Flaş Haber Yeni

TÜRK MUTFAĞI HAFTASI’NDA BUGÜN

BURDUR SU BÖREĞİ VE TARHANA ÇORBASI TANITILDI

Cumhurbaşkanlığı himayelerinde, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın eşi Emine Erdoğan’ın öncülüğünde Kültür ve Turizm Bakanlığı’nca Burdur’da da kutlanan Türk Mutfağı Haftası etkinleri kapsamında  tarihi Bakibey Konağı’nda bugün  ilimizin yöresel ürünleri arasında yer alan ‘Su böreği’ ve ‘Tarhana Çorbası’ tanıtımı yapıldı. Hem tanıtım, hem de ikramın yapıldığı etkinlikler bugün saat 10.30’da başladı, 12.30’da sona erdi. 

BURDUR SU BÖREĞİ NASIL YAPILIR?

“Berberoğlu’nun Un’undan, Taşkapı Köyü’nün suyundan Bursüt’ün peynirinden yapılır!”

Kültür ve Turizm Burdur İl Müdürü İbrahim Emre Gürsoy ve bazı kurum müdürlerinin katıldığı programda Burdur Bakibey Konağı’n da  Burdur su böreğini annesi Ayşeli Oğuz ile birlikte yaparken Çağdaş Burdur Gazetesi Muhabirimiz Halil İbrahim Kara’ya röportaj veren Hünerli Eller Kadın Girişimciler Kooperatifi Başkanı Kadriye Ayan, Burdur usulü su böreği  Burdur Berberoğlu Un Fabrikası unundan,  Taşkapı Köyü’nün Suyu’ndan, Bursüt’ün peynirinden yapıldığını söyledi.  Toplam 16 katkılı yufkanın ortasına peynir ve maydanoz konulduğunu belirten Ayan,  önceden yoğrularak açılan yufkaların sıcak suda pişirildikten sonra siniye döşendiğini, her yufkanın üzerine isteğe göre Ayçiçek yağı ve tereyağı konulduğunu aktardı.

BURDUR SU BÖREĞİ

BURDUR TARHANA ÇORBASI NASIL YAPILIR?

Bir tencereye yeterince yağ, salça, biber, isteğe bağlı kıyma konarak kavrulur. Üzerine yeteri kadar tarhana ilave edilir.(Yaz aylarında un, nohut, yoğurt ve çeşitli baharatlar katılarak yoğurulur. Gölgede kurutulduktan sonra değirmende öğütülür. Un haline getirilir.)  Az süre kavrulduktan sonra, sıcak su ilave edilir ve kaynayıncaya kadar karıştırılır. Maharet tarhanayı hamurlaştırmadan çorba kıvamına getirmektir. Bir iki taşım kaynatıldıktan sonra sıcak olarak servis yapılır. Kaynama esnasında isteğe bağlı olarak kurutulmuş biber konur.

TÜRK MUTFAĞI HAFTASI KUTLAMALARINDA YARIN

Burdur Valiliği,  Burdur Mehmet Akif Ersoy Üniversitesi, Burdur Belediye Başkanlığı, Bucak Belediye Başkanlığı, Gölhisar Belediye Başkanlığı, Ağlasun Belediye Başkanlığı, Çeltikçi Belediye Başkanlığı, Burdur Ticaret ve Sanayi Odası ve Varollar Grup’un da katkı koyduğu Türk Mutfağı kutlama programı kapsamında bugün Burdur Cumhuriyet meydanında çeşitli etkinlikler gerçekleştirilecek. Olumsuz hava koşullarında etkinlikler Burdur Öğretmenevi Müdürlüğü’ne kaydırılacak. Saat 10.30 – 12.30 saatlerinde arasında yapılması öngörülen etkinliklerde Sakal Çarpan, Toros Yörük pidesi, un helvası, kahve, çay ve Burdur bisküvisi ikram edilecek.

25 MAYIS 2023 PERŞEMBE

25 Mayıs 2023 Perşembe günü saat 1.30- 12.30 saatleri arasında Burdur Cumhuriyet meydanında olumsuz hava koşullarında etkinlikler Burdur Öğretmenevi Müdürlüğü’ne kaydırılacak. Etkinlikler kapsamında  halka tarhana çorbası, göce, salep, çay ve Burdur bisküvisi ikram edilecek.

Halil İbrahim Kara