AK Parti Burdur Milletvekilleri Yasin Uğur ve Bayram Özçelik, Burdur İlindeki seracılık verileri hakkında açıklamada bulundular.

“SERA İŞLETME SAYISI BAKIMINDAN TÜRKİYE DÖRDÜNCÜSÜYÜZ.

Burdur’da ilk seracılık faaliyetlerinin Bucak Çamlık ve Elsazı Köyleri ile Çeltikçi Bağsaray Köyü’nde başladığını belirten Burdur Milletvekilleri Yasin Uğur ve Bayram Özçelik, Çavdır’da Söğüt Ovasında Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Vakfının destekleri ile seracılık faaliyetlerinin başladığını daha Sonra Söğüt Ovasında Gelişerek ve Gölhisar Ovasında, Yusufça Ovasında, Sulama Barajı Tamamlanınca Kozağacı Köyümüz’de, Toplulaştırma ve Sulaması Tamamlanınca Tefenni ve Karamanlı Ovalarında, İnsuyu Ovasında ve Burdur Merkez Ovasında Seracılık Faaliyeti, Üretimi Artmıştır.2020 yılında yaklaşık 5500 dekar alanda seracılık üretimi devam ettiğini belirttiler.

Milletvekilleri Yasin Uğur ve Bayram Özçelik, TÜİK verilerine dayanarak yaptıkları açıklamada, Burdur ilimizde 2016 yılında 7.464 dekar olan sera varlığı, 2017 yılında 8.748, 2018 yılında 9.109, 2019 yılında 9.843, 2020 yılında ise 11.678 dekara ulaştı. 20 sera varlığımız özellikle 2010 yılından itibaren yılda ortalama 1000 dekar artış gösteriyor. 2020 yılı Örtü Altı Kayıt Sistemine göre, ilimizdeki sera varlığının %84’ü yani 9.766 dekarı, 1753 işletme altında kayda alınmıştır. Burdur’umuz sera işletme sayısı olarak Antalya, Mersin, Muğla illerinden sonra 4. sırada yer alıyor. ifadelerini kullandılar.

“YAYLA SERACILIĞINDA TÜRKİYE 1’İNCİSİYİZ”

İlk 3 ilin sahil kenarı olduğuna dikkat çeken Milletvekilleri Uğur ve Özçelik, “Türkiye genelinde 4. sırada yer alsak da yayla seracılığında Türkiye’de 1. sırada yer alıyoruz. Sera üretimimizin yaklaşık %95’ini domates oluşturuyor” sözlerini kullandılar.

“ÖRTÜ ALTI ÜRETİMİNE DESTEKLER SÜRÜYOR”

Örtü altı üretimi yapan çiftçilerin her zaman yanlarında olduklarının altını çizen Burdur Milletvekilleri Yasin Uğur ve Bayram Özçelik, “AK Parti Hükümetlerimiz, ilimizde örtü altı üretimi yapan çiftçilerimize diğer tarımsal desteklemelerin yanında (mazot-gübregibi) Bombus Arısı Desteği ve Örtüaltı Biyolojik/Biyoteknik Mücadele Desteği yapılmaktadır. 2020 yılında ilimizde 966 sera üreticisine 554 bin TL Bombus Arı Desteklemesi, 184 sera üreticisine 192 bin TL Biyolojik/Biyoteknik destekleme ödemesi yapılmıştır. İl ve İlçe Müdürlüklerimizce onaylanmış, Ziraat Bankası ve Tarım Kredi Kooperatifi tarafından verilen krediler ile yaptırdıkları sera projelerine % 50 düşük faiz uygulanmaktadır. AK Parti Hükümetlerimizin, bu kapsamda son 5 yıl içerisinde ilimizde 650 proje onaylanmıştır. Üreticilerimizden gelen hastalık ve zararlılar ile ilgili talepler İl Müdürlüğümüzce zaman kaybetmeden değerlendirilmekte, gerekli durumlarda anında Tarım Bakanlığımızın ilgili Enstitüleri ile irtibata geçilerek yetkililer tarafından yerinde kontrolünün yapılması sağlanmaktadır” dediler.

“ÖRTÜ ALTI ÜRETİMİ, DOMATES KALKINDIRIYOR”

Açıklamalarının ardından 2020 yılında Burdur ilinde bir dekar seradan elde edilen domates üretim ve gelir tablosunu paylaşan Milletvekilleri Yasin Uğur ve Bayram Özçelik, Temmuz ve Kasım aylarındaki ortalama domates kg fiyatı 1,72 TL olarak kayda alındı. 1 dekar seradan sezonda ortalama olarak 20.000 Kg domates alınıyor. 1 dekar serada üretimi yapılan domatesin geliri ise 34.400,00 TL, 1 dekar serada üretimi yapılan domatesin maliyeti 17.700,00 TL ve 1 dekar serada üretimi yapılan domatesin net geliri ise 16.700,00 TL olarak belirlendiğini söylediler.

HABER MERKEZİ