Kanal 15 TV’de konuşan Burdur Belediye Başkanı Ali Orkun Ercengiz; “Çatı suyundan bahçe sulamasında özellikle bireysel müstakil evlerde vatandaşımız tercih edecek olursa biz onların içme suyu fatura bedellerinde indirim uygulayacağız” dedi

Burdur Belediye Başkanı Ali Orkun Ercengiz, Resmi Gazete yayınlanarak yürürlüğe giren  yağmur suyu depolamaları hakkında önemli açıklamalarda bulundu.  Kanal 15 TV ‘Gündeme özel Programında; “Resmi Gazete ’de yayınlanan,   Çevre ve Şehircilik Bakanlığı tarafından su kaynaklarının korunması maksadıyla 2 bin metre karenin üzerindeki parsellere yapılacak binalarda; ‘Yağmur suyu toplama sistemi’ zorunlu hale getirildi.  2 bin metre kareden küçük alanlara inşa edilecek yapılar için ise belediyelere yağmur suyu toplama sistemi  ‘Zorunlu kılma takdir yetkisi’ belediyelere verildi. Bu konuda düşünesiniz nedir?” soruyu yanıtlayan Burdur Belediye Başkanı Ali Orkun Ercengiz; “Resmi Gazete’de yayınlanmış olması yerel yönetim olarak bizim ellimizi güçlendiriyor. Zira biz bunu alacağımız meclis kararında yarın bir yaptırımı olması halinde İdari Mahkemeye gidildiğinde bozulabilme durumu olurdu. Ama bugün yasa ile önümüze konulduğunda bizim elimiz rahatladı. Bizim elimiz rahatladı derken; vatandaşa zulüm eden bir uygulamayı yürürlüğe geçirmek için değil. Suyumuzu daha etkin kullanmak,  vatandaşımızın su fatura bedellerini düşürmek. Bununla birlikte bir çok öneri de biz önümüzdeki günlerde meclisimize getireceğiz. 2 bin metrekarenin altındaki  (parsellere yapılacak binalar)  biraz keyfiyete bırakmış. Bizim inisiyatifimizde. Biz şöyle bir şey yapacağız. Çatı suyundan bahçe sulamasında özellikle bireysel müstakil evlerde vatandaşımız tercih edecek olursa biz onların içme suyu fatura bedellerinde indirim uygulayacağız. Birinci uygulama yöntemimiz bu. Bu teşvik edici olacak” dedi.

VERİMLİLİĞİ ARTIRMIŞ OLACAK

Bu uygulamanın verimliliği de artıracağını savunan Başkan Ercengiz; “Yani vatandaşımız bodrumu var ise bodrumuna koyacağız tankla, veya uygun bir alanda depolayacağını yağmur suyunu ile içme suyunu tüketmemiş olacak. İhtiyacı halinde kullandığı içinde toprak üzerindeki verimsizliği de görmemiş olacak. Verimliliği artırmış olacak. Bu önemli bir şey, ben Bakanlığın aldığı bu kararı sonuna kadar  destekliyorum. Elimden gelen neyse bununla ilgili çalışmayı yapacağım. Kayıp kaçakların önüne geçilmesi için İller Bankası ile çalışmalarımız devam ediyor. Bunları ayrıntılı olarak belki 1 gün konuşabiliriz. Çünkü su çok önemli. Bakanlığın bu kararını kendi özelimize uygulayıp, Burdur’da bunu hayata geçirmeyi planlıyoruz” diye konuştu.

EVLERDE AZ SU KULLANILMASINI SAĞLAMAK MUSLUK APARATI DAĞITILACAK

DAHA AZ SU İLE DHA ÇOK İŞ YAPILMASINA OLANAK SAĞLANACAK

Su tassarufu da dikkat çeken ve buy  yönde yapılan çalışmalardan da bahseden başkan Ercengiz;  Burdur Belediye Başkanı Ali Orkun Ercengiz; “Burdur havzasında su kaçıyor. Su bitiyor. Suyumuzu doğru kullanmaksak tarım da bitecek. Çünkü tarım yapacak su bulamayacağız bölgede. Ben bunu çok önemsiyorum. Bizim önümüzdeki süreçte masaya yatırmamız gerek, bölgenin bitki deseni seçiminden, hayvancılık politikalarına varıncaya kadar. Yerelde su kullanımı bakın, yanımda getirdim. Bu ne diyeceksiniz? İstanbul Büyükşehir Belediyesi bunu vatandaşlarına dağıttı. Musluğa takılan küçük bir aparat. Suyu daha tazyikle akıtıyor. Biz bunları vatandaşımıza dağıtarak, daha az su ile daha fazla iş yapılmasını sağlayacağız. Belki belediye olarak en büyük gelir kalemlerimizden biri tanesi su satıyoruz. Buradan kayba uğrayacağız ama; bizim için asıl kayıp suyu kaybetmek.  Bunun için bir çalışma yaptık. Vatandaşımıza ücretsiz olarak süzgeç aparatlarını dağıtacağız. Suyumuzu daha etkin kullanabilmemiz için” dedi.

Halil İbrahim Kara