Türk Kadınlar Konseyi Derneği Burdur Şube Başkanı Gülcan Elduran, “İstanbul Sözleşmesi’nin feshi kadının onuruna indirilmiş bir darbedir” dedi

Türk Kadınlar Konseyi Derneği Burdur Şube Başkanı Gülcan Elduran, İstanbul Sözleşmesinin feshi hakkında yazılı basın açıklamasında bulundu. İstanbul Sözleşmesinin feshine tepki gösteren Başkan Elduran şöyle konuştu: “İstanbul Sözleşmesi ‘nin feshi kadına yönelik şiddetin bir türüdür. İstanbul Sözleşmesi’nin feshi kadının onuruna indirilmiş bir darbedir. Türk Kadınlar Konseyi olarak 62 yıldan bu yana kadının insanca yaşama hakkını savundu ve savunmakta, kadının onurunu ve gururunu koruması için çalışmakta olup, İstanbul Sözleşmesini, kadının çocuğun, yaşlının ve güvencesi olarak görmektedir. Bu sözleşme, kadınlar ile erkekler arasında de jure ve de facto ( hukuki ve fiili ) eşitliğin gerçekleştirilmesinin kadına karşı her türlü şiddetin önlenmesinde temel unsur olduğunun bilincine vardığımız bir sözleşmedir. Türkiye Cumhuriyeti adına 11 Nisan 2011 tarihinde imzalanan ve 10 Şubat 2012 tarihli ve 2012/2816 sayılı Bakanlar Kurulu Kararı ile onaylanan Kadınlara Yönelik Şiddet ve Aile İçi Şiddetin Önlenmesi ve Bunlarla Mücadeleye İlişkin Avrupa Konseyi Sözleşmesi’nin (İstanbul Sözleşmesi) imzalanmasından 11 yıl sonra 20.03.2021 tarih, 31429 sayılı Resmi Gazete 3718 sayılı kararda yayınlandığı üzere Türkiye Cumhuriyeti tarafından feshedilmesi talihsiz bir olaydır.

6284 Sayılı Ailenin Korunması ve Kadına Yönelik Şiddetin Önlenmesine Dair Kanun, İstanbul Sözleşmesi’nin iç hukukta düzenlenen uzantısıdır. Üzülerek belirtmeliyiz k,  bu sözleşmenin feshi şiddet mağdurları, aileleri ve Türk Kadınlar Konseyi Genel Merkezi ile Şubeleri tarafından esefle karşılanmıştır. 11 yıldır savunduğumuz İstanbul Sözleşmesi’ni savunmaya devam edeceğiz. Bu konuda Türkiye Büyük Millet Meclisi’ni duyarlı olmaya davet ediyoruz.”

HABER MERKEZİ

.