Burdur İl Sağlık Müdürlüğü’nde Görevli 10 Kadın Sağlık Personele ‘Ambulans Sürüş Eğitimi’ Verildi

Sağlık Bakanlığı Burdur İl Sağlık Müdürlüğü’nde görevli Acil Tıp Teknikeri ve Teknisyeni  (ATT/ Paramedik) sağlık personeline Ambulans Sürüş Teknikleri Eğitimi (ASTE) verildi.  Burdur Tren garının yanındaki fidan pazarında 24 Mart 2021 tarihinde başlayıp, 26 Mart 2021 tarihinde sona eren eğitimlere Burdur Merkez ve ilçelerdeki sağlık kurumlarında görev yapan 10 kadın ATT personeli katıldı.  Piste konulan dubalar arasından manevra, durma, geri geri gelme, park etme, belirli dar alana güvenli bir şekilde yanaşma eğitimlerini aldıkları görüldü. Güvenli ve hızlı sürüş eğitimleri ise renkli görüntülere sahne oldu.  Olası acil sağlık hizmetine yerine getirmenin provasının yapıldığı sürüş eğitimlerinde direksiyon başına çıkan kadın sağlıkçılar büyük beğeni aldı. Uzman eğitmenler gözetiminde ASTE eğitimlerine katılan Ceyda Nur Uysal, Özge Çoban, Emine Tarakçı, Ayşe Günel, Seda Korkmaz, Aynur Evcil, Meryem Bülbül Ula, Yeliz Akbulut, Şeyda Yavuz, Şerife Demircan’a eğitimlerin sonunda sertifikalarının verileceği bildirildi.

BURDURLU SAĞLIKÇILAR MEMNUNİYETLERİNİ DİLE GETİRDİ

Eğitimler sırasında Çağdaş Burdur Gazetesi Muhabirimize röportaj veren Burdur Karamanlı ilçesi 1 Nolu Acil Sağlık Hizmetleri İstasyonu’nda Acil Teknikeri olarak görev yaptığını belirten Şeyda Yavuz; “Sağlık Bakanlığımız tarafından verilen Ambulans Sürüş Teknikleri Eğitimi’ne bizde katıldık. Teşekkür ediyorum” dedi. Burdur Gölhisar İlçesi 2 Nolu Acil Sağlık Hizmetleri İstasyonunda Paramedik olarak görev yaptığını söyleyen Ceyda Nur Uysal; “Acil Paramedikler olarak zaten mesleğimizin yanında sürücülükte yapmaktayız.  Sağlık Bakanlığımız tarafından verilen Ambulans Sürüş Teknikleri Eğitimi’ne bu yıl bizde katılarak sürücülüğümüzü belgelendirme fırsatını bulduk. Bakanlığımıza bu fırsatı sağladığı için teşekkür ediyoruz” sözlerine yer verdi.

HASTALARA ERİŞİM, DAHA HIZLI VE DAHA GÜVENLİ OLACAK

Gazetemiz Muhabirinin sorularını yanıtlayan Burdur İl Sağlık Müdürü Reha Sermed Aygören; “Bu tür faaliyetlerimiz ambulansların daha etkin kullanımında faydası olacaktır. Hastalara erişim, daha hızlı ve daha da kolay, daha güvenli olmanın yanı sıra vatandaş memnuniyetini de artıracağına inanıyoruz” diye konuştu. Eğitimlere katılan sağlık personelini tebrik etti, başarılar diledi.

 Halil İbrahim Kara