Burdur İl Emniyet Müdürlüğü Toplum Destekli Polislik Şube Müdürlüğü tarafından İçişleri Bakanlığı tarafından yürütülen UYUMA uygulaması tanıtımı, Burdur Halk pazarında gerçekleştirildi.

Burdur İl Emniyet Müdürlüğü Toplum Destekli Polislik Şube Müdürlüğü tarafından İçişleri Bakanlığı himayesinde Kaçakçılık ve Organize Suçlarla Mücadele Şube Müdürlüğü tarafından yürütülen, uyuşturucu ile mücadelede etkinliği artıran UYUMA Projesi telefon uygulamasıyla ilgili tanıtım çalışması yapıldı. Toplum Destekli Polisler, Burdur Halk Pazarında bilinçlendirme çalışması yaptı. Polisler, tezgahları tek tek ziyaret ederek pazarcıları ve pazara gelen vatandaşlarla görüştü. Broşür dağıtarak, UYUMA telefon uygulamasının nasıl kullanılacağı anlatıldı.

UYUMA PROJESİ NEDİR?
Uyuşturucu madde kullanımı tüm dünyada olduğu gibi ülkemizde de başta gençlerimiz olmak üzere toplumumuz açısından büyük tehlike arz etmektedir. Uyuşturucu ile etkin mücadelede kolluğun suç ile mücadelesi kadar, toplumumuzun bu konuda bilinçlendirilmesi de kaçınılmazdır.  Başta gençlerimiz olmak üzere vatandaşlarımızı bu konuda bilinçlendirmek amacıyla Emniyet Genel Müdürlüğü’nün tamamen yerli ve milli bir yazılımla gerçekleştirdiği, akıllı telefonlardan Google Play Store ve Apple sanal mağazalarından ücretsiz olarak temin edilebilen UYUMA Uygulaması aktif hale getirildi.

PROJENİN AMACI
UYUMA projesi, teknolojik imkânlar aracılığıyla uyuşturucu ile mücadelede vatandaş duyarlılığını oluşturmak, toplumsal sorumluluk bilincine uygun şekilde ve daha etkin hale getirmek suretiyle kalıcı ve güçlü bir mücadele ortamı oluşturmak amacıyla hazırlandı. Bu proje ile uyuşturucu suçlarına daha seri müdahale imkânı sağlanması hedeflenmiştir. Uygulamanın önemli özelliklerinden biri ise bildirim yapanın kimlik bilgilerinin kesinlikle gizli kalması, bildirim yapanın numarasının görünmesi ve soruşturmanın hiçbir aşamasında üçüncü kişiler tarafından kesinlikle bilinmeyecek olmasıdır. Uygulamayı telefonlarına indiren vatandaşlarımız, kişisel bilgilerini sisteme kaydettikten sonra uygulamayı kullanmaya başlayacaktır. Sokakta gördüğü uyuşturucu ticaretini polise bildirmek isteyen vatandaş, uygulamadaki butona basarak ihbarda bulunacak. Sisteme konum bilgisiyle birlikte düşen ihbar, bölgeye en yakın ekibe iletilecek. İhbarcının kimliği kesinlikle gizli tutulacaktır. Suçla mücadelede vatandaşlarımız desteği ile bizlere büyük güç vermektedir.

Hayal GİRİŞİM