Toplum Destekli Şube Müdürlüğü ekipleri tarafından kent merkezinde çalışan kadınlara yönelik KADES tanıtım ve bilinçlendirme çalışması yapıldı.

Burdur İl Emniyet Müdürlüğü, Toplum Destekli Polislik Şube Müdürlüğü bilinçlendirme çalışmalarını sürdürüyor. Toplum Destekli Polisler, kent merkezinde çalışan kadınlara, İçişleri Bakanlığı tarafından kadına yönelik şiddetle mücadele çalışmaları kapsamında yürürlüğe konulan KADES Uygulaması tanıtım ve bilinçlendirme çalışması gerçekleştirdi. Toplum destekli polisler, kent merkezinde çalışan kadınları iş yerlerinde ziyaret ederek, KADES Uygulamasının nasıl kullanılacağını anlatarak, telefonlara uygulamanın indirilmesini sağladı. Çalışmada ayrıca kadınlara bilgilendirme broşürleri de dağıtıldı. Çalışma hakkında İl Emniyet Müdürlüğü sosyal medya hesabından yapılan paylaşımda, “TDP Şube Müdürlüğü görevlilerimiz vatandaşlarımızı bilgilendirmeye devam ediyor. Kadına karşı şiddetin önlenmesi amacıyla geliştirilen Kadın Acil Destek Uygulaması (KADES) tanıtılarak bilgilendirici broşür dağıtıldı. KADES varsa hayat var” ifadeleri kullanıldı.

KADES NEDİR?

Kadına yönelik şiddet vakalarına müdahale etmede uygulamaya koyulan KADES, vatandaşlar tarafından merak konusu olmaya devam ediyor. Mobil uygulama olarak kullanılan KADES, Emniyet Genel Müdürlüğü tarafından hazırlandı. Eşinden veya bir başkasından şiddet gören ya da şiddete maruz kalma ihtimali olan kadınlar, uygulama sayesinde Kadın Acil Destek İhbar Sistemi’ne ulaşabiliyorlar. KADES, kadınların ve çocukların maruz kaldığı şiddet, taciz gibi kötü eylemleri birazda olsun engellemek adına kullanıcılara sunulmuş resmi bir uygulamadır. KADES uygulaması, son yıllarda giderek artan kadına şiddet olaylarının önüne geçebilmek ve kadınlara yardım edebilmek amacıyla geliştirilmiş. Eşinden veya bir başkasından şiddet gören ya da şiddete maruz kalma ihtimali olan kadınlar, akıllı telefonları üzerinden yapacakları ihbarlarda hızlı bir şekilde bu iş için kurulan Kadın Acil Destek İhbar Sistemi’ne ulaşabiliyorlar.

KADES UYGULAMASI NASIL İNDİRİLİR?

Akıllı telefon kullanıcısı bir kadının, Google Play Store ve Apple Store uygulamasından indireceği “Kadın Destek Uygulamasını (KADES)”, T.C. Kimlik Numarasını girerek ve sonrasından EGM serverlarından gelen aktivasyon kodu ile aktif hale getirebileceği uygulama ile aile içi ve kadına yönelik şiddet mağduru kadınların acil durumlarda cihaz konum bilgisini açarak bir tuşla 155 Polis İmdat Acil Çağrı Merkezine ulaşarak, yardım çağrısının yapıldığı olay yerine en yakın ekip veya devriyenin sevk edilerek olaya müdahalesi sağlanacaktır.

Hayal GİRİŞİM