Yüz Felci Nedir?

Yüzdeki mimik kaslarına beyinden uyarı getiren fasiyal sinir liflerinin çeşitli nedenlerle hasar görmesi sonucunda yüzde hareket kaybı gelişmesine yüz felci denir.

Yüz felci aniden ortaya çıkabileceği gibi belli bir zaman dilimi içerisinde aşamalı olarak da gelişebilir.

Yüzümüzde bulunan mimik kaslarının hareket etmesini sağlayan biri fasiyal adını verdiğimiz yüzün sağ yanına, biri sol yanına giden iki tane sinir vardır.

Bu sinirler kulak kemiği içersin de devam eder ve kulak arkasındaki küçük bir delikten çıktıktan sonra, sağdaki yüzün sağ yarısına, soldaki sol yarısına gider.

Bu sinirler yüzümüzde alın, kaş, göz kapağı, burun, dudağı ve hareketlerini sağlar. Ayrıca bu sinirler tükürük bezi, gözyaşı bezi ve dilin ön bölümüne giden dallara da sahiptir.

Eğer bu sinir enfeksiyon, travma gibi nedenlere bağlı hasar görmüşse, hasarın derecesine göre yüzün o yarısındaki mimik kasları ya hiç çalışmaz yada kısmen çalışır.

Yüz Felci Neden Olur?

Hastaların çoğunda soğuk ve rüzgara maruz kalma hikayesi vardır. Yüz felci çok hızlı gelişir. Çoğu hasta sabah uyandığında, aynanın karşısına geçince yüzlerinin kaydığını fark eder.

Kulak arkasında hissedilen ağrı öncü bir bulgu olabilir.

Yüz kaslarının çalışmamasına bağlı, yüzün bir yarısında dudakta kayma, göz kırpamama, konuşma zorluğu gelişir. O taraf gözde sürekli göz yaşarma sorunu yaşanır.

Tat alma bozulabilir. Metalik bir tat şikayeti oluşur.

Görülme sıklığı binde 2 civarındadır. Yaş önemli bir faktördür. Çocukluk yaşında oldukça nadir görülür.

Bazı metabolik hastalıklarda örneğin şeker hastalığında görülme sıklığı 4 kez daha fazladır.

Gebeliğin son üç ayı yüz felci için dikkat edilmesi gereken bir dönem olarak kabul edilir.

Bağışıklık sisteminin bozulduğu, vücut direncinin düştüğü durumlar hastalığın görülme sıklığını arttırır.

Soğuğa maruz kalma, enfeksiyonlar, yorgunluk, uykusuzluk, stres, beslenme bozukluğu bu gibi durumlar hastalığın ortaya çıkmasına neden olabilir.

Yüz Felci Tedavisi

Erken dönemde ilaç tedavisi düzenlenir. 14. gün fizik tedavi ve rehabilitasyon başlanmalıdır.

Eğer tedavi gecikirse mimik kaslarında zayıflama olur ve yüzdeki şekil bozukluğu kalıcı bir hal alabilir.

Soğuk havalarda baş – boyun bölgesini koruma ve sıcak tutma unutulmamalıdır. Gözler hastalık süresince tam kapanmadığından, suni gözyaşı damlaları, uyku sırasında göz bandı kullanılmalıdır.

Nadiren ağır seyreden vakalarda cerrahi girişim gerekebilir.

Yüz felcinde Fizik tedavide çeşitli cihaz uygulamaları ve egzersizler yapılmaktadır. Özellikle Yüksek Yoğunluklu Lazer tedavisi; sinir iyileşme hızını çok arttırdığından son yıllarda yüz felci tedavisinde kullandığımız ve çok başarılı sonuçlar aldığımız inovatif bir tedavi yöntemidir.

Yüz felcinde yapılması gereken tedavi yöntemleri, hastalık hakkında bilinmesi gerekenler ve alınacak önlemler için belirtilen iletişim kanallarından ulaşabilirsiniz.

FZT. OSMAN ACIKARA SİZLERE ŞİFALI GÜNLER DİLER…