TAGEM ile TSÜAB’ın destekleriyle hayata geçirilen, Antalya Batı Akdeniz Tarımsal Araştırma Enstitisü Müdürlüğü koordinatörlüğünde, Burdur İl Tarım ve Orman Müdürlüğü ile Tefenni İlçe Tarım ve Orman Müdürlüğü’nün iş birliğiyle yürütülen “Yerli ve Milli Tohumlarımızın Ulaşmadığı Çiftçi Kalmasın” projesi kapsamında ‘Tarla Günü’ etkinliği düzenlendi.

Tefenni İlçesi’nin Hüyük mahallinde 3 Ağustos Çarşamba günü yapılan ‘Tarla Günü’ etkinliğinde, araştırmacılar tarafından geliştirilen ve tescil ettirilen Yavuz ekmeklik buğday çeşidinin tanıtımı gerçekleştirildi. Tarım Danışmanı Selami Ermergen kontrolünde çiftçi Yusuf Ermergen’in arazisinde yapılan çalışmada Yavuz Çeşidinin yanısıra MV Nemere isimli yabancı orjinli ekmeklik buğday çeşidi ile bölgede kabul görmüş Kızıltan ve Çeşit 1252 makarnalık buğday çeşitleri de görüldü. Etkinlikte, Bahri Dağdaş Uluslararası Tarımsal Araştırma Enstitüsü Müdürlüğü adına tescilli ekmeklik buğday çeşidi Yavuz ile diğer çeşitlerin bulunduğu parseller gezildi. Üreticilere çeşitler hakkında bilgi verildi. 

Etkinliğe Tefenni Kaymakamı Tugay Cantürk, Burdur İl Tarım ve Orman Müdürü Vekili Erol Koç, Tefenni İlçe Tarım ve Orman Müdürü Vekili Sevgi Şimşek, Ziraat Bankası Müdürü Zuhal Coşkun, Burdur İl Tarım ve Orman Müdür Yardımcısı Vekili Ömer Cebeci,  Ak Parti İl Genel Meclis Üyesi Ömer Okatan,  Milliyetçi Hareket Partisi İlçe Başkanı Osman Padem, Tefenni Ziraat Odası Başkan Yardımcısı Mustafa Kılınç, İl-İlçe Tarım ve Orman Müdürlüğü personelleri, köy muhtarları ve üreticiler katıldı.

Haber Merkezi