AK Parti Burdur Milletvekilleri Bayram Özçelik ve Yasin Uğur,  TKDK tarafından çıkılan 10’uncu Çağrı Döneminde, Burdur’un 35 proje ile Türkiye’nin ilk 10 şehri arasında yer aldığını açıkladı

AK Parti Burdur Milletvekilleri Bayram Özçelik ve Yasin Uğur, Tarım ve Kırsal Kalkınmayı Destekleme Kurumu Burdur İl Koordinatörlüğünün IPARD II 10’uncu Çağrı Döneminde, Burdur’da ilk etapta 102 milyon TL’lik dev hibe desteğini vatandaşların hizmetine sunmak için çalışmalara başladığını duyurdu.

AK Parti Milletvekilleri Bayram Özçelik ve Yasin Uğur, “Tarım ve Kırsal Kalkınmayı Destekleme Kurumu (TKDK) Burdur İl Koordinatörlüğü, IPARD II 10. Çağrı tanıtım faaliyetleri kapsamındaki çalışmalarının karşılığını aldı ve Burdur’a ilk etapta 102 milyonluk dev yatırımı daha vatandaşlarımızın hizmetine sunmak için çalışmalara başladı” dedi.

PANDEMİ DÖNEMİNDE TANITIM

TKDK İl Koordinatörlüğü tarafından 10’uncu Çağrı Dönemi tanıtımının, pandemi olmasına rağmen aralıksız sürdürüldüğünü aktaran Milletvekili Bayram Özçelik ve Yasin Uğur, “Ulusal fon ve Avrupa Birliği eş finansmanından oluşan hibe desteklerinden tüm çiftçilerimizin ve üreticilerimizin yararlanabilmesi adına daha önceki dönemlerde çok kapsamlı bir tanıtım çalışmasında bulunarak bu minvalde merkez de dahil tüm ilçeler, paydaş kurumlar, üniversite, sivil toplum örgütleri, odalar-birlikler ve ziyaret edilmedik köy bırakmayan TKDK Burdur İl Koordinatörlüğü, bu çağrı döneminde pandemi sürecine rağmen, sosyal mesafe ve hijyen kurallarına riayet ederek, telefon ile yüzlerce Burdurlu yatırımcıya ulaştı, birçok çiftliği ziyaret ederek tanıtım faaliyetlerini aksatmadan sürdürdü” ifadelerini kullandılar.

BURDUR, TÜRKİYE’DE İLK 10’A GİRDİ

AK Parti Burdur Milletvekilleri Bayram Özçelik ve Yasin Uğur,  TKDK tarafından çıkılan 10’uncu Çağrı Döneminde, Burdur’un 35 proje ile Türkiye’nin ilk 10 şehri arasında yer aldığını açıkladı.  En fazla başvurunun Bucak ilçesinden yapıldığını da kaydeden Milletvekili Özçelik ve Uğur, “10. çağrıya çıktığı andan itibaren Burdur’a daha fazla yatırım yapmak adına hizmet eden Burdur İl Koordinatörlüğü, almış olduğu 35 adet projeyle tarım ve hayvancılık sektöründe ülkenin önde gelen büyük şehirlerini geride bırakarak İlimize 102 milyon liralık yatırım kazandırma fırsatını elde etmiştir. Merkez İlçe ile birlikte, Bucak, Çavdır, Gölhisar, Karamanlı, Kemer, Tefenni ve Yeşilova ilçelerinden proje başvurusu alınmıştır. Teslim edilen projelerin incelenmesinin ardından sözleşme imzalama süreçleri başlayacak ve her ilçedeki TKDK yatırımlarına yenileri eklenecektir. Bucak İlçemizden 4 süt inekçiliği, 1 büyükbaş besicilik, 3 adet koyunculuk ve 2 adet hindi yetiştiriciliği olmak üzere 10 proje müracaat etmiştir. 10 projenin toplam yatırım tutarı 33 Milyonun üzerinde olup, destek tutarı 20 milyondur. Atılacak ilk imzalar sonrasında Burdur’a 102 Milyon TL yatırımın gerçekleşeceği ve söz konusu miktarın da 60,5 Milyon Lirasının karşılıksız verileceği bu projeler, hayvancılık sektörlerini içermektedir. 02 Milyon TL yatırımın kazandırılacağı sektörler arasında; 18 süt inekçiliği projesi, 2 süt koyunculuğu, 1 keçi yetiştiriciliği, 5 büyükbaş besicilik, 6 küçükbaş besicilik, 2 adet hindi yetiştiriciliği ve 1 adet kaz yetiştiriciliği yer almaktadır.

BAŞVURU DÖNEMİ BİTMEDİ, İŞLEME SEKTÖRÜ İÇİN BAŞVURULAR DEVAM EDİYOR

Başvuru döneminin devam ettiğini işaret eden Milletvekili Özçelik ve Uğur, “Kırsaldaki yatırımları artırmak, üretime katkı sağlamak ve istihdama destek olma adına çıktığımız bu çağrı döneminde; “Tarım ve Balıkçılık ürünlerinin İşlenmesi ve Pazarlanması ile İlgili Fiziki Varlıklara Yönelik Yatırımlar’’ başvuruları 9 Nisan’a kadar devam ediyor. 10’uncu Başvuru Çağrımızın ilk etabında yer alan projeleri teslim aldık. İşleme sektörü alanındaki başvuruların tamamlanmasıyla birlikte bu çağrı dönemi için hedeflediğimiz 100 Milyonu şimdiden geçerek amacımıza ziyadesiyle ulaşmış olduk. Hibe oranlarının yüzde 70’lere kadar artması ve avans ödemesi sağlanması da bu alandaki yatırımcılar için kurumumuzu cazip hale getiriyor. TKDK olarak biz, Burdur halkının çağrılarımıza kulak vereceğini ve 2021 yılının da 2020 yılı gibi proje yılı olacağını düşünüyoruz” açıklamasında bulundular.

HABER MERKEZİ