YARIN CUMHURBAŞKANI ve MİLLETVEKİLİ SEÇİMİ VAR

YARIN CUMHURBAŞKANI ve MİLLETVEKİLİ SEÇİMİ VAR

Burdur’da 204 bin 194 seçmen sandık başına gidecek. Burdur, Ağlasun, Altınyayla, Bucak, Çavdır, Çeltikçi, Gölhisar, Karamanlı, Kemer, Tefenni ve Yeşilova’da kurulacak 692 sandıkta Cumhurbaşkanlığı ve milletvekilliği seçimlerinde oyunu kullanacak.

 CUMHURBAŞKANLIĞI SEÇİMLERİNE 3 ADAY KATILIYOR

Yarın tüm ülke genelinde Cumhurbaşkanlığı ve 28’inci dönem milletvekilliği seçimleri yapılacak.  Yüksek Seçim Kurulu kararınca seçimler saat 08.00’da başlayacak, 17.00’da sona erecek. 

 Seçimlere 3 gün kala Memleket Partisi Genel Başkanı Muharrem İnce’nin Cumhurbaşkanı adaylığından çekilmesinin ardından aday sayısı 3’e düştü.  Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Kemal Kılıçdaroğlu ve Sinan Oğan, 14 Mayıs 2023 Pazar günü yapılacak Cumhurbaşkanlığı seçimlerine aday olarak katılacaklar.  Yüksek Seçim Kurulunun belirlediği ve basımı yapılan oy pusulasından Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan ilk sırada, Muharrem İnce ikinci sırada, Kemal Kılıçdaroğlu üçüncü sırada, Sinan Oğan dördüncü sırada yer alıyor.  Cumhurbaşkanlığı oy pusulaları önceden basıldığı için ikinci sırada yer alan Muharrem İnce adaylıktan çekildiği için oy alsa da geçersiz sayılacak.

KAÇ PARTİ SEÇİMLERE KATILACAK

Yüksek Seçim Kurulu (YSK) seçim saatlerini ve seçime girecek partileri de belirledi. Tüm yurtta oy vermenin 08.00-17.00 saatleri arasında olması kararlaştırdı. YSK, 14 Mayıs’taki seçimlere 36 siyasi partinin katılabileceğine karar verdi.

İŞTE SEÇİME KATILACAK 36 PARTİ

Adalet Birlik Partisi, Adalet Partisi, Adalet ve Kalkınma Partisi, Anavatan Partisi, Bağımsız Türkiye Partisi, Büyük Birlik Partisi, Büyük Türkiye Partisi, Cumhuriyet Halk Partisi, Demokrasi ve Atılım Partisi, Demokratik Sol Parti, Demokrat Parti, Emek Partisi, Gelecek Partisi, Genç Parti, Güç Birliği Partisi, Hak ve Özgürlükler Partisi, Halkın Kurtuluş Partisi, Halkların Demokratik Partisi, Hür Dava Partisi, İyi Parti, Memleket Partisi, Millet Partisi, Milliyetçi Hareket Partisi, Milli Yol Partisi, Saadet Partisi, Sol Parti, Türkiye Değişim Partisi, Türkiye İşçi Partisi, Türkiye Komünist Hareketi, Türkiye Komünist Partisi, Vatan Partisi, Yeniden Refah Partisi, Yenilik Partisi, Yeni Türkiye Partisi, Yeşiller ve Sol Gelecek Partisi, Zafer Partisi.

TBMM’YE KAÇ MİLLETVEKİLİ SEÇİLECEK?

Türkiye Büyük Millet Meclisi (TBMM) resmi internet sitesi rakamlarına göre yarın (14 Mayıs 2023 Pazar) yapılacak 28’inci dönem milletvekili seçimlerinde 81 ilde 577 milletvekilim seçilecek.

BURDUR’DAN 3 MİLLETVEKİLİ SEÇİLECEK

Yarın yapılacak 28’inci dönem milletvekili seçimlerinde Burdur’dan 3 milletvekili seçilecek.

İŞTE BURDUR’DAKİ SİYASİ PARTİ MİLLETVEKİLİ ADAYLARI

AK PARTİ

1.SIRA Prof. Dr. Adem Korkmaz

2.SIRA Mustafa Oğuz

3. SIRA Volkan Mengi

CUMHURİYET HALK PARTİSİ (CHP)

1. SIRA İzzet Akbulut

2. SIRA Hülya Gümüş

3. SIRA Süleyman Erman

İYİ PARTİ

1. SIRA Faruk Erkan

2. SIRA Sefa Sönmez

3. SIRA Mehmet Yavaş

MİLLİYETÇİ HAREKET PARTİSİ (MHP)

1.SIRA Servet Olpak,

2. SIRA Andaç Özdemir

3. SIRA Esma Özdaşlı

BÜYÜK BİRLİK PARTİSİ (BBP)

1.SIRA Ufuk Kazancı

2.SIRA Bilal Aydın

3.SIRA Havva Ercan

YENİDEN REFAH PARTİSİ

1.SIRA Halil Asrav

2.SIRA Kadir Baybaş

3.SIRA Selçuk Güneş

VATAN PARTİSİ

1.SIRA Osman Erbil

2.SIRA İbrahim Kılınç

3.SIRA Nil Sevil Uçar

ZAFER PARTİSİ

1.SIRA Eray Ertürk

2.SIRA Mehmet Sergen Okçular

3.SIRA Mücahid Enes Şen

BURDUR’DA KAÇ SEÇMEN, KAÇ SANDIK VAR?

