Burdur-Isparta eski karayolu üzeri 2 Organize Sanayi Bölgesi altı Burdur Gölü’nün çelip kuruyan alandan geçen ve uzun yıllardır kullanılan Senir yolunun iyileşmesi isteniyor.  Gerek Senir halkı, gerekse Burdur halkı, esnaf, tüccar ve işadamları bu yolun iyileştirilmesinden yana.  Senir halkından
Halil Şaşmaz, “Çevre köyler dahil yaklaşık 15 bin nüfuslu halk kısa olduğu için bu yolu kullanıyor. Alış verişlerini Burdur’dan yapıyorlar. Bende alış verişimi Burdur’dan yapıyorum. Şu an alışverişimi tamamladım. Kestirme olduğu için aynı yoldan aracımla Senir’e döneceğim. Kış geldi, ulaşımı sağladığımız çekilen noktadaki yol çamur oluyor. Yağışlı günlerde geçit sağlanamıyor. Bizim isteğimiz, ama Burdur Valiliğimiz, Ama Burdur İl Özel İdaremiz, ama Burdur Belediyesi olsun bir atılım yapmasıdır. Her ne kadar Isparta Senir’de yaşasam da alış-verişimizi Burdur’dan yapıyoruz.  Haftada en az 2-3 defa Burdur’a geliyorum.  Bu yolun uzunluğu 8 kilometre. Çok uzun olmayan bu yolu kullanıyoruz.  Isparta Dağ yolu gibi bu yolun da iyileştirilmesini arzu ediyoruz. Senir’in nüfusu 3 bin 200.  Çevre halkıyla beraber bu nüfus 15 bini buluyor” diyerek çekilen göl yatağından geçen yolun doğaya uygun şekilde yapılması talebinde bulundu.
BURDURLU, ESNAF ve İŞ ADAMLARI DA YOLUN İYİLEŞTİRİLMESİ’NDEN YANA
Halil Şaşmaz’ın görüşlerine katıldığını belirten yukarı pazar esnaflarından Mümtaz Yardım; “Senir ve çevre köyler alış-verişini Burdur’dan yapıyor. Benim de Senir ’den bir çok müşterim var.  Aynen görüşlerine katılıyorum. Kurumuş olan yerden gelip-gidiyorlardı. Mevsimsel hava şartları dolayısıyla çamur. Anladığım kadarıyla kış aylarında araçlar gelip-gitmeleri zorlaşıyor. Devlet büyüklerimizden bu konuya çare bulmalarını arzu ediyoruz. Ki alışverişimiz daha çok artsın. İçinde bulunduğumuz pandemi döneminde ticari hareketliliğin artması adına böyle bir fırsatın da kaçırılmaması gerektiğini düşünüyorum. Bu sadece yukarı Pazar esnafı için değil, diğer tüm esnaflarımız için çok önemli. Senir’den bir çok müşterimiz var. Bu yolun iyileştirilmesi ticari ilişkilerimi daha çok kolaylaştırır” açıklamasında bulundu.
SARICA: “DOĞA’YA UYGUN TAŞ, BETON KAPLAMA YAPILABİLİR”
Lisinia Yaban Hayatı Koruma ve Rehabilitasyon Merkezi Kurucu Veteriner Hekim Öztürk Sarıca aynı zaman da Senir yolun turizm yolu olarak ta kullanılabileceğine dikkat çekti. Isparta SDÜ Hava Alanı yakınından da geçen Senir yolu hakkında düşünce ve görüşlerini beyan etti.  Çağdaş Burdur Gazetesi Muhabirimize konuşan Sarıca; “Senir yolu doğaya uygun şekilde taş veya beton kaplama yapılabilir” dedi.


Halil İbrahim KARA