Burdur Hayvan Dostları Derneği Başkanı Aysel Turan, “Köpekler soğukta 17 saat kediler ise 6 saat aç kalırlarsa donarak ölürler bu soğuk kış günlerinde onlara yardım edelim” dedi

Burdur Hayvan Dostları Derneği tarafından sokak hayvanlarının beslenmelerini kolaylaştırmak amacıyla kentin çeşitli yerlerine Mamamatik konuldu. Mamamatik sisteminin gelişmesi ve vatandaşlara alışkanlık kazandırması için öncelikle hayvan severlerin ve hayvanları besleyen duyarlı vatandaşlara yakın bölgelere 5 ve 10 kilogram kapasiteli 11 adet mamamatik yerleştirdiklerini ifade eden Başkan Aysel Turan, hedeflerinin kentin tüm bölgelerine mamamatik yerleştirmek olduğunu kaydetti.
SOĞUK HAVALARDA SOKAKTAKİ CANLARIMIZI KORUYACAK ÖNEMLİ BİLGİLER
Burdur Hayvan Dostları Derneği Başkanı Aysel Turan, soğuk havalarda sokak hayvanlarını korumak için önemli bilgiler paylaştı. BURHAYDOS Başkanı Aysel Turan, “Kış mevsiminin etkili olmasıyla sokaktaki hayvanlar için yılın en zor dönemi başladı. Çetin kış şartları insanları olduğu kadar hayvanları da etkiliyor. Vücut ısılarını korumak ve yemek bulmak için her zamankinden fazla enerji harcaması gereken sokaktaki canlarımız için önümüzdeki aylar da kolay geçmeyecek. Soğuk kış günlerinde başta kuş, kedi, köpek olmak üzere sokaktaki hayvanlar için yerel yönetimleri hareket geçirmenin yanı sıra, o minik canların yaşaması için sizin de yapacağınız çok küçük şeyler olduğunu unutmayın. Köpekler soğukta 17 saat kediler ise 6 saat aç kalırlarsa donarak ölürler bu soğuk kış günlerinde onlara yardım edelim. Kediler için yuva yaparken köpeklerin de soğuktan üşüdüklerini hatırlayın. Soğuk havalarda, normal beslendiklerinden daha iyi beslenmeleri onların hayatta kalması için hayati önemde olduğunu da unutmayın” dedi.
SU VE MAMA VERİN
Sokak hayvanlarının soğuk havalarda beslenemediğini ve su bulamadığını belirten Başkan Aysel Turan, “Sokakta yaşayan dostlarımız, karlı ve soğuk havalarda yeterince beslenemezlerse dirençlerini kaybediyorlar. Yemek ve su koymanız, karınlarını doyururken soğuktan düşen dirençlerine de faydalı olacaktır. Özellikle yağmur ve kar korumalı bir mama kabı yapmak onlar için çok faydalı olacaktır. 5 veya 10 litrelik su şişesinin bir tarafını kare biçiminde kesin. Geniş olmasına dikkat edin ki, mamayı kolayca yiyebilsinler. Eğer hava sıcaklığı, suyun donmasına sebep olacak kadar düşükse; suya, birkaç damla zeytinyağı damlatmayı unutmayın. Yemek için mama almak şart değil. Evdeki artan yemekleri çöpe atmaktansa ayrı bir poşette biriktirin ve sokağın çöp tenekesinden uzak ve arabaların park etmediği bir bölgesine yerleştirin. Mama alamıyorsanız, bir parça kemikle beraber pişireceğiniz makarna ya da kırılan yumurtalardan yapacağınız omlet, sokak hayvanlarına sandığınızdan daha fazla yarar sağlar. Hayvanlara bozuk yemek vermemeye dikkat edin. Soğuk havalarda direnci azalan hayvanlar için bir ishal vakası ölümcül olabilir. Su ve mama kabını, karın altında kalmayacak ve görünür bir yere koymanız yeterli. Fırtınalı ve zor hava şartlarında mamanın sabit kalmasını sağlayın” diye konuştu.
