Flaş Haber Yeni

SOMALİ CUMHURBAŞKANI’NIN OĞLU ÜLKEDEN KAÇTI

SOMALİ CUMHURBAŞKANI’NIN OĞLU ÜLKEDEN KAÇTI

Moto kuryeye çarpıp hayatını kaybetmesine neden olan Somali Cumhurbaşkanı'nın oğlu Türkiye'den ayrıldı.

İstanbul'da otomobiliyle bir moto kuryenin hayatını kaybetmesine neden olan Somali Cumhurbaşkanı'nın oğlu Muhammed Hasan Şeyh Mahmud, ifadesi alındıktan sonra serbest bırakıldı. Hakkında yakalama kararı çıkarılan Muhammed Hasan Şeyh Mahmud'un Türkiye'den kaçtığı ortaya çıktı. Savcılık konuya ilişkin açıklama yaptı. Yaptığı açıklamada: "Şüphelinin yurtdışı çıkış kaydı bulunmakta" denildi.

İstanbul'da Kennedy Caddesi, Avrasya Tüneli çıkışı Zeytinburnu istikametinde 30 Kasım Perşembe günü öğlen saatlerinde meydana gelen kazada Yunus Emre Göçer (38)'in kullandığı motosiklete, Somali Cumhurbaşkanı Hasan Şeyh Mahmud'un oğlu Muhammed Hasan Şeyh Mahmud'un kullandığı 06 CD 4581 plakalı otomobil arkadan çarptı. Çarpmanın etkisi ile yola savrulan Göçer, ağır yaralı kaldırıldığı hastanede hayatını kaybetti.

ASLİ KUSURLU OLDUĞU TESPİT EDİLDİ

Moto kurye Yunus Emre Göçer'in ölümüne sebep olan kaza sonrası hazırlanan bilirkişi raporunda, Göçer'in herhangi bir kusurunun olmadığı belirtilmiştir. Ancak raporda, Muhammed Hasan Şeyh Mahmud'un takip mesafesine uymaması ve motosiklete arkadan çarpması nedeniyle kazada kusurlu olduğu ifade edildi.

YAKALAMA KARARI ÇIKARILDI

İstanbul Cumhuriyet Başsavcılığı, Muhammed Hasan Şeyh Mahmud hakkında yakalama emri çıkarılması talebiyle İstanbul Nöbetçi Sulh Ceza Hakimliği'ne bir yazı gönderdi. İstanbul Cumhuriyet Başsavcılığı, Nöbetçi Sulh Ceza Hakimliği’ne gönderdiği yazıda Cumhurbaşkanı’nın oğlu Hassan Sheikh Mohamud hakkında yakalama emri talep etti. Söz konusu kararda, “İfadesinin alınması ve ifadesi alındıktan sonra da serbest bırakılmayarak soruşturmayı yürüten Cumhuriyet Savcısının sevk durumunun değerlendirmesi hususunun, yakalama emir yazısı ve yakalama müzekkeresinde belirtilmesine, karar verilmesi kamu adına talep olunur” ifadeleri yer aldı.

YURT DIŞINA KAÇTI, SAVCILIK SÜRECİ ANLATTI

Somali Cumhurbaşkanı'nın oğlu Muhammed Hasan Şeyh Mahmud 'un Türkiye'den kaçtığı ortaya çıktı. Savcılıktan yapılan açıklamada; "Şüphelinin yurtdışı çıkış kaydı bulunmakta" denildi. İstanbul Cumhuriyet Başsavcılığı'nın konuya ilişkin bilgi notu şöyle:

"30.11.2023 tarihinde Kennedy Caddesi Aksaray istikametinde; Yunus Emre Göçer isimli şahsın sevk ve idaresindeki 16 AFL 804 plaka sayılı motosiklet ile Mohamed Hassan Seıkh Mohamud isimli şüphelinin sevk ve idaresindeki Somali Konsolosluğuna ait koruma kararı bulunan 06 CD 4581 plaka sayılı aracın çarpışması neticesinde, Yunus Emre Göçer'in yaralı olarak hastaneye kaldırıldığı, bunun üzerine Taksirle bir kişinin yaralanmasına neden olma suçundan şüpheli hakkında soruşturmaya başlanıldığı, olaydan hemen sonra düzenlenen kaza tespit tutanağında motosiklet sürücüsünün Karayolları Trafik Kanununun 56/1-A maddesindeki şerit değiştirme kuralını ihlal ettiği gerekçesiyle kusurlu olduğunun belirtildiği, araç sürücüsüne kusur atfedilmediği, buna istinaden 30.11.2023 tarihinde araç sürücüsünün şüpheli sıfatıyla ifadesi alınarak bu aşamada eylemin taksirle yaralama suçunu oluşturması ve bildirilen kusur durumuna göre serbest bırakıldığı, soruşturmanın devamında Yunus Emre Göçer'in yaralı olarak kaldırıldığı İstanbul Eğitim ve Araştırma Hastanesinde 06.12.2023 tarihinde vefat ettiği, Yunus Emre Göçer'in ölümü ile birlikte eylemin TCK'nın 85. Maddesinde tanımlı taksirle öldürme suçuna dönüştüğü, 06.12.2023 tarihinde Yunus Emre Göçer'in ölü muayene işlemlerinin yapıldığı, akabinde dosyanın kusur tespiti için 07.12.2023 tarihinde Trafik bilirkişisine tevdi edildiği, aynı gün verilen raporda araç sürücüsünün asli kusurlu olduğu, motosiklet sürücüsünün kusurun bulunmadığının belirtilmesi üzerine şüphelinin mevcutlu hazır edilmesi için kolluk kuvvetlerine talimat verildiği, yapılan araştırmalarda şüphelinin 02.12.2023 tarihinde Türkiye’den ayrıldığını tespit edildiği ve bu nedenle 8.12.2023 tarihinde hakkında yakalama kararı çıkarıldığı, ayrıca kaza tespit tutanağındaki tespitler ile trafik bilirkişisi raporu arasındaki çelişkilerin giderilmesi için dosyanın adli tıp trafik ihtisas şubesine gönderildiği, soruşturmanın titizlikle yürütüldüğü kamuoyunun bilgilerine sunulur." ifadelerine yer verildi.

HABER MERKEZİ