Burdur’da 204 bin 194 seçmen bulunuyor.

Burdur merkez ve  Ağlasun, Altınyayla, Bucak, Çavdır, Çeltikçi, Gölhisar, Karamanlı, Kemer, Tefenni ve Yeşilova’da 692 sandık kurulacak.

BURDUR’DAKİ SİYASİ PARTİ BAŞKANLARI YARIN YAPILACAK SEÇİMLER İÇİN NE DEDİ?

Ak Parti, CHP, MHP, İyi Parti, Deva Partisi, Gelecek Partisi, Saadet Partisi, BBP  ve Yeniden Refah Partisi Burdur İl Başkanları  14 Mayıs Pazar günü (yarın)  08.00-17.00 saatleri arasında  tüm ülke genelinde yapılacak Cumhurbaşkanlığı ve milletvekili seçimlerini ilişkin birer mesaj yayınladılar.

İŞTE MESAJLAR

Ak Parti Burdur İl Başkanı Mustafa Özboyacı:  “14 Mayıs 2023 Pazar  günü saat 08.00’da başlayıp, 17.00’da sona erecek Cumhurbaşkanlığı ve 28. dönem milletvekilliği genel seçimlerinin ülkemize, milletimize hayırlar getirmesini dilerim.” dedi.

 CHP Burdur İl Başkanı Mehmet Cevni: “Hafta sonu yapılacak olan seçimlerin, tüm ulusumuza hayırlı olmasını diliyorum. Dostluk, kardeşlik kazansın diyorum. Güzel, hayırlı dil kazansın. Kötü dil artık cezasını bulsun diyorum.” sözlerine yer v erdi.

 

Milliyetçi Hareket Partisi Burdur İl Başkanı Gültekin Oktay: “Yarın yapılacak Cumhurbaşkanlığı ve Milletvekili seçimlerinin ilimize ve milletimize hayırlar getirmesini diliyorum.”açıklamasında bulundu.

 

İyi Parti Burdur İl Başkanı Namık Kemal Özkan: “seçimler şimdiden hayırlı olsun. Tüm siyasi partiler birbirine saygılı bir seçim dönemi geçiriyor. Şehrimiz yapısı itibari ile son derece bir seçim dönemi geçiriyor. Hayırlı, uğurlu olsun.”dedi.

 

Saadet Partisi Burdur İl Başkanı Musa Sayar: “Seçimlerin ülkemize, ilimize hayırlara vesile olmasını diler, sükûnetli bir seçim geçmesini temenni ederim.” ifadelerine yer verdi.

 

 

Büyük Birlik Partisi Burdur Merkez ilçe başkanı Muhammet Taşkın: “Pazar günü yapılacak seçimler, huzur ve güvenlik içerisinde yapılmasını  öncelikle memleketimize, Burdur’a, Türkiye’ye hayırlı uğurlu olmasını dilerim. Bizler sahadayız, iddialıyız. Rabbim inşallah herkesin yolunu açık etsin” dedi.

 

Deva Partisi Burdur İl Başkanı Hakan Büyüktopbaş: “Pazar günü yapılacak seçimlerin tüm ülkemize hayırlı olmasını temenni ediyorum.” diye konuştu.  

Gelecek Partisi Burdur İl Başkanı Eşref Ural: “yarın yapılacak seçimlerin Türk demokrasisine, ülkemize, şehrimize hayırlı, uğurlu olmasını, huzurlu, barış, kardeşlik ve sükûnetle geçecek bir seçim geçmesini diliyorum. Milletin iradesi ne ise o iradeye hepimizin, kazananında da, kaybedenin de saygı duymasını bekliyorum.” dedi.

Yeniden Refah Partisi Burdur İl Başkanı Ercan Koğu: “Memleketimize milletimize hangisi hayırlı ise rabbin ona nasip etsin. Mevcut tüm milletvekili adaylarımıza başarılar diliyorum. Hangisi kazanırsa memleketimiz kazanmış olur. Burdur kazanmış olur. Hepsine başarılar diliyorum, Allah yardımcı olsun inşallah.”diye konuştu.

Halil İbrahim Kara