KUŞLARI DA UNUTMAYIN
Kuşlar için de ağaç dallarına ekmek dilimleri takmalarını isteyen Başkan Turan, “Herhangi bir ağacın dallarına ekmek dilimleri takarak, soğukta açlıktan ölme riskiyle karşı karşıya kalan kuşlara da besin sağlayabilirsiniz. Hepimizin evinde yenmeyip çöpe giden veya bayatlayan ekmekler vardır. Bulduğunuz herhangi bir ağacın ulaşabildiğiniz noktasındaki dallarına dilimleri yerleştirmeniz onlar için yeterli olacaktır” şeklinde konuştu.
ONLARA BİR YUVA VERİN
Sokak hayvanlarına çok basit malzemelerle yuva yapılabileceğini de belirten Başkan Turan, “Market veya manavdan ücretsiz alabileceğiniz bir kartonla, balıkçı veya ilaç firmalarında temin edebileceğiniz strafor veya birkaç liraya edinebileceğiniz iki adet leğenden, 10 litrelik bir su kabından bile onlar için bir yuva yapabilirsiniz. Soğuktan biraz olsun korunsunlar, biraz daha rahat uyuyabilsinler diye yaptığınız evlerin daha sıcak olması ve ıslanmaması için alüminyum folyo veya büyük boy çöp poşeti ile kaplayabilirsiniz. Koli bandı veya streç filmle sararak sabitleyebilirsiniz. Yapacağınız yuvalara, kapıyı yandan açın ki, soğuk doğrudan üstlerine gelip hasta etmesin. Bir de yuvanın tabanını yerden yüksekte bulunması çok önemlidir. En ideali kedi veya köpeği soğuk kış günlerinde mümkünse içeriye almanız olacaktır” ifadelerini kullandı.
BELEDİYELERİ HAREKETE GEÇİRİN
Belediyelerin Sokak hayvanlarının beslenme ve bakımlarından sorumluğu olduğunu hatırlatan Başkan Turan,Bulunduğunuz yerin belediyesine başvuru yaparak hayvanlar için yuvalar ve mamamatikler talep edin.  Hazırlanan yuvalar için mahalle temsilcileri oluşturarak tüm semte yayılmasını sağlayın. Bunun için bulunduğunuz yerin ismi ile sosyal medyada gruplar açarak organize olabilirsiniz” dedi.
İYİLEŞTİRİN
Yaralı hayvanların bireysel olarak veterinere götürülebileceği gibi MAKÜ Hayvan Hastanesine de başvurabileceklerini işaret eden Başkan Turan, “Yaralı hayvanları veterinere götürün, belediyenin veterinerlik bölümünü arayarak iyileştirildiklerinden emin olun ve yardım isteyin. Bunları yapacak imkânınız yoksa ve hayvan size çekinmeden yaklaşıyorsa eczaneden temin edeceğiniz acıtmayan tentürdiyotlar (betodin, baticon gibi) ile pansuman yapabilir, antibiyotikli göz damlasıyla gözlerindeki iltihapları silebilirsiniz. MAKÜ Hayvan Hastanemiz var, orada sessiz canlarımızın tedavisi yaptırabilirsiniz. Kentimizde böyle bir hastanenin olması bizim için büyük şans” dedi.
ÇOK SEVİN
Hayvanların hayattaki en büyük gücü sevgiden aldığını dile getiren Başkan Turan, “İnsanlar gibi hayvanlar da hayattaki en büyük gücü sevgiden alır. Onu sevmek ona verebileceğiniz en büyük ödüllerden biri. Gördüğünüz bir sokak hayvanının başını okşamak, sadece birkaç dakikanızı alır. Evinize alma şansınız yoksa, bir sokak hayvanını sokakta bakarak da sahiplenebilirsiniz” sözlerine yer verdi.
BİNMEDEN ÖNCE ARACINIZI KONTROL EDİN
Vatandaşlardan araçlarını çalıştırmadan önce mutlaka kaputa vurmasını ve araçlarını kontrol etmesini isteyen Başkan Turan, “Aracınızı çalıştırmadan önce etrafında gezinip kaputa küçük küçük tıklatarak, eğer sığınmış bir dostumuz varsa çıkmasını sağlayabilirsiniz. Çünkü hava çok soğuk olduğu ve kediler esneklikleri sayesinde en alengirli yerlere bile girebildikleri için, donmaktan kaçmaya çalışan bir kedi arabanıza sığınmış olabilir ve onu kaçma fırsatı vermeden arabanızı çalıştırmanız durumunda ölebilir” şeklinde konuştu.

Hayal GİRİŞİM