Karaismailoğlu, “Türksat 5A haberleşme uydumuzu bu ayın sonlarına doğru uzaya gönderiyoruz. Türksat 5A, Türksat 5B ve Türksat 6A’nın devreye girmesiyle birlikte, 6 haberleşme uydumuzla uzayda çok daha güçlü olacağız. Türkiye’yi haberleşme uydusunu üreten on ülke arasında yer almasını sağlayacak” dedi

Ulaştırma ve Altyapı Bakanlığımız tarafından Eylül 2021’de 12’ncisi düzenlenecek Ulaştırma ve Haberleşme Şurası’na dair ilk tanıtım bugün Ulaştırma ve Altyapı Bakanımız Adil Karaismailoğlu tarafından İstanbul’da gerçekleştirildi. Karaismailoğlu, basına açıklamalarda bulundu. Atılımcı, inovatif ve planlı ulaştırma ve altyapı geleneğine sahip olan Türkiye’nin 18 yılda mühendislik açısından dünya ölçeğinde çok sayıda projeyi hayata geçirdiğine vurgu yapan Bakanımız Karaismailoğlu, Türksat 5A haberleşme uydumuzun bu ayın sonlarına doğru uzaya gönderileceğini anımsattı.

“GELECEK YILLARIN ULAŞTIRMA VE İLETİŞİM HARİTASINI TASARLAYACAĞIZ” 

Yük, insan ve veri ulaştırmada değişen ihtiyaçlara ve dünya sathında kurulan yeni oyuna, planlı ve akılcı bir yaklaşım getirmek durumunda olunduğunu belirten Bakanımız Karaismailoğlu, şu şekilde devam etti:  “Gelecek yılların ulaştırma ve iletişim haritasını tasarlayacağımız, açığa çıkmamış ihtiyaçların belirleneceği, ülkemizin ulaştırma ve altyapı politikalarına yön verecek Ulaştırma ve Haberleşme Şurası hazırlıklarına bugünden itibaren ivme kazandırıyoruz. Şura, Kamu, özel sektör, sivil toplum kuruluşları, üniversiteler ile yurtdışından sektöre yön veren kuruluşların üst düzey temsilcilerini, kısaca sektörün tüm paydaşlarını bir araya gelmesine ve doğru adımların atılmasına vesile olacak.  Şûramız, Atatürk Havalimanı Dış Hatlar Yerleşkesinde 6-7- 8 Ekim 2021 tarihlerinde 3 gün boyunca sürecek. Demiryolu, Haberleşme, Denizyolu, Havayolu ve Karayolu başlıkları altında Sektör Çalışma Grupları oluşturulacaktır.”

 “ŞURA SONUNDA ‘TÜRKİYE ULAŞTIRMA POLİTİKA BELGESİ’ ORTAYA ÇIKACAK” 

“Şûra’nın başlıca hedefleri; Türkiye’nin ulaştırma ve haberleşme sektörlerinde stratejik hedeflerinin belirlenmesine katkı sağlamak. Sektörün dünyayla eş zamanlı gelişimine katkıda bulunmak. Çözüm bekleyen hususlarla ilgili öneriler getirmek. Covid-19 sonrası küresel tedarik zincirlerinin yeni standartlarını belirlemek. Ulusal ve uluslararası paydaşlarla aramızdaki iş birliğini güçlendirmek, olarak belirlenmiştir. Bu konu başlıkları altında sektör çalışma gruplarının son halini verecekleri raporlar ile ‘Türkiye Ulaştırma Politika Belgesi’ ortaya çıkacaktır.”

“TÜRKİYE, HABERLEŞME UYDUSUNU ÜRETEN ON ÜLKE ARASINDA YER ALACAK” 

Türksat 5A haberleşme uydumuzun bu ayın sonlarına doğru uzaya gönderileceğini de anımsatan Bakanımız Karaismailoğlu; Türksat 5A, Türksat 5B ve Türksat 6A’nın devreye girmesiyle birlikte, 6 haberleşme uydumuzla uzayda çok daha güçlü olacağımıza vurgu yaptı. Karaismailoğlu, “Türksat 5B’nin uydu seviye testlerine başladık. 5A’yı da 2021 yılının ikinci çeyreğinde fırlatacağız. Türkiye’yi haberleşme uydusunu üreten on ülke arasında yer almasını sağlayacak. Türksat 6A’nın, TUSAŞ Uzay Sistemleri Entegrasyon ve Test Merkezi’nde TÜRKSAT mühendislerimizin da katılımı ile üretim ve entegrasyonu sürüyor. 6A’yı da 2022 yılında uzaya göndereceğiz” dedi.

HABER MERKEZİ