı şekilde devlet madalyalarında ki Atatürk kabartması da çıkartılacaktır. Kısacası tüm bunlarla Büyük Atatürk’ün kurduğu cumhuriyetin özünde ve şeklinde artık Atatürk olmayacak denmektedir. Atatürk’süz Cumhuriyet bizlere dayatılmaktadır. Bizlerse bunu asla kabul etmiyoruz… Andımız, çocuklarımızın ve bizlerin varlığına, ulusal bağımsızlığımıza anlam kazandıran, güzel ülkemize aidiyet ve sahip çıkma duygularını pekiştiren bir değerimizdir. Bu değeri kaldırmak ulusal benliğimizin temel taşlarıyla oynamaktır. Bunun farkındayız ve bunun oynamaktır. Bunun farkındayız ve bunun için her türlü direniş ve karşı duruşu yasalar çerçevesinde göstereceğimizi göller gönüller diyarı Burdur’umuzdan hep birlikte haykırıyoruz. Yeni Türkiye teraneleriyle ülkemiz üzerinde oynanan oyunlar asla karşılık bulmayacaktır… Biz buradan Milli Eğitim Bakanlığını şu sorularımızı cevaplamaya davet ediyoruz: Andımızda geçen Türküm, doğruyum çalışkanım, Ey büyük Atatürk, Ne Mutlu Türküm Diyene gibi sözlerden hangisi sizi rahatsız etmiştir? Varlığım Türk varlığına armağan olsun cümlesi size neyi çağrıştırmaktadır? Size göre kimin açtığı yolda ve gösterdiği hedefte yürünmesi sakıncalıdır?  Bu soruların cevaplarını bulamayacağınızı elbette biliyoruz. Sizde biliniz ki içinizden her ne geçiriyorsanız o cevapların Türk milleti olarak gözümüzde hükmü yok. Andımızı en yüksek sesimizle okumaya ve okutmaya bizler devam edeceğiz.  Tıpkı şimdiki gibi…” Dedi. Açıklama, katılımcılar tarafından ‘Andımızın’ okunmasıyla sona erdi.

Mine KAYA