Bucak Orman İşletme Müdürlüğü tarafından geçtiğimiz yıl eylül ayında çıkan yangın sonucu zarar gören 28 dönüm alana, yeni ağaçların çıkması için tohumlar ekildi

21 Mart Dünya Ormancılık günü ve Orman Haftası kutlamaları kapsamında Bucak Orman İşletmesinde 2020 yılı eylül ayında yangın nedeniyle zarar ören alanda tohum ekim programı yapıldı.

Isparta Orman Bölge Müdür Yardımcısı Nuri Maraş ve Silvikültür ve Ağaçlandırma Şube Müdürü Ahmet Şahan’ın da katıldığı programa Bucak Kaymakamı Erol Tanrıkulu, Bucak Belediye Başkan Vekili, Bucak İşletme Müdürü Mustafa Ersoy, İlçe Protokolü, Bucak Basın mensupları, işletme personeli ve vatandaşlar katıldı. Program dolayısıyla bir konuşma yapan Bucak Kaymakamı Erol Tanrıkulu, ekilen tohumlardan yeni fidanlar çıkacağını ve önümüzdeki yıllarda bu sahanın yemyeşil olacağını, yanan ormanların küllerinden, yeniden doğarak, ormanların artacağını ifade etti.
Dünya Ormancılık Günü ve Orman Haftası Tohum Ekimi etkinliği, geçtiğimiz yıl 1 Eylül tarihinde saat 16.15’te başlayan yangın sonucu 28 dönüm ormanın zarar gördüğü alanda arazi hazırlıkları Bucak Orman İşletmesi tarafından tamamlanarak tohum ekimiyle gerçekleştirildi. Orman Genel Müdürlüğümüzün “Yanan Ormanların Küllerinden Doğuyor” sloganı ve yanan orman alanlarının aynı yıl içinde yeşillendirilmesi prensipleri doğrultusunda yangın sonrası hemen çalışmalara başlanarak arazi hazırlıkları tamamlandı. Sahanın aşırı taşlı ve eğimli olması nedeniyle makineli çalışmaya uygun olmadığı için, alanda kızılçam tohumu ekimi yapıldı. Bucak İşletme Müdürü Mustafa Ersoy, 2021 yılının yangınsız, kazasız bir yıl olması dileğinde bulunarak “Bu anlamlı günümüzde etkinliğimize teşriflerinizden dolayı tüm katılımcılara Şahsım ve İşletmem adına teşekkür eder, saygılar sunarım” dedi.  Tohum ekim programından sonra Bucak ilçe meydanında vatandaşlara 5 bin adet ücretsiz fidan dağıtımı yapıldı.

HABER MERKEZİ