Türkiye genelinde, çocuk istismarını önlemek amacıyla yapılanan Saadet Öğretmen Çocuk İstismarı İle Mücadele Derneği (UCİM), Burdur’da da güçlenebilmek için gönüllüleri destek olmaya bekliyor. UCİM Burdur İL Koordinatörü Zeynep Türe, yaptığı yazılı açıklama ile çocuk istismarına karşı diğer illerde olduğu gibi Burdur’da da mücadele etmek için bu konuda duyarlı olan bütün vatandaşları, kamu kurum ve kuruluşlarını UCİM ile işbirliği yapmaya davet etti.
“VATANDAŞLARIMIZI DESTEK OLMAYA BEKLİYORUZ”
UCİM’in ülke genelindeki amacı ve çalışmaları hakkında bilgi veren UCİM Burdur İl Koordinatörü Zeynep Türe, ‘Çocuklar vatandır, çocuklarımızı korumalıyız’ sloganından hareketle yola çıktıklarını belirterek, “2014 yılında Genel Başkanımız Saadet Özkan’ın görev yaptığı bir köy okulunda, okul müdürünün 6 kız çocuğuna yönelik istismarını fark etmesi ve durumu yargıya taşıması ile yapılanmamız başladı. Derneğin temelleri ise 2017 yılında Mersin’de atıldı. Burdur yapılanmasını ise 2020 yılı Ağustos ayında tamamladık. Çocuk istismarına karşı diğer illerde olduğu gibi Burdur’da da mücadele etmek için bu konuda duyarlı olan bütün vatandaşlarımızı, kamu kurum ve kuruluşlarımızı UCİM ile işbirliği yapmaya davet ediyoruz” dedi.
“ÇOCUKLARIMIZI KORUMAK HEM HUKUKİ HEMDE BİREYSEL BİR GÖREVDİR”
UCİM’in Burdur Koordinatörlüğüne bağlı birimlerinde yapılan çalışmalarda, bugüne kadar tek istismar davası görüldüğünü, çocuğun yanında olarak suçlunun en ağır cezayı alması için gönüllülük esasıyla bu davalara müdahil olduklarını dile getiren Türe, “Karamanlı ilçemizde takibini yaptığımız 27 Kasım 2020 tarihinde karara bağlanan istismar davasında cinsel istismar suçundan sanık, 19 yıl 7 ay hapis cezası ile cezalandırılmıştır. ‘Çocuklar Susmayacak UCİM Yanlarında Olacak’ diyerek çıktığımız bu mücadelede, güçlü çocuklar yetiştirmek için ailelere ve çocuklara ücretsiz farkındalık eğitimleri verilecek. Toplum olarak çocukları korumak bizlerin hem hukuki hem de bireysel görevidir. Çocuklarımız için verilen bu mücadelede yer almak, eğitimlerimizden ve diğer faaliyetlerimizden haberdar olmak için ücretsiz bir şekilde www.ucim.org.tr adresinden gönüllü olabilirsiniz” şeklinde konuştu.
“TÜRKİYE GENELİNDE BAŞARILARA İMZA ATTIK”
Türe, dernek ve derneğin Türkiye genelindeki faaliyetleri hakkında şu bilgileri de yer verdi; “Mücadelemizin meşalesi İzmir’de, 2014 yılında Genel Başkanımız Saadet Özkan’ın görev yaptığı bir köy okulunda, okul müdürünün 6 kız çocuğuna yönelik istismarını fark etmesi ve durumu yargıya intikal ettirmesine dayanmaktadır. Öğretmenimizin haklı savaşında, Cumhuriyet tarihinin en ağır cezalarından biri verilerek, sanık 82 yıl 6 ay hapis cezasına çarptırılmıştır. Saadet Öğretmen, bu çabası ile yurt içinde çocuk istismarı konusundaki farkındalığı zirveye taşıdığı gibi 2017 yılında, Amerikan Başkanı Donald Trump’ın eşi Melania Trump’ın elinden ‘Uluslararası Kadın Cesaret Ödülü’ de almıştır” dedi.
“58 İL’DE AKTİF YAPILANMA 50 BİN ÜYE”
Bugün ise Genel Başkanları Saadet Özkan ve Genel Başkan Yardımcısı Yücel Ceylan öncülüğünde, çocuklar için mücadele eden Derneğin, 3. Yılında, Türkiye topraklarında kısa sürede köklü bir sivil toplum hareketine dönüştüğünü aktaran Türe, “Derneğimizin 2020 Aralık ayı itibariyle 58 ilde aktif yapılanması bulunurken 23 ilde ise yapılanma süreci devam etmektedir. UCİM, Aralık 2020 tarihi itibariyle 50.000’i aşkın gönüllü üyesi ile yurdumuzun dört bir yanında çocuk ihmal ve istismarı ile mücadele etmektedir” diye konuştu.
“HEDEFİMİZ ÇOÇUK İSTİSMARININ ÖNÜNE GEÇMEK”
UCİM’in genel olarak amacının, bireyin doğum öncesinden başlayarak tüm gelişim evrelerinde sağlıklı bir biçimde yetişmesini sağlamak olduğunu, her nevi fiziksel, duygusal ve cinsel istismar ile her türlü ihmalden korumak ve önlemek olduğunun altını çizen Türe, “Bu kapsamda istismara maruz kalmış çocuklarımıza hukuki destek ve rehabilitasyon desteği vermek; toplumu bilinçlendirme eğitimleri ile çocuk istismarının önüne geçmektir. 500’ü bulan davaya müdahil olarak, ihmal ve istismara maruz kalmış çocuklarımız ve ailelerinin yanında yürümeye devam etmektedir. Çocuk ihmali ve istismarında koruyucu ve önleyici farkındalık çalışmalarının bilincinde olan UCİM tarafından; uzman kadrosuyla 10.000’in üzerinde çocuğa mahremiyet eğitimi, 50.000’in üzerinde ebeveyne bilinçlendirme semineri ve 100.000’in üzerinde üniversite öğrencisine farkındalık eğitimi verilmiştir” dedi.
SEZSİZ KALMA İHBAR ET
Son olarak, bir istismar vakasıyla karşılaşıldığında, ihbarda bulunmanın herkesin görevi sorumluluğu olduğunu hatırlatan Türe, açıklamasını şu şekilde sonlardırdı, “Bu süreçte, istismara maruz kalan çocuğun ve ailesinin yanında olabilmemiz için www.ucim.org.tr’den ihbar formunu doldurarak ya da (0324) 331 18 18 nolu ihbar hattımızdan destek alabilirsiniz. Susma, saklama, istismara sesiz kalma, İHBAR ET!”

HABER MERKEZİ