Burdur Valiliği, “18 Mart Şehitlerimizi Anma günü” tertip etti. Dün Burdur Şehitliğinde saat 10.00-11.00 saatleri arasında gerçekleşen tören,  çelenk sunumu ile başladı. Ulu önder Mustafa Kemal Atatürk ve tüm şehitlerimiz için 1 dakikalık saygı duruşunda bulundu. İstiklal Marşımız okundu, şanlı Türk bayrağımız göndere çekildi.  Tankçı Yüzbaşı Murat Evran’ın günün anlam ve önemini belirten konuşma da bulundular.  Tören Birliği tarafından saygı atışı yapıldı.  Ankara’daki programda oldukları için ilimizde törenlere katılamayan  Ak Parti Burdur Milletvekili Bayram Özçelik ve Yasin Uğur’un mesajlarının okunmalarının okunması ile devam eden programda Gazi Himmet Can şiir okudu. Burdur Valisi Ali Arslantaş tarafından ‘Şehitlik Özel Defteri’ imzalandı. Şehit mezarlarının ziyaret edildi. Karanfiller bırakıldı. Program Kur’an-ı Kerim tilaveti ile son buldu.

ÇELENK SUNUMU

“18 Mart Şehitlerimizi Anma günü” dolayısıyla Burdur Valiliği tarafından düzenlenen programda Burdur Valisi Ali Arslantaş, Burdur Garnizon Komutanı Albay Mehmet Fatih Ören, Burdur Belediye Başkanı Ali Orkun Ercengiz, Muharip Gaziler Derneği Başkanı Hasan Okyar Burdur Şehitliği’nde yer alan şehitlik abidesine birer çelenk koydular.

VALİ ARSLANTAŞ ŞEHİTLİK DEFTERİNİ İMZALADI

Burdur Valisi Ali Arslantaş Şehitlik Anı Defterine şunları yazdı; “Aziz şehitlerimiz Türk Milletinin vatanı, dini, istiklali ve istikbali söz konusu olduğunda neleri göze alabileceğini ve neleri başarabileceğini tüm Dünya’ya gösteren, yazdığımız en büyük kahramanlık destanıdır olan Çanakkale Zaferi’nin 106. Yıldönümünü büyük bir coşku ve heyecanla kutluyoruz. ‘Çanakkale Geçilmez’ dedirten bir inancın mirasçıları olarak; kadınıyla erkeğiyle, genciyle, yaşlısıyla 15 Temmuz’da vatanını koruma, istiklaline, Cumhuriyetine, demokrasisine sahip çıkma kararlılığını bir kez daha bütün Dünya’ya ilan eden Türk Milleti olarak, sizlerden aldığımız ilham ve vatan sevgisiyle, milletçe farklılıklarımızı zenginlik olarak görüp, yeniden pekiştireceğimiz birlik ve beraberliğimizin sağladığı güçle; tek millet, tek bayrak, tek vatan, tek devlet, anlayışıyla, aziz milletimizin geleceğini aydınlatma, ülkemizi muasır medeniyetler seviyesinin üstüne çıkarma kararlılığımızı Bir kez daha tekrarlıyoruz. Aziz kanlarınızla sulayarak vatan yaptığınız  bu topraklarda; sevgi ve huzurun   devamı için çalışacak, bu toprakları alın terlerimizle yeniden sulayarak bereketlendirecek, ülkemizi zenginleştirecek ve milletimizi güçlendireceğiz.

Bizlere emanetiniz ailelerimizin ve arkadaşlarınız olan gazilerimizin hayatlarını kolaylaştırmak, sıkıntılarını ortadan kaldırmak için; devlet ve millet olarak her zaman yanlarında olduğumuzu bir kez daha ifade ediyor, bu toprakları bize mukaddes bir vatan olarak emanet eden siz şehitlerimizi başta Gazi Mustafa Kemal Atatürk olmak üzere tüm kahramanlarımızı rahmet ve şükranla anıyoruz. Ruhunuz şad, mekanınız cennet olsun”

YÜZBAŞI EVRAN’IN GÜNÜN ANLAM VE ÖNEMİNİ İLİŞKİN KONUŞMASI

CHP Burdur Milletvekili Mehmet Göker’in de hazır bulunduğu törende günün anlam ve önemine ilişkin konuşmada bulunan Tankçı Yüzbaşı Murat Evran; “Ülkemizin bugün ulaştığı seviye başta Çanakkale ve Kurtuluş Savaşı olmak üzere, Kore’de, Kıbrıs’ta, Teröristlerle mücadelede, yurt dışında icra edilen harekatlarda hayatlarını kaybeden aziz şehitlerimizin eseridir” sözlerine vurgu yaptı.

ŞEHİTLİK ZİYARETİ

Vali Ali Arslantaş’ın şehitlik defterini imzalamasının ardından tören katılan protokol üyeleri,  vali yardımcıları, siyasi parti, sivil toplum örgütleri başkan ve temsilcileri kurum müdürleri Şehitlerimizi mezarları başında ziyaret ettiler, birer karanfil bıraktılar. Törende hazır bulunan şehit yakını ve gazilerimiz ile yakından ilgilendiler.

MÜFTÜ TÜRKMEN DUA YAPTIRDI

Kur’an-ı Kerim tilavetinin ardından Burdur İl Müftüsü Enver Türkmen dua yaptırdı.

Halil İbrahim Kara