Su kullanım bedellerine yüzde 25 oranında zam yapıldı

Burdur Belediyesi Ağustos Ayı Meclis Toplantısı’nda su kullanım bedellerine yüzde 25 oranında zam yapılmasına karar verildi. Su zammı kararı oy çokluğuyla meclisten geçti. Yüzde 25 zam,  daha önceki fiyat tarifesinde belirlenen kademelere de uygulanacak. Yapılan su zammının gerekçesi, suyun hoyratça kullanımının önüne geçilebilmesi ve artan maliyetlerin karşılanabilmesi olarak açıklandı.
MALİYETLER YÜKSELDİ
Burdur Belediye Başkanı Ali Orkun Ercengiz, su zammına ilişkin yaptığı konuşmasında, “Dünyada yaşanan küresel iklim değişikliği nedeniyle tarımda yaşanan su tüketimi artmış ve bu nedenle İnsuyu ve Gökpınar havzalarındaki depolarda su yetersiz duruma gelmiştir. Bugüne kadar halkımıza hizmet vermek amacıyla çevre illere nazaran en ucuz suyu kullandırmaya çalışsak da enerji maliyetlerinin yüzde 25 oranında artmış olması maliyetlerimizi bu oranda arttırmıştır.
“VATANDAŞIMIZ SUYU HOYRATÇA KULLANIYOR”
Sadece enerji maliyetleri yüzde 25 oranında arttı. Ki biraz önce bahsettim 1 Milyon 583 Bin Lira gibi bir rakam bu yılın ödeme tahakkukuna DSİ tarafından tahakkuk ettirilerek ödenmesi konusunda bize yazı gönderildi. O Bizim borcumuz ödeyeceğiz. Bu tesis Burdur’a yapıldıysa yapandan, edenden, emeği geçenden Allah razı olsun. İnşallah bu tesislerin tamamını kullanabiliriz. Bakın böyle bir borç maliyeti de bindi üzerimize. Tüm bunları bir kenara bıraktık. 7,8 metreden su çıkarırken şu anda 87 metrede suyumuzu kaybettik. Enerji maliyetleri oranladığınız zaman sadece yüzde 25 zam bile değil, suyu 85, 100 metreden çıkartmanın maliyetinin de 40 metreden çıkartmaktan daha büyük olduğunu sizler takdir edersiniz. Biz normalde Aralık ayında suya zam yapmamıştık. Çünkü pandemi nedeniyle vatandaşımızın suya daha çok ihtiyacı olduğunu suyu kullanmasını ancak şu anda suda ciddi bir sıkıntımız var. Suyun ucuz olması nedeniyle de vatandaşımız suyu hoyratça kullanıyor. Belki bu anlamda da caydırıcı olalım diye düşündük.
“CAYDIRICI OLABİLİR”
Popülizm yapmaya kalksak siyaseten su en kolay popülizm yapacağımız yer ama belediye hizmetlerinin aksamaması ve daha da önemlisi vatandaşımızın suyu hoyratça kullanmaması bence önemli. Vatandaşımız halı yıkamaya, araba yıkamaya devam ediyor. Su gerçekten çok ucuz. Belki bir miktar caydırıcı olabilir. Su gerçekten maliyetinin de ötesinde bulunması açısından kaygı yaratmaya başladı. İnanın 10 lira desek suyu bulamadıktan sonra hiçbir anlamı yok. Gerçekten çok büyük bir sıkıntı var. İçme suyu havzamız hızla tükeniyor. Bu yıl kurak da gidiyor. Küresel ısınma, iklim değişikliği tüm bu faktörler üst üste bindi. Ciddi bir sıkıntımız var. Hem bedelini karşılayabilmek belediye hizmetleri açısından hem de bu suyun daha dikkatli kullanılmasını sağlama açısından uygun olduğunu düşünüyorum” açıklaması yaptı.

Mine KAYA